Miskolc a sárkány útján: Bruce Lee-emléktáblát avattak az egyetemen
A filmes világ, a kínai kultúra és a harcművészet mezsgyéjén – bár kétségtelenül sok jeles ikon áll rendíthetetlenül – Bruce Lee egyértelműen uralkodik. A mai napig popkulturális hivatkozási alap, a nevét nem csak azok ismerik, akik a hetvenes években voltak fiatalok, hanem a mai kor tinijei is tudják, kire kéne fogadni egy all time bunyóban. Még nem volt harminchárom éves, amikor távozott, de a hagyatéka bejárta a világot.
Mi fért ebbe a majd harminchárom évbe? Bruce Lee a legendás Wing Chun-mesternek, Jíp Mannak volt a kiemelkedő tanítványa, emellett színész, rendező, producer és forgatókönyvíró; a jeet kune do harcművészeti iskola létrehozója. Honkongi szülők gyermekeként látta meg a napvilágot az Egyesült Államokban 1940-ben. A többi pedig már történelem, ahogy szokás mondani. Erre a történelemre emlékeztek a Miskolci Egyetemen.
A Magyar Wing Tsun Egyesület és a Konfuciusz Intézet közösen szervezett kedd délután egy "Bruce Lee 85" programot, amivel a legenda nyolcvanötödik születésnapja előtt tisztelegtek.
A szervezők igyekeztek széles kört megszólítani. Tartottak például kungfu bemutatót, majd leleplezték az emléktáblát, ami a Konfuciusz Intézet folyosóján kapott helyet. A tíz-tizennyolc éves korosztály számára korábban rajz pályázatot írtak ki, melynek témájaként a harcművészetet és magát Bruce Lee-t jelölték meg – ennek a kiértékelése és eredményhirdetése is a program része volt.
Megszólalt a tradicionális keleti hangszer, a Gu Zheng, majd az intézet jóvoltából egy kínai táncelőadást is láthattak a vendégek.
Ezt követtően az írott, majd a kimondott szavak kerültek előtérbe. Könyvbemutatót tartottak ugyanis „Bruce Lee 85” címmel, ahol a szerzővel, Máday Norbert Wing Tsun Nagymesterrel beszélgethettek a jelenlevők.
– Bruce Lee egy hús-vér hős, aki kitartó edzéssel formált magából tökéletes harcművészt – mondta az eseményen Máday Norbert, aki szerint a jövő generációnak már valószínűleg mesterséges intelligencia generálta hősök jutnak majd.
– Távolodunk a realitásoktól, míg nekünk Brucee Lee volt a hősünk, a minket követő korosztálynak már Pókember. Szerencsések vagyunk, hogy egy valódi fákláyt tudtunk követni, még akkor is, ha ezt rossz hangalámondással készült, kifakult és ugráló képű VHS kazettákon tettük – véli a nagymester.
Az emléktábla felavatásán és az azt követő programokon Hollósy András alpolgármester is részt vett, aki azt is elmondta, hogy (az itt történő kulturális munka és oktatás mellett) miért fontos a város számára a Konfuciusz intézet.
– A világ gazdaságpolitikai helyzete átalakulóban van. Látjuk, hogy igen sok távol-keleti cég van hazánkban. A vármegyében, ahogy a szűkebb régióban szintén jelentős szerepet vállalnak az iparban a kínai cégek – gondoljunk például a Wanhua Csoportra, ami 2011-ben felvásárolta a Kazincbarcika határán lévő BorsodChemet. Azon kívül tehát, hogy Kína a világ egyik legnagyobb népességével rendelkező országa, gazdasági tényezőként sem elhanyagolható akár Magyarország, akár Miskolc számára – mondta stábunknak Hollósy András, aki szerint a kultúra kapocs ahhoz, hogy a későbbiekben olyan kínai cégekkel is felvegyék a kapcsolatot, amik potenciális befektetők lehetnek nálunk.
Európában egyébként csak hazánkban tartanak emlékévet a harcművészeti legenda tiszteletére. Az alpolgármester ebből az apropóból azt is elmondta, neki melyik a kedvenc Bruce Lee filmje.
– A sárkány közbelép – egyértelműen. Egy korosztály számára volt meghatározó filmélmény: a lakótelepen mindenki próbált összekötött fadarabokból nuncsakut gyártani utána – mondta.