A pünkösd az összmagyarság életében szorosan összekapcsolódik a csíksomlyói búcsúval. A Kárpát-medencében élő zarándokok minden évben találkoznak itt, hogy békében együtt ünnepeljenek és kifejezzék összetartozásukat. A híres erdélyi Mária-kegyhelyre gyalogos zarándokcsoportok is elindulnak, akik vallják, hogy a testi erőfeszítés segíti a kiüresedést, így azt is, hogy közelebb kerüljenek Istenhez. Mindenki különböző imádságos szándékra ajánlja fel az útját és másokért is közbenjár.
A legtöbben Budapestről indítják útjukat, és mintegy 900 kilométert tesznek meg körülbelül 40 nap alatt a Mária Út nyugat-keleti szakaszán. A csoportokat szervező ViaPartium Zarándok Egyesület elnöke miskolci, aki maga is gyalog teszi meg csapatával a hosszú utat immár 16 éve.
Miskolcon is áthaladtak
Hernádi Béla, a ViaPartium Zarándok Egyesület elnöke, a Szent Anna zarándokcsoport vezetője érdeklődésünkre elmondta, hogy 11 fős csapatával kedd délelőtt a hargitai Zetelakán jártak. A zarándokcsoportjuk három tagja március 18-án Máriazellből indult és már 1200 kilométert gyalogoltak. Az április 8-án Budapesten csatlakozók körülbelül 750 kilométernél, a máriapócsiak pedig 400 kilométernél tartanak.
- Személy szerint én Miskolcon élek, de csoportvezetőként Budapestről indultam. Viszont áthaladtunk Miskolcon is, ahol minden évben betérünk a Gömöri pályaudvar mellett található Szépkorúak Házába. Ott él egy rátkai hölgy, aki több mint tíz évvel ezelőtt többször szeretettel fogadott minket csíksomlyói zarádoklatunk során az otthonában. Az ő horgolt virága díszíti a keresztünket, amit magunkkal viszünk – osztotta meg a szervező egyesület elnöke.
A közös imában erő van
- Egy kis könyvbe beírjuk azokat az imaszándékokat, amit mások nevében viszünk el a csíksomlyói Babba Mária lábához, úgymond egymás keresztjét hordozzuk. A székely zászlónkat és a Via Partium Egyesület zászlaját minden településen nemzeti színű, vagy más szalaggal ékesítik a helyiek, akik fogadnak minket. A szalagokat szintén elvisszük úti célunkhoz. Szalagkötések alkalmával a csángó Mi Atyánkat énekeljük – fűzte hozzá.
– A Jóisten eddig nagyon kegyelmes volt hozzánk az időjárással. Összesen két napon esett az eső és másik kettőn szemerkélt. Egyébként a miénk egy gyakorlott, jó fizikai kondícióban lévő zarándokcsapat, akik közül négy nyugdíjas kivételével mindenki aktív dolgozó még. A legidősebb tagunk 70 éves és két székely zarándok is együtt gyalogol velünk, akik tudnak románul. A zarándoklaton mindig közelebb érezzük magunkat a Teremtőhöz és átéljük, hogy a közös imádságnak nagy ereje van – hangsúlyozta.
Mindenhová gyalog járt
Kifejtette, hogy a kezdő zarándokoknak fokozatosságot szokott ajánlani. Azt nem javasolja, hogy a 40 napos úttal kezdjék. Tudatta, hogy ő maga úgy készült föl, hogy Miskolcon mindenhová, még bevásárolni is gyalog ment. Bár a csomagszállítás megoldott Csíksomlyóig, de 8 kilogrammnál nehezebb hátizsákot nem praktikus vinni, mert ha bármi történik, háton kell továbbcipelni.
Elmesélte, hogy idén különleges élmény volt számukra, amikor egy román család látta őket vendégül és a székely zászlójukkal fotózkodtak. Sőt még medvékkel is találkoztak. Egy szakaszon két kan medve jött velük szembe, de mivel beszélgetve, nagy hanggal voltak, körülbelül 50 méterre elkerülték őket. - Még az erdélyi medvék is félnek az embertől, csak a bocsos anyamedvéktől kell tartani - említette.