Erdő Péter: égető szüksége van reményre a világnak
Erdő Péter a húsvéti ünnepi szentmise elején azt mondta: Krisztus feltámadása bizonyítja, hogy Isten elfogadta megváltó áldozatát, hogy békesség támadt a menny és a föld között, és hogy szabad utunk nyílt a feltámadt Krisztussal együtt az örök boldogság felé - számolt be az MTI.
A bíboros homíliájában kiemelte: a húsvéti reményre égető szüksége van a mai, irányvesztett világnak, a népeknek, hogy elkerüljék a pusztító háborúkat és közösen keressék az emberiség gondjainak megoldását, bizalommal a teremtő és gondviselő Istenben.
"Népünknek is szüksége van erre a reményre, hogy a nemzetközi élet útvesztőiben el ne tévedjen, kilátástalan helyzetbe ne kerüljön, és ismerje fel közösségi életének értékét és küldetését" - fogalmazott a bíboros.
Erdő Péter szólt arról: Jézussal két nagy kötelék fűz egybe minket. Az első a történelmi emlékezet, mert Jézus története nem mítosz, amely bármikor megtörténhetett, de sohasem történt meg, hanem valóságos történelmi események sora, amelyek áttörik az evilági történelem burkát.
Tanítását, halálát és feltámadását hitelesen őrizték meg tanítványai és követői. Olvasnunk kell tehát az Újszövetség könyveit, és figyelnünk kell a tanító egyház szavára, mely hitelesen őrzi és magyarázza Jézus örökségét - tette hozzá.
Ugyanakkor közvetlen, személyes, lelki kapcsolatot is kell tartanunk a feltámadt Üdvözítővel, aki ma is szól hozzánk az imádságban, a lelki életben - mondta.
Kapcsolódni kell hozzá a történelmi tapasztalás és a személyes lelki élmények útján, és akkor "átveszi az uralmat fölöttünk és megváltozik az életünk". Ezt hívják keresztény tanúságtételnek - mutatott rá, hozzátéve, hogy erre a tanúságtételre van szüksége a mai világnak is.
"Ne a gyűlölködés és egymás marcangolása, ne a jövőtől való rettegés, hanem a másik ember felé nyitott szívvel közeledő szeretet hassa át közösségeinket" - kérte a hívőktől Erdő Péter.
A Szentatya a szívében hordozta népünket
Ferenc pápa 2021-es és 2023-as magyarországi látogatása kapcsán felidézte: egyértelmű volt, hogy a szívében őrzi a magyar népet, egyértelmű volt, hogy találkozni akar velünk mint olyan pásztor, aki a perifériákon élő híveit is szeretettel kíséri.
"Nagy tisztelettel hallottuk és láttuk mindig, hogy Ferenc pápa teljes következetességgel képviselte a béke ügyét" - fogalmazott Erdő Péter.
Hozzátette: imádkozunk érte és 11 órától a mai napon érte szóltak a harangok.
Elmondta: a következő napoknak nagyon sűrű lesz a programja, kedd reggel 9 órára Giovanni Battista Re bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánja összehívta a bíborosi testületet generális kongregációra, vagyis általános megbeszélésre. Ezek a megbeszélések a konklávé előtti hetekben zajlanak a szinódusi aulában - ismertette, hozzátéve, hogy ez olyan alkalom, amikor az összes bíboros együtt van, elmondhatják, mi az, ami őket az egyház életében a leginkább érdekli, mi az, amit a legfontosabbnak tartanak.
Erdő Péter a pápával való személyes kapcsolatát "eleven kapcsolatként" értékelte. Elmondta, nagyon sokszor találkoztak, különösen az európai püspöki konferenciák működésével kapcsolatban folytattak megbeszéléseket, és "nagyon őszinte és konstruktív volt mindaz, amit nekünk mondott".
Hozzátette, hogy Ferenc pápa Európát nem európaiként, hanem latin-amerikaiként szemlélte. Ez is fontos, "mert Európa nem a világ, nagyon fontos hely, szeretjük, de a világ nagyobb, és nekünk úgy kell európaiaknak lennünk, hogy érzékeljük közben az egész világnak a mozgását. Tőle ezt is megtanulhattuk" - fogalmazott a bíboros.
Erdő Péter az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: Ferenc pápa az "úton levő", a "meghallgató", a teremtett környezetre és a perifériákra figyelő egyházról tanított.