Ugrás a tartalomra

Káprázatos égi jelenség a Bükkben: az északi sarkig sem kell elmennünk

Létrehozva
Magyarország több pontján is észlelték azt az égi jelenséget, amelyhez hasonlót csak ritkán látni hazánkban. Bánkúton is rögzítette a webkamera a legszebb pillanatokat.
Kép
Bánkút sarki fény
Sarki fény Bánkúton. Forrás: bánkúti webkamera

Zöld-piros-lila színben játszott az ég Bánkút felett is hétfő éjszaka. Az északi sarkon látni ilyen gyönyörű égi jelenséget, amit sarki fényként emlegetnek.

- A képen a sarki fény látható, ami egy csillagászati jelenség, az északi féltekén aurora borealisnak is nevezik - erősítette meg Erdődiné Molnár Zsófia, a HungaroMet Nonprofit Zrt. miskolci meteorológusa.

Ritka égi jelenség Bánkúton is

- A sarki fény jelensége jellemzően a Sarkkörön túli területekről látszik jól. Alacsonyabb földrajzi szélességekről, így hazánkból is csak igen ritkán figyelhető meg, leginkább úgynevezett mágneses viharok idején, amikor erős naptevékenységet követően megváltozik a Föld magnetoszférája. A jelenséget az okozza, hogy töltött részecskék hatolnak be a napszélből a felső légkörbe, melynek összetevői emiatt ionizálódnak, és különböző színű fényt bocsájtanak ki magukból. Jellemzően zöld, vörös, kék vagy lila színű fátylat láthatunk, ami leggyakrabban 90-150 km közötti magasságban keletkezik (összehasonlításként: a felhők 10-12 km-es magasság alatt helyezkednek el) - tájékoztatott a miskolci meteorológus.

Hozzátette: a Bükkből az alacsony fényszennyezettség miatt látható kevésbé ritkán és esetleg látványosabban, mint máshonnan. 2025-ben egyébként több alkalommal is voltak sarki fény észlelések Magyarországon, aminek az az oka, hogy a Nap ciklusosan változó aktivitásának éppen egy nagyon aktív szakasza volt.

Ez is érdekelhet

véradás
Véradással több ember életét is megmenthetjük
Borsod-Abaúj-ZemplénEgészség
Miskolcon kívül Mályiban, Sátoraljaújhelyen és Vizsolyban nyílik lehetőség véradásra a megyében május 18. és 22. között.
Volt élettársára gyújtotta a házat
Borsod-Abaúj-ZemplénBűnügy
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt egy férfi ellen minősített emberölés bűntette és más bűncselekmény miatt, aki tudva arról, hogy volt élettársa, annak új párja és még egy férfi otthon tartózkodnak, rájuk gyújtotta a házat.
Kérdőre vonta, majd megszúrta a sértettet egy fiatal Serényfalván
Borsod-Abaúj-ZemplénBűnügy
A Miskolci Járásbíróság elrendelte annak a fiatalkorúnak a letartóztatását, aki a megalapozott gyanú szerint 2026. május 11-én délután odalépett a sértetthez a Serényfalva külterületén lévő buszmegállóban, őt kérdőre vonta egy testvérét ért incidens miatt, s miután a sértett nemleges választ adott neki, a terhelt – vélhetően egy pillangókéssel – a hasán és a veséjénél megszúrta.
Súlyosan bántalmazhatta feleségét egy ónodi férfi - letartóztatták
Borsod-Abaúj-ZemplénBűnügy
A Miskolci Járásbíróság elrendelte annak az ónodi férfinak a letartóztatását, aki a megalapozott gyanú szerint évek óta bántalmazta feleségét.