Ugrás a tartalomra

Nálunk átnyomják, a cseheknél fennakadt

Létrehozva
Dobranyban is épülne akkugyár, azonban az ottani polgármester a város érdekeit nézi. A magyar önkormányzatokon eddig könnyedén átfutott minden terv.
Kép
Hangulatkép a debreceni lakossági fórumról. (Illusztráció)

Az akkumulátorgyárak kérdése nem csak a közbeszédben számít rendkívül forró témának, február 27-én, a tavaszi ülésszak első parlamenti ülésén is rendre felbukkant. Orbán Viktor nagyjából félórás beszédben foglalta össze évadnyitó gondolatit. Azonban egy szót sem ejtett az akkumulátorgyárak kérdéséről. 

Erre a hiányosságra szinte mindegyik ellenzéki párt reagált. A DK-s Varga Zoltán kifejtette: a kormánypártok azt hiszik, hogy Debrecen Orbán Viktor magánbirtoka, „az ott élők pedig zsellérek, akiknek kuss a neve”. Az LMP szerint Orbánék akkumulátorgyarmattá akarják tenni Magyarországot, ezzel pedig a hazai vízkészletet tulajdonképpen eladják a kínaiaknak. A Momentum úgy látja, gigantikus, vízzabáló akkumulátorgyárat akarnak Debrecenben állami támogatásokból felépíteni az ott élők megkérdezése nélkül. A Mi Hazánk képviselője arról beszélt, az akkumulátorgyárak telepítése növeli az ország kitettségét, és szembe megy Orbán menekültpolitikájával is, hiszen tömegével hoznak majd be miattuk vendégmunkásokat.

A miniszterelnök úgy érvelt mind erre, hogy „szükség van a nemzeti tőke megerősítésére, és szükség van külföldi befektetőkre is, utóbbi nélkül ugyanis nem tudnák növelni a magyar gazdaság teljesítményét”.

A vita azonban nem maradt bent az országházban. A Párbeszéd ugyanis panaszt tesz az Európai Bizottságnál a debreceni akkumulátorgyár miatt. 
Egy potenciálisan 20-25 ezer, de egyes becslések szerint akár a napi negyvenezer köbmétert is meghaladó vízigényű üzem engedélyezése ellentétes a vízkeretirányelvvel - emelt szót a beruházás ellen Jávor Benedek, a párt uniós tanácsadója, aki szerint a felszín alatti vízbázisokra gyakorolt negatív hatás károsítja az ettől függő ökoszisztémákat is.

Vakon döntöttek?

Eközben a Bács-Kiskun és Csongrád vármegye határán fekvő Kistelek önkormányzata arról szavazott a napokban, hogy elad egy 12 hektáros területet az Európa-Center-Miskolc Kft.-nek. A cég egy olyan kínai–koreai vállalatnak értékesítette volna tovább a földet, amely akkumulátor-részegységeket készít német autógyártóknak. Ám kiderült, a gyár üzemeltetéséhez a városban nincs elég elektromos kapacitás, és csak hosszabb idő alatt lehetne kiépíteni, ezért az ázsiai cég visszalépett az üzlettől. Az ügy pikantériája az volt, hogy az eladásról a kisteleki önkormányzat úgy dönthetett, hogy sem a lakosság, sem a képviselők nem tudhatták meg az 500 milliárdos projekt beruházójának nevét, illetve a terv részleteit.

Míg hazánkban ennyire egyszerű átnyomni a döntéshozatalon a hasonló beruházásokat, Csehországban komoly botrányt váltott ki egy, a debrecenihez hasonló ügy. A Skoda Dobranyba tervez akkumulátorgyárat építeni, ám a beruházásról szóló döntést elhalasztották. A helyi polgármester is szembement a kormány döntésével. A városvezető Martin Sobotka a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak azt mondta, nem ellenzi teljes egészében a tervet, de egy környezetkímélő, mértékletes beruházást támogatna, és ennek érdekében komoly feltételeket támaszt.

Ez is érdekelhet

Képgaléria
Ünnepélyes szoboravatás, Czibere Tibor bronz mellszobra
Az egyetem emblematikus alakjának állítottak emléket
MiskolcOktatásTudomány
Czibere Tibor bronz mellszobrát szerda reggel leplezték le a Miskolci Egyetem előcsarnokában.
Nagy volumenű kátyúmentesítés a Csabai kapuban
Miskolc
Közlekedési információk szerda reggel.
Visszatér a forróság
Miskolc
Megközelíti a 40 fokot a hőmérő higanyszála.
Képgaléria
Mi-Shop építkezés
Jól halad a Mi-Shop építése
Miskolc
Az épület szerkezetkész. Jelenleg az előtető fedését és a belső terek kialakítását végzik.