Ugrás a tartalomra

Az aradi vértanúk emléke örökké él

Létrehozva
Miskolcon a hagyományőrző huszár díszegység tiszteletadásával kezdődött a megemlékezés Batthyány Lajos emléktáblájánál, ahol a város vezetői és a társadalmi szervezetek képviselői koszorúikat elhelyezve rótták le tiszteletüket Magyarország első alkotmányos miniszterelnöke és a tizenhárom Aradon kivégzett hős előtt.
Kép
Lerótták tiszteletüket az aradi vértanúk emléke előtt. Fotó: Osztie Tibor

A Himnusz közös eléneklése után Szolyák Péter, a Herman Ottó Múzeum igazgatója idézte meg az aradi vértanúk emlékét, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulóján. Felidézte Knezich Károly tábornok kivégzés előtti utolsó szavait: „Milyen különös, hogy Haynau bíró is keresztény, és én is az vagyok. Csak az ördög keverhette így össze a kártyákat!” 

Az igazgató rámutatott, hogy még hat emberöltővel a tizenhárom aradi vértanú kivégzése után is megrendíti a lelkeket az 1848-49-es szabadságharc tragédiája. A szabadságharc és annak leverése a jelenkor kollektív emlékezetében az egyik legerősebb, leginkább kézzelfogható és megérthető eseménysorozat. Őseink ekkor rakták le a nemzeti önazonosság alapkövét, és próbáltak szabadulni közel 150 évnyi függőségből, kísérletet téve a nemzeti önrendelkezés kivívására – mondta Szolyák Péter. 

Kép

Hozzátette, az európai forradalmak egyetlen sikeres katonai ellenállását végül csak orosz segítséggel tudták leveretni a Habsburgok. Akkora seb tátongott ekkor a Habsburg Birodalom testén és az önérzetén olyan mély sebet ejtett a magyar szabadságharc, hogy ezt kizárólag kíméletlen megtorlással látták begyógyíthatónak. Nem volt elég a világosi fegyverletétel, mert az az oroszok előtt és nem előttük történt. A vérző magyar nemzet még bukásában is megsértette a Habsburg önérzetet, ezért példát akartak statuálni, hogy egész Európának megmutassák, miként bánnak a lázadókkal.

Preview Image
Még több fotó a galériában. Kattints a képre!

Szolyák Péter röviden összefoglalta a kivégzés krónikáját: Az aradi vértanúkat 1849. szeptember 26-án tanúkihallgatások nélkül hozott hadbírósági ítélet alapján ítélték halálra. A tizenkét tábornok és egy ezredes közül Lázár Vilmost, gróf Dessewffy Arisztidet, Kiss Ernőt és Schweidel Józsefet katonához méltóan, golyóval és puskaporral végezték ki, míg a többieket kötél általi halálra ítélték. A golyó általi kivégzéseket 1849. október 6-án, reggel fél hatkor hajtották végre. Fél órával később Aulich Lajos, Damjanich János, Knezich Károly, Lahner György, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Török Ignác és gróf Vécsey Károly kötél általi kivégzése is megtörtént. Különösen kegyetlen volt, hogy Vécsey Károlynak végig kellett néznie társai kivégzését, mielőtt ő maga is sorra került.

Kép

Az igazgató emlékbeszédében kitért gróf Batthyány Lajosra is, Magyarország első alkotmányos miniszterelnökére, akit szintén 1849. október 6-án végeztek ki. Annak ellenére, hogy Batthyány miniszterelnöksége idején Magyarország még nem számított lázadó országnak, Haynau nem kegyelmezett neki. 1849. október 6-án az aradi vértanúkkal kelt a nap Aradon és gróf Batthyány Lajos miniszterelnök halálával tért nyugovóra Pesten. Az 1848-49-es szabadságharc vértanúi az első pillanattól az utolsóig hűek maradtak hazájukhoz, és nem voltak hajlandók azt sem belső, sem külső ellenségnek harc nélkül átadni. Az ő vérük folyik bennünk, és ehhez hűnek kell maradnunk – emelte ki Szolyák Péter.

Kép

Az emlékező szavakat a koszorúzások követték, Miskolc önkormányzata nevében Tóth-Szántai József polgármester, Matiscsák Éva és Hollósy András alpolgármesterek helyezték el az emlékezés koszorúját, őket követték az önkormányzati képviselők, a város közintézményeinek, a pártoknak és civil egyesületeknek a képviselői. A megemlékezés a Szózat hangjaival zárult.

Ez is érdekelhet

Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.
Képgaléria
Sokszor láthatatlanul, de annál elkötelezettebben dolgoznak Miskolcért
Miskolc
Tizennyolc köztisztviselőt tüntettek ki szerdán, a miskolci Városházán a köztisztviselők napja alkalmából.
Képgaléria
Perecesen folytatódott a zúzalékos utak javítása
Miskolc
A program még májusban indult el Miskolcon, az első ütem Perecesen zárul. A mintegy egy kilométer hosszúságú útszakaszon összesen 30 tonna zúzalékot terítettek el. A cél az, hogy az ott élők és a telektulajdonosok számára biztosított legyen a biztonságos és akadálymentes.