Ugrás a tartalomra

Az első világháború áldozataira emlékeztek

Létrehozva
November 11-én minden évben arra emlékezik a világ, hogy 1918-ban ezen a napon délelőtt lépett életbe az első világháborút lezáró compiègne-i fegyverszüneti egyezmény.
Preview Image
A Helyőrségi Hagyományőrző Egyesület megemlékezése – Juhász Ákos képgalériája

A százhat éve véget ért első világháború hőseire emlékezett hétfőn délelőtt a Helyőrségi Hagyományőrző Egyesület a Hősök terén, Miskolc elesett hőseinek emlékművénél. Az eseményen Bihari Tiborné elnök köszöntötte a megjelenteket, aki elmondta, november 11-én 11 és 12 óra között világszerte egyre több országban gyújtanak gyertyát azzal a céllal, hogy az első világégés – vagy ahogyan az akkoriak hívták, a nagy háború – tisztelegjenek a hazáért halt magyar és más nemzetek katonáinak emléke előtt. 

Kép

– 1918. november 11-én 11 óra 11 perckor lépett életbe a fegyvernyugvásról szóló megállapodás, mellyel befejeződtek az első világháború harci cselekményei. A megemlékezés fő célja, hogy a ma élő nemzedék tagjai közül minél többen érezzék sajátjuknak és tekintsék fontosnak a háború hőseinek emlékezetük ébrentartását, nemzetiségtől függetlenül. Fontos hangsúlyozni, hogy minden hős katona mögött egy élet állt volna tele tervekkel, ami a háború pokla miatt nem valósultak meg. A mi feladatunk emlékezni rájuk és emlékeztetni mindenkit a borzalmakra, hogy azok soha többé ne ismétlődhessenek meg. Legyen béke, és soha többé ne legyen háború! – jelentette ki. 

Az esemény végén koszorúzással és gyertyagyújtással fejezték ki tiszteletüket a város vezetői, valamint egyesületek, szervezetek képviselői a hősi halált halt katonák és civilek iránt - mindegyikük piros pipacsot, mint az emlékezés motívumát tűzött fel a kabátjára.

Kép
Fotók: Juhász Ákos

Az emlékezés jelképe: a pipacs
A vörös pipacs története - idézi fel az elsovilaghaboru.com - még a háború elején, 1915-ben indult, amikor a kanadai tüzérségben orvosként szolgáló John McCrae, egy korábbi tanítványa és barátja emlékére megírta A flamand mezőkön című versét. A versben pipacsok borítják a katonák sírjait, akik abban reménykednek, hogy emlékük továbbra is fennmarad. A vers gyorsan népszerűvé vált a háború sújtotta mindennapokban, hamarosan további nyelvekre is lefordították. 1918-ban egy amerikai aktivista, Moina Michael a vers megismerése után egy vörös pipacs kitűzésével fejezte ki együttérzését az elesett katonákkal, s továbbadta a pipacs történetét. Ennek köszönhetően hamarosan megindult a pipacsos kitűzők gyártása, amelynek értékesítésével a háború károsultjait akarták támogatni. Angliában a Brit Légió kezdte el a vörös pipacsot jelképeként használni, s így vált a Brit Birodalomban az áldozatok iránti tisztelet és emlékezés jelképévé.
 

 

Ez is érdekelhet

Milliárdos kormányzati támogatás Miskolcnak
MiskolcBelföldGazdaság
A város polgármestere közösségi oldalán jelentette be csütörtökön: több milliárd forint érkezik Miskolcra.
A kánikulával küzd az MVK is
Miskolc
A hőség miatt több intézkedést is bevezetett a közlekedési vállalat.
Változik a 30-as és a 31-es autóbuszok közlekedése
Miskolc
Péntektől módosul a 30-as és a 31-es autóbuszok menetrendje: az utasok kérésére több járat közlekedik az Avas kilátó végállomástól a Szondi György végállomásig, előzetes igénybejelentés nélkül.
Újraindul a körzeti seriffrendszer Miskolcon
MiskolcÉletmódBűnügy
Visszaállítják Miskolcon a 2015 és 2019 között működő körzeti seriffrendszert. A közterület-felügyelők képzése már tart.