Ugrás a tartalomra

Együtt kutat és fejleszt a MOL és a Miskolci Egyetem

Létrehozva
Kutatás-fejlesztési és innovációs szerződést kötött a két szervezet, amellyel tovább erősítik az oktatás és az alkalmazott kutatás területén fennálló több évtizedes kapcsolatukat.
Kép
Kutatás-fejlesztési együttműködésben állapodott meg a MOL és a Miskolci Egyetem. Fotó: ME

A kutatás-fejlesztés és innovációs megállapodás többek között a szelektív hulladékok újrahasznosítási és feldolgozási technológiáival kapcsolatos vizsgálatokra, a hulladékfeldolgozásból származó termékek petrolkémiai feldolgozására összpontosít. A szakmai partnerség emellett kiterjed a megújuló energiák területére, úgymint a geotermia és a karbonmentes energiatermelés lehetőségeinek vizsgálatára - adta hírül közleményében az egyetem.

Kép

A MOL és a Miskolci Egyetem együttműködésének célja, hogy az egyetemi tudásbázisra alapozva olyan technológiákat dolgozzanak ki, amelyek a MOL számára piacképes módon, ipari méretekben alkalmazhatóak. Többek közt magában foglalja a kémiai és mechanikai újrahasznosítási technológiák vizsgálatát, valamint a meglévő technológiák egyedi fejlesztését és integrálását a petrolkémiában, valamint a tradicionálisan működtetett és fejlesztett upstream technológiák mellett a karbonmentes energiatermelés fejlesztését is.

A MOL-csoport elkötelezett a zöld energiaátmenet felgyorsítása és a régió ellátásbiztonságának erősítése iránt, összhangban a MOL SHAPE TOMORROW 2030+ stratégiájával és az Európai Unió REPowerEU tervével. Ennek megfelelően a társaság folyamatosan keresi a megoldásokat az energetikai dekarbonizáció területén, a hulladékok mechanikai és kémiai újrahasznosításában, valamint alacsony karbon tartalmú bio- vagy szintetikus, e-fuel üzemanyagokhoz kapcsolódó kutatásokban.

Kép

A Miskolci Egyetem kutatógárdája több területen végez kiemelkedő minőségben alap- és alkalmazott kutatásokat, ezek közül is hazai és nemzetközi szinten legjelentősebb láthatósággal rendelkezik a Fenntartható Erőforrások, Anyagok és Technológiák, valamint Logisztikai és Ipari Digitalizáció fókuszterületeken.

„A hatékony kutatás-fejlesztés és innováció kulcsfontosságú napjainkban, amikor a gazdasági versenyképesség egyre inkább a tudásalapú szervezetek erősségein alapul. Stratégiai céljaink megvalósításához elengedhetetlen az együttműködés az egyetemekkel, hogy a legmodernebb kutatási eredményeket használhassuk fel, és közösen ültethessünk át a gyakorlatba” – mondta Molnár József, a MOL-csoport vezérigazgatója a szerződés aláírásakor.

Kép

„A Miskolci Egyetem erőssége a különböző tudományterületek együttműködésén alapuló sokoldalú kutatási képesség. Kutatási projektjeink témái között évek óta kiemelt helyen szerepelnek az energiaipari átállás, a másodlagos nyersanyagok újrahasznosítása, a természeti erőforrások, a megújuló energiák és a környezetvédelmi technológiák, amely tématerületek egyértelműen kapcsolódnak a MOL stratégiai céljainak támogatásához” – emelte ki Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora.

Kép

A MOL-t több évtizedes kapcsolat fűzi a Miskolci Egyetemhez, amely a MOL szakember utánpótlásának egyik legfontosabb bázisa. 2008-ban kezdte meg a működését a petrolkémiai tanszék az Anyag- és Vegyészmérnöki Karon, majd 2014-ben alapították a Kőolaj- és Földgázintézeti MOL Tanszéket a Műszaki Föld- és Környezettudományi Karon, 2018-ban pedig elindult az oktatás a MOL Petrolkémia Gépészeti Intézeti Tanszéken, a Gépészmérnöki és Informatikai Karon.

A közösen megvalósított duális képzés keretében eddig 19 vegyipari gépészmérnök és 10 olajmérnök szerzett diplomát a Miskolci Egyetemen. A többi karon végzett hallgatók is jelentős utánpótlásbázist képeznek a MOL-csoport számára, hiszen vegyészmérnök, anyagmérnök, közgazdász, logisztikai szakértő kollégák is szép számmal csatlakoznak a társasághoz a tanulmányaik befejezését követően - írták a közleményben.

 

 

 

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.