Ivartalanítással kedvencünk egészségét is védjük
Még március előtt érdemes elvégeztetni a kutyák és cicák ivartalanítását, mert tavasz közeledtével kezdenek ivarzani, tüzelni és akkor már nem ajánlott ilyen műtétet végrehajtani. A beavatkozással számos egészségügyi problémát és a kedvencek túlszaporodását is megakadályozhatjuk, ezért a Miskolci Állatkórház kampányt indít az ivartalanítás népszerűsítésére.
- Magyarországon rendkívüli mértékben túlszaporodtak mind a macskák, mind a kutyák. Ebben európai uniós és világviszonylatban is vezetőhelyen vagyunk. Ezzel együtt jár, hogy a kóbor állatok száma is felszaporodik. A folyamatot egyedül ivartalanítással lehet megfékezni – hangsúlyozta Puskás Gábor kisállatgyógyász szakállatorvos, a Miskolci Állatkórház praxisvezető állatorvosa.
A viselkedésre is jól hat
- Egy gondos állattartó gazdinak talán még fontosabb lehet ennél a beavatkozás egészségügyi előnye. Nőstény kutyáknál és macskáknál az emlődaganat előfordulásának valószínűsége jelentősen csökkenthető. A méhgyulladás kialakulása pedig teljes mértékben megelőzhető. Hím kutyusoknál és cicáknál a heredaganat megjelenése az, ami teljes egészében megelőzhető. A végbéldaganat kialakulását, illetve a prosztata betegségeinek az előfordulását szintén jelentősen tudjuk csökkenteni – sorolta az állatorvos.
Hozzátette, hogy a viselkedési problémák kezelése is könnyebb ivartalanított állatoknál. Jóval kevésbé hajlamosak az agresszióra és ritkábban fordul elő náluk a támadó-védő magatartás. Az antiszociális magatartás is könnyebben legyőzhető. Ezzel szemben az ivarzó állatok szökőssé válnak. A macskák hangja szinte elviselhetetlen. A kan kutyák és bagzó kandúrok verekszenek. A tüzelő nőstényeket pedig nem lehet sétáltatni, mert tömegével vonzzák oda a hímeket.
Féléves korban ajánlott
- Az ivartalanítást a 6 hónapos kort betöltött kutyáknál és cicáknál, már el lehet végezni. Érdemes minél hamarabb gondoskodni róla, hogy ez megtörténjen. A konkrét időpontot ajánlott előre egyeztetni az állatorvossal és családunkkal, mivel a lábadozás ideje alatt jó, ha oda tudunk figyelni a háziállatra. A Miskolci Állatkórházban e-mailen, telefonon és személyesen is be lehet jelentkezni – mondta Puskás Gábor.
Felhívta rá a figyelmet, hogy a fiatal állatoknál a legkisebb a kockázata az altatásban történő műtétnek és a lábadozás ilyenkor a leggyorsabb és legfájdalommentesebb. A kutyákat és a cicákat egyaránt lábon és éber állapotban adják haza, már közvetlenül az ivartalanítás után. A felépülés másnapra megtörténik, függetlenül attól, hogy nőstény, vagy hím páciensről van-e szó. Addigra az esetleges bágyadtságuk és a kótyagosságuk is megszűnik és visszatérnek a normál evéshez, iváshoz, széklet- és vizeletürítéshez.
Kivédhető a komplikáció
Kiemelte, hogy tizennégy nap múlva végzik el a varratszedést, amire a gazdiknak leginkább fel kell készülnie. Ugyanis ilyenkor műtéti gallérral, vagy kis ruhával kell óvni a műtéti sebet, hogy a kedvenc ne tudjon hozzáférni és ne nyalogassa. Továbbá a séták alkalmával ne szennyeződjön.
- Azoknak a gazdáknak, akik ódzkodnak négylábú barátjuk altatástól, javasolni szoktuk az előzetes vérlaborvizsgálatokat. Ezekkel a máj- és vesefunkciókat ellenőrizzük, amelyek előrejelzik, hogy az altatószereket fel tudja-e dolgozni kedvencük szervezete. Ezenkívül mellkasi röntgen ajánlunk még a műtét előtt, amely megmutatja azokat a tüdő- és szívbetegségeket, amelyek komplikációkhoz vezethetnek – ismertette a praxisvezető állatorvos.