Ugrás a tartalomra

Ne a lefolyóba, ne a szemétbe - megoldások a használt sütőolaj kezelésére

minap.hu
Utoljára módosítva
2022. április 18. hétfő 09:42
A használt sütőolaj veszélyes hulladéknak számít, biztonságos leadására lehetőség van akár a Mol több mint 350 töltőállomásán is - Miskolcon korábban már kihelyeztek néhány közterületi tartályt ezek gyűjtésére, összesen több mint kéttucatnyi ilyen gyűjtőpont létesül majd városszerte.

Húsvétkor a háztartások az átlagosnál nagyobb mennyiségben használnak zsiradékot, amit megfelelő módon gyűjtve és leadva újra lehet hasznosítani. A Mol sütőolaj-gyűjtő programja 2011-ben indult, azóta a lakosság mintegy 3 millió liter használt sütőolajat adott le. A lefolyóba vagy a szemétbe öntött használt étolaj károsítja a környezetet, összegyűjtése és feldolgozása ezért elsődleges környezeti érdek.

A sütőolaj a csővezetékek falára lerakódva a csatorna dugulását okozza, a háztartási szemétbe öntve nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban. Ha az élővizekbe jut, a víz felszínén úszva meggátolja az oxigénfelvételt, így elpusztítja a vízi élőlényeket. Egy liter sütőolaj akár 1 millió liter ivóvizet is elszennyezhet.

A Mol töltőállomásain egyszerűen, gyorsan és környezetbarát módon leadható a használt étolaj. Arról tájékoztattak, hogy mivel háztartási mennyiségről van szó, egyszerre legfeljebb 10 liter adható le. Nem kell extrán leszűrni, a sütéskor keletkezett ételmaradvány benne maradhat, de a sütőolaj nem lehet más hulladékkal, anyaggal vagy vegyszerrel szennyezett. Leadható például használt műanyag palackban vagy befőttesüvegben, és a töltőállomásokon kérhető a kútkezelő segítsége.

A leadott sütőolajat a Biofilter Zrt. gyűjti össze, és tisztítás után eljuttatja a Rossi Biofuel komáromi üzemébe, ahol bioüzemanyagot gyártatnak belőle. Ennek köszönhetően környezetre káros hulladék helyett újrahasznosított, környezetbarát termék lesz belőle, amelyet a Mol százhalombattai finomítójában használnak fel biokomponensként a gázolaj gyártásához.

Miskolci gyűjtőpontok

A Biotrans Kft. lakossági használt sütőolaj begyűjtési programja, a CseppetSem 2020 szeptemberében indult, nemrégiben Miskolcon is kihelyezték a sárga műanyagtartályokat. A rendszer kialakításának célja, hogy a lakosságnak minél kisebb erőfeszítésébe teljen környezetbarát módon megszabadulni a különböző, sütésre már alkalmatlan zsiradékoktól.

Fotó: Mocsári László

A helyszínek közül, ahová kihelyezik az edényeket, tizenhárom óvoda, ez hozzájárul a következő generáció szemléletformálásához is.

25 darab zárható tartályt helyeznek ki, ide tehetjük – kizárólag lezárt csomagolásban – a használt sütőolajat. Külön kérik, hogy ne öntsük csak simán a gyűjtőkbe azt, valamint ne dobjunk bele motorolajat, kizárólag konyhai célokra használt zsiradékot helyezzünk az edényekbe.

Az összegyűjtött zsiradék egy részét elektromos energia előállítására használják biogáz üzemekben. A többi a komáromi olajfinomítóba kerül, abból pedig biodízel-alapanyag készül. Az edényt egyébként ellátták egy olyan online mechanizmussal, ami a központ felé jelzi a telítettségi szintet. Emellett egy vandálbiztos rendszert is beleépítettek.

Az eddig kihelyezett miskolci gyűjtőpontok:
Auchan dél - Miskolc, Pesti út 9.
Benedek Elek Tagóvoda - Miskolc, Szolárcsik tér 1.
Várhely úti Tagóvoda - Miskolc, Várhegy utca 2.
Szilvás úti Tagóvoda - Miskolc, Szilvás utca 37
Leszih Andor úti Tagóvoda - Miskolc, Leszih Andor utca 6.
Penny Vologda - Miskolc, Ilona utca 1.
Brunszvik Teréz Sport Tagóvoda - Miskolc, Mátyás király utca 17.
Auchan Észak - Miskolc, József Attila út 87.
COOP (Miskolci utca) - Miskolc, Miskolci utca 77.
Károly utca 7. szám Szelektív gyűjtősziget.

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!