Ugrás a tartalomra

Buszúton a segítség: életmentő tanfolyamon vettek részt a járatseriffek

Bájer Máté
Utoljára módosítva
2025. január 20. hétfő 15:38
A miskolci járatkísérők alapvető egészségügyi jártasságot szereztek a Petőfi utcai mentőállomáson. 
Fotók: Mocsári László

Mint az összes nagyváros tömegközlekedési eszközein, az MVK járatain is számos ember fordul meg. Különböző korú és egészségügyi állapotú emberek igyekeznek A-ból B-be a hét minden napján. Ebből adódóan nem ritka, hogy valaki az utazás közben lesz rosszul. Ez lehet kisebb, akár az időjárás miatt adódó probléma, de komoly beavatkozást igénylő egészségkárosodások is előfordulnak.

– Azért fontos, hogy a járatkísérők megtanulják az elsősegélynyújtás alapjait, mert – amíg a mentősök kiérkeznek –, addig is elkezdjék az alap ellátást, indokolt esetben akár az újraélesztést is, mivel minden eltelt percben tíz százalékkal csökken a sikeres végrehajtás esélye – mondta el a Miskolc TV stábjának Kádár Balázs főorvos, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) regionális igazgatója.

Ennek megfelelően a hétfői oktatáson a járatseriffek megtanulták az újraélesztés alapjait: a betegvizsgálatot, a mellkas kompressziót és az automata defibrillátor használatát. Utóbbi eszköz számos áruházban, pályaudvaron és közintézményben elérhető szükség esetén. A gyakorinak mondható, esésből, botlás miatt származó végtagi és koponya sérülések alapvető ellátását is begmutatták a járatkísérőknek.

–  Megtanítjuk, hogy amíg a mentő kiér, hogyan kell pozícionálni a sérültet, hogyan nyugtassák meg a beteget – fejtette ki Kádár Balázs, hozzátéve, az első és a legfontosabb, hogy a járatseriffek fel tudják mérni az adott helyzetet, és annak megfelelően tegyenek bejelentést.

– Nem egészségügyi dolgozókat akarunk képezni, hanem olyan egyenruhás embereket, akikhez fordulhatnak az utasok akár kisebb, akár komolyabb rosszullétet tapasztalnak – hangsúlyozta az OMSZ regionális igazgatója.

A járatseriffek feladatkörébe tartozik egyébként, hogy az ilyen szituációkban – megfelelően felmérve a helyzetet – bejelentést tegyenek a segélyhívó vonalon. Ehhez fel kell tudni mérniük a beteg állapotát, figyelni az olyan jelekre, mint például a légzésszám és a sápadtság.

– Fontos, hogy a miskolciak ne csak a biztonságtudatuk növekedjen egy járművön: érezzék azt, hogy az egészségük is jó kezekben van egy vészhelyzet során – ezt már Hollósy András alpolgármester mondta, aki szerint fontos, hogy a járatkísérők az életmentés és az elsősegélynyújtás alapjaival is tisztában legyenek.

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!