Ugrás a tartalomra

Roma konferencia a városházán

Létrehozva
Öt témában gondolkoztak közösen előadók és hallgatók. Ezek mindegyike olyan valós problémákra kereste a megoldásokat, amik érintik a cigányságot.
Kép
Teatrom konferencia a Városházán | fotó: Végh Csaba

Varga Andrea Klára alpolgármester azt mondta, Miskolcon mikor szóba kerül a cigányság kérdése, mindig a sztereotípiákra gondolunk elsősorban.

– Ezek arról szólnak, hogy milyen nehéz az együttélés a cigánysággal. Ehhez képest ez a konferencia pozitív üzenetet hordoz, hiszen szembe kell néznünk a valós problémákkal: kihasználatlanul hagyunk lehetőségeket és figyelmen kívül értékeket. A cigány kultúrát és művészetet bemutató kezdeményezésekről nem tudunk. Miskolc város vezetése elkötelezett abban, hogy szembenéz a meglévő problémákkal, majd elindítja azokat a folyamatokat, amik a változás irányába mehetnek.

Kép

Szeretnénk megkeresni azokat az értékeket és erőforrásokat, amikre támaszkodhatunk. Oktatás, szegénység, együttélés és közrend – ezeket a területeket érintik a meglévő problémák, amikre a megoldás, hogy közös gondolkodás után lépjünk – mondta az alpolgármester, aki beszélt a Lyukóban megjelent droghasználatról és az ebből eredő halálesetről, vagy az Újgyőri főtéren bódult állapodban lévő fiatalokról. – Miskolcon létrehoztunk egy kábítószerügyi egyeztető fórumot. Továbbá éppen ezek miatt a problémák miatt gondoltuk, hogy egy ilyen típusú rendezvénynek is helyet kell adni a városban.

Simon Balázs, az Utcaszínházi Alkotóközösség vezetője elmondta, a roma kultúra szinte valamennyi területét érintette a konferencia. – Az oktatás, a roma művészetek, a roma kulturális intézmények, a romológia és az önszerveződés kultúrája volt téma az öt szekcióban. A rendezvény lényege, hogy a döntéshozókhoz eljussanak ötletek, javaslatok, hogy egy-egy problémát hogyan lehetne orvosolni.

Kép

Az öt szekció elnökének meghívták a Belügyminisztérium kormányfőtanácsosát, Bangó Lajost, a Nemzeti Kulturális Alap alelnökét, Lőrinczy Györgyöt, a Polgári Alapítvány igazgatóját, Gáspár Mátét, a Miskolci Egyetem Alkalmazott Társadalomtudományok Intézetének docensét, Havasi Virágot és a Dr. Ámbédkar Iskola alapítóját, Orsós Jánost.

A konferencia utánra egy különleges színházi bemutatót terveztek a szervezők. A Független Színház bemutatóját. Szegedi Tamás András, a Kaméleonlány rendezője úgy nyilatkozott, a darab fiatalok valós történeteiből készült. – A főszereplő egy olyan lány, akinek óriási a beleérzőképessége, szeret tanulni, főleg nyelveket, de mivel többféle minta is van előtte a nővéreitől, azon hezitál, milyen életút mellett döntsön – mondta, hozzátéve, az előadás után a színésznő és a rendező mindig beszélget a közönséggel az értékekről.

Ez is érdekelhet

Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.
Képgaléria
Sokszor láthatatlanul, de annál elkötelezettebben dolgoznak Miskolcért
Miskolc
Tizennyolc köztisztviselőt tüntettek ki szerdán, a miskolci Városházán a köztisztviselők napja alkalmából.
Képgaléria
Perecesen folytatódott a zúzalékos utak javítása
Miskolc
A program még májusban indult el Miskolcon, az első ütem Perecesen zárul. A mintegy egy kilométer hosszúságú útszakaszon összesen 30 tonna zúzalékot terítettek el. A cél az, hogy az ott élők és a telektulajdonosok számára biztosított legyen a biztonságos és akadálymentes.