Cinefest: a filmesztéta ajánlja
Filmimádó miskolciként ünnep számomra a mindenkori Cinefest, amire rendszeresen szabadságot szoktam kivenni, hogy maximálisan kiélvezhessem az alkotásokat. Alapos kutatómunka előzte meg a fesztivált a korábbi években: minden filmnek utánanéztem és egy komplex, kizárólag számomra értelmezhető táblázati rendszerbe vezettem fel, hogy mikor hol és mit akarok megnézni.
Idén minderre nincsen lehetőségem, azonban ugyanúgy kisfiú leszek a Cinema Paradisoból. Bizonyára mások is szembesülnek az időhiány problémájával a felkészülés tekintetében, ezért mindannyiunk segítségére hívtuk Kiss Tamást, a Filmtekercs.hu portál filmesztétáját, hogy ajánljon nekünk öt filmet, amiket érdemes idén megnézni a filmfesztiválon.
Enyedi Ildikó – A feleségem története
A filmesztéta szerint a korábban Oscar-díjra jelölt Enyedi Ildikó új alkotása presztízs szempontjából talán az év legfontosabb magyar filmje, aminek ráadásul a hazai premierje lesz a miskolci vetítés. A Füst Milán regényét feldolgozó, XX. századi féltékenységi dráma a rendező első nemzetközi produkciója a francia világsztár Léa Seydoux-val a főszerepben.
A sikert meghozó Testről és lélekről után ismét a férfi-nő közötti kémiát és kommunikációs nehézségeket dolgozza fel Enyedi Ildikó. Kiss Tamás utal rá, hogy bár a Cannes-i fesztiválon nem díjazták, megtekintése „kötelező”.
Kis Hajni – Külön falka
Szintén magyar film a Külön falka, amely a rendező Kis Hajni első egészestés filmje. A fiatal rendezőnő többszörös díjnyertes rövidfilmek – a Szép alakot Diák Oscarra is jelölték! – után hagy hosszabb időt magának a történet kifejtésére. A filmesztéta – szigorúan szubjektíve – szimplán az alkotó korábbi munkássága miatt ajánlja a Külön falkát.
Kis Hajni előszeretettel foglalkozik perfiériára szorult karakterekkel, akik kevés szerepet kapnak a mozgóképes alkotásokban. Ezúttal egy különleges apa-lánya kapcsolat megerősödését követhetjük majd. A hirtelen haragú, nehéz természetű főszereplőt egyébként Dietz Gusztáv korábbi MMA-harcos alakítja, akinek tipikusan olyan arca van, hogy ha szembe jön az emberrel egy sötét sikátorban – vagy bárhol –, akkor megemelkedik a pulzusszám – a vásznon nézni viszont roppant lebilincselő.
Julia Ducournau – Titán
A Cannes-ban fődíjat nyert alkotást dívik „testhorrornak” hívni, ami utal is arra, hogy megtekintéséhez gyomor kell. A női főszereplő gyerekkorában autóbalesetet szenved, aminek az a következménye, hogy a koponyájában egy titándarabbal kényszerül tovább élni. Ennek furcsa mellékhatása egy bizonyos vonzalom a gépkocsikhoz. Kiss Tamást ez David Cronenberg Karambol című filmjére emlékezteti.
Itt is az apa-gyermeke kapcsolat kerül terítékre, emellett fontos téma lesz, hogy a testünket érő változások miként hatnak a lélekre. Bónusz hívószavak: női identitás, art horror és Julia Ducournau. Trendi film – összegez a filmesztéta.
Anders Thomas Jensen – Az igazság bajnokai
Egy újabb dán film Mads Mikkelsennel az Oscar-díjas Még egy kört mindenkinek után. Különc karakterekre építő akció-thriller várhatóan sok-sok fekete humorral. A Közel-Keleten harcoló katona felesége vonatbalesetben meghal. A hazatérő apa – szerencsénkre – találkozik egy, a baleset köré összeesküvéselméletet szövő bagázzsal, innen pedig már csak egy apró dános lépés az önbíráskodás.
Anders Thomas Jensenre jellemző módon filozofálgatásra is számíthatunk: hogyan hatnak életünkre a véletlenek? Bónusz: itt is lesz apa-lánya kapcsolat, ami így a Külön falkával és a Titánnal már a harmadik film, amiben megjelenik ez a toposz.
Kiss Tamás szerint Az igazság bajnokai is egy trendi film, mégpedig a bosszúfilmeket utóbbi időben jellemző jelenség miatt. Mind női és férfi vonalon olyan „bosszúálló karakterek” jelennek meg, akikről nem feltételezné az ember, hogy képesek céljuk beteljesítésére (lásd: Senki, Pig).
Sean Baker – Red rocket
Az amerikai rendező 2015-ben a Tangerine-nel elnyerte a Cinefest fő- és közönségdíját. Ezen a ponton kell kötelező jelleggel megjegyezni, hogy a transznemű prostituáltak karácsonyát feldolgozó alkotást teljes egészében IPhone-nal rögzítették az alkotók.
Az Oscar-jelölt Sean Baker mostani alkotása egy, a kis szülővárosába hazaköltöző korábbi pornósztár történetét követi, és ha már tematika: a filmesztéta felhívja rá a figyelmet, hogy ismét különc, periférián lévő karakterért szoríthatunk majd a moziszék karfáját karmolva.
Lesz még azért pár dolog…
Kiragadtunk öt filmet, azonban számos egyéb program várja még a filmszerelmeseket. Kiss Tamás megemlíti a posztumusz életműdíjat, amivel Jankovics Marcell munkásságát ismeri el a fesztivál. Ott van még az animációs- és a dokumentumfilmes szekció, amiről szintén nem szabad megfeledkezni – és a Cinefest nem is teszi!
Jancsó Miklós születésének századik évfordulóját ünnepeljük, és ennek tiszteletére az ősz filmesztétikai szempontból a legendás magyar filmkészítőről fog szólni. Ennek hangsúlyos nyitánya, hogy Miskolc is megemlékezik róla.
Mindezek mellett számos izgalmas film és szakmai program várja a 2021-es Cinefest vendégeit. Érdemes a fesztivál honlapját böngészni bővebb információkért: https://www.cinefest.hu/.
Borítókép: A feleségem története; cinefest.hu.