Ugrás a tartalomra

Közmeghallgatáson mondhatták el észrevételeiket a miskolciak

Bájer Máté
Utoljára módosítva
2024. november 28. csütörtök 16:00
Főként a különböző városrészek problémái kerültek terítékre a csütörtöki eseményen.
Fotó: Juhász Ákos

A várost vezető testület tagjai és a Miskolc működtetéséért felelős intézmények vezetői mellett számos miskolci lakos is megjelent csütörtök reggel a közgyűlési teremben, hogy a számukra fontos ügyek okán kérjenek szót. Huszonkét állampolgár élt előzetesen ezzel a lehetőséggel (végül közülük többen nem jelentek meg): nekik öt perc állt rendelkezésükre, hogy feltegyék kérdéseiket, jelezzék kéréseiket, észrevételeiket. Az októberben felállt városvezetés ebben a formában egyébként első ízben tartott közmeghallgatást.

A legtöbb megszólaló valamely városrész problémáit rajzolta fel.

Goralszki Péter felszólalásának egyik témája a városrészi parkosítás volt. Azt hangsúlyozta, hogy Miskolc számára fontosnak kell lennie a rendezett tereknek és az új parkok létesítésének. A Dr. Peja Győző Emlékpark kapcsán kérdezte, tervez-e fejlesztést a város. Emellett érdeklődött, hogy áll a Diósgyőrbe tervezett bevásárlóközpont ügye, és mikor várható változás a tömegközlekedési jegyek áraival kapcsolatban. 

Czifrusz Natália főkertész elmondta, az emlékpark fejlesztése jelenleg nincs tervben: a közterületek megújítására pályázati források felhasználásával lenne lehetősége a városnak, mindemellett a civil kezdeményezéseket támogatja az önkormányzat.

Szunyogh László főépítész reagált: a bevásárlóközpont helye magántulajdonban van. A tulajdonos továbbra is tervezi az építkezést, olyan jelentőségű ingatlanról van szó, amire figyelnie kell a városnak. Jelenleg is tart a beruházás környezetvédelmi hatásvizsgálata.

Ághfalvi Lajosné hét témában kért felszólalást. Ezek között a hangsúlyosabbak a Tetemvár városrészt érintették.

- Sajnos úgy néznek rám, ha megtudják, hogy a Tetemvárból jöttem, mintha nyomornegyedben laknék – jegyezte meg a hölgy. A problémák között sorolta a felgyűlt szemetet, az illegális lakásfoglalókat, a kábítószer-használók jelenlétét, valamint a felelőtlen kutyagazdákat, akik nem oltatják be ebeiket. Úgy véli, a probléma a középső és felső sor vonatkozásában észlelhető. Szeretné, hogy a Tetemvár újra az a falusi hangulatú környék legyen, ami régen volt.

Tóth-Szántai József polgármester megkérte Klinga Dánielt, a körzet képvielőjét, vegye fel a kapcsolatot a hölggyel, és mérjék fel a problémákat. A szemét kapcsán elmondta, fontos kérdés, hogy a hulladékhalmok magánterületen vannak-e, vagy olyan közterületen, ahol eljárhat az önkormányzat. 

Nevelős Szabolcs aljegyző jelezte, folyamatosan bővítik a térfelügyeleti kamerarendszert is.

Szabó Ferenc, az önkormányzati rendészet igazgatója a közbiztonsággal kapcsolatban elmondta, nagyon sok intézkedés történt az utóbbi időben is a területen: az ingatlantulajdonosi kötelezettség elmulasztása, illegális szemét lerakása és az oltatlan ebek adtak okot jórészt ezekre.

- Néhány éven belül büszke lesz újra arra, hogy a Tetemváron lakik – ígérte zárszóként Ághfalvi Lajosnének a polgármester.

Szakács Katalin a főutca környékére fókuszált: elmondta, hatvannégy éve a belváros szívében lakik, megélte a változásokat: rengeteg ikonikus üzlet szűnt meg az elmúlt évtizedekben. Megkérdezte a városvezetést, milyen terveik vannak a körzet újbóli felvirágoztatására, a boltok és üzletek visszatérésére, valamint lehet-e számítani napi szintű takarításra a belvárosban? Szorgalmazta a parkolási rendszer bővítését, további mélygarázsok építését és a városi közlekedés vonzóvá tételét.

- A belváros rendje identitásunk fontos része – hangsúlyozta Tóth-Szántai József, aki szerint el kell gondolkodni, mit lehet tenni a belváros problémáival. Jelezte, már elindult egy egyeztetés a sétálón lévő szolgáltatók és üzletek kapcsán. Megemlítette, hogy nemsokára elindul egy kísérleti jellegű kapualj rehabilitáció, amitől szintén a probléma megoldását remélik. A szemetelés kapcsán kijelentette, elsőként a feltételeket és a lehetőséget meg kell teremteni, ha ez nem elég, akkor az ország legszigorúbb szemetelést büntető rendelkezését fogja szorgalmazni az önkormányzat.

Tóth-Szántai József elmondta, a benyújtott kérdésekre írásos választ kapnak majd azok is, akik végül nem jelentek meg személyesen a közmeghallgatáson.

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!