Megkezdődött a Vár utcai gesztenyefák állapotfelmérése
Mint korábban megírtuk, a közel 100 éves gesztenyefák nincsenek jó állapotban, tavasszal egyikük gyökerestől kidőlt. Cselekvés hiányában elveszítheti Miskolc ezt az egyedi értékét.
Czifrusz Natália városi főkertésztől megtudtuk, hogy az idős fák folyamatos növényvédelmi ellenőrzés és kezelés alatt állnak, ugyanis a vadgesztenye aknázómoly károsító tevékenysége ellen évente háromszor permetezik őket.
Azonban korukból és egyéb körülményekből adódóan más típusú beavatkozást is igényelnek már. Hogy példányra szabottan hogyan lehetne a leghatékonyabban segíteni, egy átfogó vizsgálat után derülhet ki.
Ezt követően készíti el a kezelési javaslatot Szabó József Kristóf faápoló, favizsgáló és növényvédelmi szakmérnök. Elmondta, hogy a városi fák gondozására jellemző egy úgynevezett indítási költség – ami a telepítéshez kapcsolódik –, majd ahogy idősödik az egyed, újra nagyobb anyagi ráfordítást igényel a fenntartása. Ebben a fázisban járunk most.
Kifejtette, az átfogó vizsgálat, amit elvégez abból áll, hogy felméri a fa talajban lévő gyökérrészének, a törzsének és a lombkoronájának az állapotát. Ennek érdekében először a szemmel látható részeket vizsgálja meg a szakember, majd tomográfiai vizsgálat következik – a korhadt felület felderítése végett. Emellett dőlésmérő segítségével szeles időben megnézi, hogy mekkora a fa spontán kidőlésének esélye. Mint említettük, az eredmények alapján készíti majd el javaslatait.
A terület önkormányzati képviselője, Varga Andrea alpolgármester elmondta: „Miskolc város vezetése mindent megtesz annak érdekében, hogy ez a fasor megmaradhasson eredeti állapotában”. Hozzátette, hogy emellett a lakosság összefogására is számít az ügyben, hiszen a gesztenyefák hatalmas érték mindenki számára.
Az alpolgármester arra is kitért, hogy 2021 tavaszán már elindították a hiányzó fák pótlását. Kilenc csemetét ültettek el – egyet valaki eltört, de ezt is pótolják majd –, ma ezek az ifjú fák jó állapotban vannak, virágoznak. „Folytatni fogjuk a terület fáinak védelmét és a pótlásokat!” – utalt zárásként arra a képviselő, hogy az állapotfelmérés a fasor megmentésének egy újabb fontos állomása.