Ugrás a tartalomra

Miskolci fürdőtörténelem – 3. rész

Létrehozva
Ha melegszik az idő, akkor máris mindenki vízpartra vágyik, a nyár pedig egyenesen elképzelhetetlen az élővizek vagy strandok nélkül sokunk számára. A biztonságos fürdést lehetővé tevő fürdők és strandok korántsem számítottak olyan elterjedt kikapcsolódási formának régebben, mint amilyenek manapság, különösen nem városunkban. A Miskolc fürdőtörténelmét bemutató sorozatunk harmadik, záró része.
Kép
A Selyemréti Strandfürdő 1961-ben. Fotó: Morvay Lajos, Fortepan

Miként a 19. század végén az Erzsébet fürdő, úgy az 1930-as évek elején a Selyemréti Strandfürdő volt hivatott reprezentálni a város fejlettségét. „A Baross Gábor-utcán végigrobogva a száguldó gépkocsinak megálljt parancsol a Miskolci Strandfürdő. Pusztán ennek a strandfürdőnek a képe és berendezése megadja Miskolc város karakterét és bizonyítja, hogy ebben a városban követik a haladó idők rohanását, számolnak az élet követelményeivel és gondoskodnak a testi kultúra ápolásáról.” Méltán lehetett büszke az újságíró a néhány évvel korábban átadott fürdőre, amelynek épületét az a Hajós Alfréd tervezte, aki a margitszigeti sportuszodát is. A férfi és női szárnyat az első emeleti étterem kötötte össze. A versenyzésre is alkalmas 50X20 méteres medencét a villamosközlekedéshez szükséges egyenáramot termelő villanytelep hője fűtötte fel (innen a „villanytelepi strand” elnevezés). A napozni vágyók érdekében pedig „lisztszerűen finom” homokkal borított napozót alakítottak ki. Ez a fürdő már nem a tisztálkodásról vagy az gyógykezelésről szólt, ez a sportolás, a szórakozás és a kikapcsolódás helye volt.

Kép
Napollajal fújják le egy strandoló hátát 1962-ben. Fotó: Miskolc a múltban

A selyemréti új fürdő mellé az Erzsébet fürdő is igyekezett felzárkózni, és a kényelmes gőz- és kádfürdők, valamint a fedett uszoda mellett iszappakolással, szénsavas fürdőkkel, félfürdőkkel és villanyos fényfürdőkkel felszerelt gyógyfürdő osztállyal bővítette szolgáltatásait. Ráadásul ebben az időszakban nyílt meg a Sajó uszoda és strandfürdő is. Nyugodtan mondhatjuk tehát, hogy az 1920-as, 1930-as évtized a miskolci fürdőturizmus egyik fénykora volt.

Kép
A görömböly-tapolcai strand 1953-ban. Fotó: Nagy József, Fortepan

A század második felében is továbbfejlődtek fürdőhelyeink, ugyanakkor néhány nehézséggel is szembe kellett nézniük. A Selyemréti fürdő esetében, miután a villanytelep megszűnt, nem tudták mivel melegíteni a vizet, ezért a strandot bezárták. Az 1950-es években azonban fúrásokat végeztek, amelynek eredményeképpen 45°C-os termálvíz tört a felszínre. Ez nem csupán a versenymedence fűtési gondjait oldotta meg, hanem megépülhetett az úgynevezett „piskótamedence” is. Az 1960-as és 80-as években is történtek fejlesztések, de talán a leglátványosabb 2013-ra készült el, melynek eredményeképpen 4,5 hektárosra bővült a fürdő területe.

Kép
A miskolctapolcai strand 1970-ben. Fotó: Szepesfalvy Gábor, Fortepan

Tapolcán az egyedülálló meleg vizű barlangok kiépítésén kezdtek el dolgozni a 40-es, 50-es években; az első barlangi fürdőrészt 1959-ben adták át. Tíz évvel később pedig megépült az ikonikus kagylómedence is. Az 1980-as években tovább folytak a barlangjáratok feltárásai, amelynek eredményeképpen az ezredfordulóra – a fürdő történetének legnagyobb bővítése folytán – újabb fürdőzésre alkalmas részeket tudtak átadni a nagyközönségnek.

Kép
Strandolás Görömböly-Tapolcán 1941-ben. Fotó: Fortepan

(Kinti képünk: A Barlangfürdő 1972-ben. Fotó: Lencse Zoltán, Fortepan) 

Ez is érdekelhet

Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.
Képgaléria
Sokszor láthatatlanul, de annál elkötelezettebben dolgoznak Miskolcért
Miskolc
Tizennyolc köztisztviselőt tüntettek ki szerdán, a miskolci Városházán a köztisztviselők napja alkalmából.
Képgaléria
Perecesen folytatódott a zúzalékos utak javítása
Miskolc
A program még májusban indult el Miskolcon, az első ütem Perecesen zárul. A mintegy egy kilométer hosszúságú útszakaszon összesen 30 tonna zúzalékot terítettek el. A cél az, hogy az ott élők és a telektulajdonosok számára biztosított legyen a biztonságos és akadálymentes.