Komplex módon újítanák meg a Számozott utcák térségét
Eredményt hirdettek kedden a Számozott utcák területére kiírt ötletpályázatban. Ahogyan arról korábban lapunk is beszámolt, az építészeti pályázatot a Hodobay-program részeként hirdették meg. Az eredményhirdetésen elsőként Szopkó Tibor, Miskolc alpolgármestere köszöntötte a megjelent építészeket, akiknek méltatta munkáját, hiszen – mint mondta – rendkívül színvonalas pályamunkák születtek. Kiemelte, a kiírás fő célja az volt, hogy a városvezetés felmérje, tulajdonképpen mit érdemes a Számozott utcákra építeni.
– Ez a folyamat most lezárult, a következő lépés az lesz, hogy Miskolc Holinding Zrt. kollégáival együttműködve fejlesztőt találjunk, aki finanszírozza és megvalósítja azt a fejlesztést, amit ilyen módon részletezünk. Így azonban sokkal könnyebb dolgunk lesz. Ez valószínűleg, józan számítás szerint, egy sok tízmillió forintos, több ütemben megvalósuló fejlesztés lesz – mondta.
A pályázatot néhány hete írta ki az önkormányzat a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Építészkamara tagjai számára – ezt már Miskolc főépítésze mondta. Szunyogh László kiemelte, a felhívásra tizenhét pályamű érkezett be, melyeket néhány szóban ismertetett is ezt követően.
– Nagyon jó miskolci építészek vannak, nagyon jó gondolatokkal, és hiba lenne nem kihasználni ezt a szellemi kapacitást. Úgyhogy a mostani pályázat is abban erősített meg minket, hogy ezt folytatni fogjuk, hogy további beruházásoknál, projekteknél előzetesen csinálunk minimum ötletpályázatot, de ha lehet, akkor komplex építészeti pályázatot – hangoztatta a főépítész.
A zsűri végül megosztott harmadik helyezettet, egy második és egy első helyezést hirdetett, akik pénzjutalomban részesültek. A győztes pályamunka a Karcműhely építész-terezőinek alkotása volt, akik régóta ismerték a területet és örültek, hogy végre papírra vethették az ötleteiket – mondta el a Miskolc Televízió Híradójának Szél Norbert építész-tervező.
– Egyrészt nagyon fontos volt, hogy a Szinvát kiszabadítsuk és ott egy olyan zöld felület alakuljon ki, amit a városlakók tudnak használni pihenésre, sportolásra. Voltak közlekedési problémák, amiket meg kellett oldani, ilyen volt a Déli tehermentesítő átvezetése, valamint az, hogy gyakorlatilag többféle beépítési struktúrát javasoljunk a leendő befektetőknek – jelentette ki.
Az eseményen kiderült, a pályázók többségében lakóterületet képzeltek, de sokan gondolkodtak zöld területekben. A győztes pályázat értékelésében Szunyogh László kiemelte: annak nagy értéke van, hogy a készítői meglátták a Lyukó és Szinva patak adta lehetőségeket, funkciót adtak a területen található bunkernek, és jól elkülönítette a gyalogos, autós és kerékpáros forgalmat is.