Újra összeült a közgyűlés
Tizenhárom napirend felett nyomott gombot csütörtökön a város döntéshozó testülete: két előterjesztést zárt ülésen, négy ügyet pedig sürgősségi indítvánnyal tárgyalnak majd. Többnyire technikai jellegű kérdések kerültek a grémium elé. Kivételt jelentett a 2024. évi költségvetés végrehajtásáról szóló zárszámadási rendelet megalkotása, ami lehetőséget nyújt az értékelésre: hogyan változott a város vagyonhelyzete, merre vette az irányt Miskolc? Döntöttek egy önkormányzati tulajdonú, Kacsóh Pongrác utcai ingatlanrész térítésmentes használatba adásáról a Kalán Néni Összefogás Egyesület részére. Az ingatlanrészt fogyatékos személyeket, gyermekeket és időseket egyaránt kiszolgáló, fejlesztő és szabadidős célokra szeretnék használni. A testület elé került az önkormányzat éves ellenőrzési jelentése, valamint a lejárt határidejű közgyűlési határozatok végrehajtásáról szóló beszámoló is.
Közterületek elnevezéséről is határozott a grémium. Olyan közterület nevekkel színesedik ezután Miskolc, mint a Meredély dűlő, Csuszka utca, Rövid köz, Péterréve utca vagy a Domby István utca.
A testület 26 tagja közül 24 jelen van: a közgyűlés határozatképes. Tóth-Szántai József tájékoztatta a grémiumot, dr. Senviczki Erikát nevezte ki jegyzőnek.
A polgármester szomorú kötelességének tett eleget, amikor megemlékezett az előző ülés óta elhunyt Kocsis Lászlóról, a DVTK atlétájáról.
Az egy perces néma csendet követően a sürgősségi előterjesztések napirendre tűzéséről szavaztak.
1. Javaslat az Önkormányzat 2024. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló zárszámadási rendelet megalkotására és kapcsolódó határozatok meghozatalára
A napirendet Szilágyi Kornél főosztályvezető ismertette. Egyrészt bemutatták a zárszámadási rendeletet, másfelől két határozati javaslatot is tartalmaz az előterjesztés. A bevételekről a működési és fejlesztési kiadásokról, az önkormányzat vagyonhelyzetéről és vagyonmérlegéről is szól a zárszámadás. A 2024. évi módosított előirányzat 134 milliárd forint lett, 91,8 bevétellel és 80,4 teljesítéssel zárta a város az előző naptári évet.
A vonatkozó bizottságok támogatták a napirendi pontban foglaltakat.
Hojnyák Dávid (Fidesz) emlékeztetett: októberig az előző városvezetés határozta meg a költségvetés alakulását, az új vezetésnek három hónapja volt biztosítani a rendezett működést. - Rendkívül nehéz pénzügyi helyzetben lévő város vezetését kellett átvennünk, még ha ez a zárszámadásból nem is olvasható ki – fogalmazott, hozzátéve, a területfejlesztési minisztériumtól kapott 500 millió forintos támogatás is segítette Miskolcot. - Nem csak a működést sikerült biztosítani, hanem a Bükk városa programot is megalapozni: több mint 400 milliós forrást sikerült átcsoportosítani a város működésére - hangsúlyozta. Emellett a megemelt összegű Salkaházi-programról és a járatseriff-rendszerről is beszélt.
Simon Gábor (MSZP frakcióvezető) szerint a zárszámadás nem szokott nagy port kavarni a városlakók szerint, inkább a tényadatok alapján történő évzárásról van szó. Jelzi: a számok egzakt dolgok. Idézett az előterjesztésből is. A bevétel 91 milliárd 818 millió, a kiadás 80,4 milliárd forint. Úgy véli, e szerint az önkormányzat eredményesen gazdálkodott, a várost 11,5 milliárd forinttal vette át az új vezetés.
Szopkó Tibor kiemelte, ha hozott anyagból kellett dolgoznia a mostani vezetésnek, akkor az előterjesztés azt mutatja, a hozott anyag rendben volt: az iparűzési adót, a működést és a városvezetést is sikerült megemelni egy nehéz időszakban, miközben Miskolc hitelállomány csökkent.
Bajusz Gábor (Fidesz frakcióvezető) szerint a választáskor a miskolciak értékelték az addigi költségvetést is: ezért szavaztak úgy, ahogy szavaztak. - Önök úgy hagyták itt a várost, mint még senki – állítja Bajusz Gábor, aki szerint az átadás időszakát kritikán alul teljesítette az előző városvezetés. – Önök rossz állapotban hagyták itt a várost – jelentette ki Bajusz Gábor.
Mokrai Mihály (DK frakcióvezető) szerint mindenki a saját lovát dicséri, miközben nincs igazából mivel dicsekedni. A svájci frank alapú kötvény visszafizetésének példáján utal arra, hogy sokkal bonyolultabb dolog megítélni egy költségvetés milyenségét. - A bevétel jól alakult: magasabb bevételünk volt, mint az infláció – mondta Mokrai Mihály, aki szerint az iparűzési adó helyett az építmény adóra kell helyezni a hangsúlyt a jövőben.
Molnár Péter (KDNP frakcióvezető) szerint fontos, hogy a város képviselete hogyan tud lobbizni a kormánynál. Úgy látja, Tóth-Szántai József és csapata az utóbb időszakban több eredményt ért el, mint Veres Pál az előző ciklus alatt. - A mostani vezetésnek határozott elképzelése volt a nulladik perctől: a Bükk városa programban határozott célok lettek lefektetve. Így tudunk lobbizni – ötszáz millió forintos kormányzati támogatást tudtunk kérni a kormánytól – jelezte Molnár Péter.
Szopkó Tibor szerint, ha bűn az, hogy az előző ciklusban visszafizették a 8 milliárdos kötvényt, akkor ezt a bűnt vállalja. Úgy véli, sok példát tudna mondani, miért volt felelős az előző költségvetés. - Azt kérem önöktől, hogy a tényekből dolgozzanak: ez az előterjesztés jogszerű és eredményes gazdálkodást sejtet.
Mokrai Mihály szerint a költségvetés nem víziókat, hanem számokat tartalmaz. Jelezte, a MIVÍZ elvesztését és a Holding által felvett 3 milliárdos hitelt sem tartalmazza, pedig közvetetten ezek is a témához tartoznak. - A tartalom határozza meg a működést. Ami önök előtt van, az Miskolc város működésének számbeli kivonatala, ami tartalmaz jó és rossz döntéseket.
Czinkné Sztán Anikó (Fidesz) szerint a költségvetés nem csak a számokról szól, hanem az emberek érzéseiről. A város lakójaként azt érezte, hogy a tavalyi költségvetés nem volt megfelelő, sem a turizmus, sem a városbiztonság, sem a tisztaság terén. - Tavaly a város lakói értékelték az előző vezetés munkáját a szavazáskor – jegyezte meg.
Szarka Dénes szerint az előző városvezetés azzal, hogy a svájci frank alapú hitelt visszafizette, két korábbi vezetés „piszkát” takarították el.
Bodor Márk (Pont MI-Lokálpatrióták Egyesülete) szerint, korábban arra panaszkodott az előző városvezetés, hogy nincs pénz, most viszont magukénak érzik az eredményes költségvetést.
Simon Gábor (MSZP frakcióvezeő) szerint a városnak döntenie kell kinek hisz: a politikának vagy a számoknak.
Bajusz Gábor (Fidesz frakcióvezető) arra kéri az ellenzéket, ne trükközéssel próbálják fedni a felelősségüket.
A napirend fölött a vitát lezárták.
Tóth-Szántai József polgármester elmondta, az adatok olyan képet mutatnak a városról, amit lehet sok módon értékelni. - Számunkra az a fontos, hogy a miskolciak hogyan értékelik a helyzetet – summázott a polgármester.
2. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Településszerkezeti Tervének és Építési Szabályzatának módosítására.
A napirendi pontot Szunyogh László főépítész ismertette. A vonatkozó bizottságok támogatták a napirendben foglaltakat. Vita nem volt.
3. Javaslat egyes ingatlangazdálkodási döntések módosítására.
A napirendi pontot Zwillinger Dávid, ingatlangazdálkodási és szolgáltatási igazgató ismertette minden érintett ingatlan vonatkozásában. A vonatkozó bizottságok támogatták a napirendben foglaltakat.
Szopkó Tibor szerint nem fér bele, hogy a Bükk városa program víziójával szemben készül előterjesztés. - A stratégiával nincs összhangban az előterjesztés - hangsúlyozta.
Bajusz Gábor (Fidesz-frakcióvezető) szerint Szopkó Tibor felszólalása zavaros volt, mint az előző ciklus.
Simon Gábor (MSZP-frakcióvezető) jelezte, a Fidesz álláspontja az volt öt évig, hogy ingatlant nem lehet eladni, ezt rögzítették a Bükk városa programban, majd eladnak egy ingatlant, aminek az értékesítésével korábban nem értettek egyet.
Szopkó Tibor szerint nem csak lehet, de kell is ingatlant értékesítenie egy városnak. Azt kéri, módosítsa az önkormányzat a Bükk városa programot ezen a ponton, mert a vízióval nem egyeznek a döntések.
Bajusz Gábor (Fidesz-frakcióvezető) szerint önvizsgálatot kell tartania Szopkó Tibornak az előző ciklus tükrében.
Mokrai Mihály (DK-frakcióvezető) szerint teljesen normális gazdálkodási folyamat az ingatlanértékesítés.
A vitát lezárták.
Tóth-Szántai József elmondta, a Bükk városa programban sok olyan megállapítás szerepel, ami a város javát szolgálja. Kijelenti, ez a program hosszú távra szól.
4. Javaslat önkormányzati tulajdonú ingatlan térítésmentes használatba adására civil szervezet részére.
A napirendet Kurcsicsné Dr. Zobolyák Ida ismertette. Döntenek egy önkormányzati tulajdonú, Kacsóh Pongrác utcai ingatlanrész térítésmentes használatba adásáról a Kalán Néni Összefogás Egyesület részére. A vonatkozó bizottságok támogatták a napirendben foglaltakat.
Bartha György (MSZP) szerette volna megköszönni Matiscsák Éva munkáját a Kilián-Észak lakótelep vonatkozásában. Jelezte, az egyesület nagy munkát vállal a külső-belső felújítással.
Pakusza Zoltánban (Mi Hazánk) kérdés merült fel az egyesület kapcsán: milyen feltételekkel, hány éves kortól lehet majd benn lakni az egyesületi intézményben?
Mezei Attila (LMP) szerint az egyesület gazdálkodása nem átlátható.
A vitát lezárták.
5. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2024. éves ellenőrzési jelentésének és összefoglaló éves ellenőrzési jelentésének jóváhagyására.
Serfőző Mónika Kinga osztályvezető ismertette a napirendi pontot. A vonatkozó bizottságok támogatták a napirendben foglaltakat. Vita nem volt.
6. Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Miskolc Megyei Jogú Városban működő nemzetiségi önkormányzatok között megkötésre került közigazgatási szerződésekkel kapcsolatos döntés meghozatalára.
A vonatkozó bizottságok támogatták a napirendben foglaltakat.
Hollósy András alpolgármester köszönetét nyilvánította ki a tavaszi takarítási akcióban való részvétele miatt a Roma Nemzetiségi Önkormányzat felé.
Mokrai Mihály (frakcióvezető) kijelentette, a nemzetiségek által vagyunk sokszínűek, velük vagyunk együtt, egyek.
Szopkó Tibor egy anomáliára hívta fel a figyelmet: késésben van a közgyűlés a döntés meghozatalával kapcsolatban.
Bajusz Gábor (Fidesz frakcióvezető) szerint többet kell dolgozni, mert be kell hozni a felhalmozott lemaradást.
Matiscsák Éva alpolgármester szintén a köszönet hangján szólalt meg: fantasztikusnak véli, ahogy a nemzetiségi önkormányzatok színesítik a város kultúráját.
A polgármester zárásképp elmondta, a város múltja és jövője, ha sok más kultúrájú ember egyetértésben tud élni Miskolcon.
7. Javaslat közterületek elnevezésére.
A napirendet Szunyogh László főépítész ismertette: a címalkotási kötelezettségének tesz eleget az önkormányzat. A vonatkozó bizottságok támogatták a napirendben foglaltakat.
Mokrai Mihály hozzászólása mentén kiderül, az egyik névadó, Domby István egy újkori térképész volt, aki a Miskolcon végzett munkája miatt fogja közterületnek kölcsönözni a nevét.
8. Javaslat a 2024. II. félévet érintő, lejárt határidejű közgyűlési határozatok végrehajtásáról szóló beszámoló elfogadására.
A vonatkozó bizottságok támogatták a napirendben foglaltakat. Vita nem volt
A sürgősségi, nyílt napirendek következnek
11.Sürgősségi - Javaslat fenntartható városfejlesztés és környezetvédelem előmozdítását szolgáló döntések meghozatalára.
Czinkné Sztán Anikó (Fidesz) szerint az előterjesztés lehetőséget ad egy-egy vállalkozás környezeti hatásának a felmérésére. Ezt a kötelezettséget már a vállalkozások regisztrációjakor meg kell tenni.
Mezei Attila (LMP) üdvözli a rendeletet, de úgy tapasztalja, hogy a hivatalos szervek „semmitmondó” eljárásokkal elintézik az ügyet.
Szopkó Tibor szerint finomhangolás történik. A határozat alapján középtávon is biztosított az ipar fejlődése, emellett megfelel a fenntarthatósági követelményeknek.
Mokrai Mihály (frakcióvezető) fontos tudni, milyen hulladékgazdálkodási folyamat történik a városban.
Bajusz Gábor (Fidesz-frakcióvezető) emlékeztetett: egy lépcsősort sem tudtak kijavítani segítség nélkül. Az előterjesztés arról szól: Miskolc úgy fejlődjön, hogy az itt élők egészsége ne károsodjon.
Czinkné Sztán Anikó (Fidesz) a körzetében történő beruházás kapcsán elmondta, azonnal utánajárt, milyen fejlesztést indít a vállalkozó a területen, még az építési engedély kérelmezése előtt.
Mokrai Mihály ha jogosulatlan építési tevékenység történik, akkor feljelentést kell tenni.
Az előterjesztés kapcsán lezárták a vitát.
A polgármester jelezte: elkötelezettek a miskolci föld a víz és a levegő védelme mellett.
12. Sürgősségi - Javaslat az MVK Zrt.-vel fennálló Közszolgáltatási Szerződésben foglalt Közszolgáltatási Követelmény és Közszolgáltatási Ellentételezés 2025. évi tervezett mértékének elfogadására.
Gadnai Bodnár Éva vezérigazgató ismertette a napirendi pontot: sűrített járatok fognak közlekedni Miskolcon – villamosok és több buszvonal vonatkozásában.
Molnár Péter (KDNP-frakcióvezető) elmondta, régóta dolgoztak ezen az előterjesztésen, amit régóta vártak a miskolciak. Elhelyezkedését tekintve Miskolc speciális, de ha jók a csatlakozások, optimális a szervezés, akkor harmonikus lehet a működés. - 2020-ban az előző városvezetés romba döntötte az MVK-t. Sokan autóba ültek át. Az utaslétszám a 2019-hez képest 25 százalékkal elmarad. Ahhoz, hogy ne üres buszok járjanak, jó szolgáltatásra van szükség – véli Molnár Péter, aki szerint a járatsűrítés miatt többen igénybe fogják venni a közösségi közlekedést. Emellett arról is beszélt, hogy stabilizálódott a járművezetői létszám.
Simon Gábor szerint a városvezetés fekete napja ez: a választás előtti ígéretből semmit nem teljesítenek. - Azt mondták, visszaállítják a 2019-es menetrendet. E szerint a menetteljesítményt 50 százalékkal kellett volna emelni, ehelyett két lépcsőben, 1,4 százalékkal emeltek, miközben nem volt januári béremelés az MVK-nál.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk) elmondta, a választókörzetét érintő buszmenetrend nem változott. - Pereces számára a busz jelenti az egyetlen tömegközlekedési lehetőséget. Szeretném kérni, hogy a 6-os busz tekintetében is legyen járatsűrítés.
Tarnóczi Attila (Mi Hazánk) ugyancsak kéri a 6-os buszvonal járatsűrítését. Emellett a kettes villamos szombat délelőtti járatsűrítésére is szükség volna a Vasgyárban élőknek – hívta fel a figyelmet Tarnóczi Attila.
Hollósy András alpolgármester reagált Simon Gábor hozzászólására. Emlékeztetett, Közép-Európa legdrágább diákbérletét és jegyárát az előző városvezetés vezette be. Ugyancsak az előző ciklusban jutalmazták a bliccelőket. Elmondta: öt pillére helyezték a megújulást. Egyik pontja a járműbiztonság: több mint 500 renitens utast szállítottak le. A járatbiztonság bevezetése is megvalósult, a járatmodernizáció emelkedik. A 14 év alatti gyermekek utazását ingyen fogja biztosítani az MVK. Emellett a járatsűrítésen is dolgozik az önkormányzat.
Bajusz Gábor (Fidesz-frakcióvezető) szerint az előző városvezetés amatőrebb, mint a Titanic kapitány volt: egymás után vezették jéghegyeknek Miskolc hajóját. Az egyik ilyen jéghegy az MVK ügye volt. Úgy véli, az előző ciklus tagjai mentőhajóból kiabálnak, mit hogyan kéne, mg az önkormányzat foltozza a hajót.
Mokrai Mihály (DK-LMP-Nép Pártján frakcióvezető) emlékeztetett a városvezetés kampányban tett ígéreteire. Úgy véli, az ígéretet nem fedi az előterjesztés. Emlékeztet, a kovid idején Miskolcon jártak a buszok, míg Debrecenben nem.
Szécsényi Mariann (Fidesz) szerint a tömegközlekedés helyreállítása helyett a belső harcokra koncentrált az előző városvezetés, amikor is olyan sokszor változtatták a mentrendet, hogy az emberek már nem szálltak fel a buszokra. - A jelenlegi előterjesztés az első olyan lépés, ami a megfelelő menetrend visszaállítását célozza – állapítja meg Szécsényi Mariann.
Barta Gábor (Fidesz) álságosnak tartja, hogy fél év munkája kapcsán számon kéri az ellenzék azt, amit ők maguk egy cikluson át nem tettek meg. Országosan példaértékűnek nevezi a járatserif rendszert, amelynek köszönhetően a törvénytisztelő lakosok szívesebben szállnak a járatokra. Jelezte: több, korszerű busz gyártása történik épp, amik Miskolcon állnak majd szolgálatba. Elmondta, van olyan buszjárat, ami plusz öt fordulóval nőtt naponta.
Czinkné Sztán Anikó (Fidesz) szerint a majd háromszáz millió forintos ráfordítás, ami a buszok műszaki állapotára irányul, pozitív dolog. Emlékeztetett: nem azt vállalták, hogy hat hónap alatt hozzák rendbe a menetrendet, hanem hogy rendbe hozzák. - Van akaraterőnk, tudásunk, és meg is fogjuk csinálni - hangsúlyozta. Jelezte ő is, hogy a 3A busz öt fordulós napi menetnövekedése nagyon hasznos módosítás.
Hojnyák Dávid (Fidesz) a kettes villamos vasgyári szakaszát érintő változásokról beszélt. Emlékeztetett, megígérték, hogy az első adandó alkalommal javítják a menetrendet. - Ez a pillanat most jött el: járatsűrítés lesz a 2 villamos vonalán napi 8-9 járattal tanulmányi napokon. A jövőben finomhangolással fogjuk javítani a városrész közösségi közlekedését.
Deák-Bárdos Mihály (Fidesz) szintén örül a 2-es villamos járatsűrítésének. Jelezte: ezt a témát számtalan alkalommal szóba hozta az előző ciklusban. Elmondta, a serif rendszer bevezetése óta az Újgyőri főtéren tízszeresére nőttek a jegyeladások.
Simon Gábor (Mszp-frakcióvezető) szerint Hollósy András az egy évvel ezelőtti kampánybeszédét mondta el. Úgy véli, azon nem kell megsértődni, ha az ígéreteket egy ellenzéki képviselő számon kéri. Emlékeztetett a fél évvel ezelőtti ígéretekre. Kiemeli: az 50 százalékos futásteljesítmény-növekedés helyett 1 százalékot sikerült eddig megvalósítani.
Szarka Dénes szerint a menetrendi módosítások valósultak meg, amelyek az előző ciklusban is célként lettek kitűzve. Megjegyezte, az önkormányzatnak nincs anyagi lehetősége a 2019-es menetrend gombnyomásszerű visszaállítására, ennek elsődleges problémaként a kovid idején történő kormánymegvonásokat jelölte meg, valamint a kormányzati támogatás megvonását.
Szopkó Tibor szerint fontos ügyről van szó. Úgy véli a városvezetéssel szembejött a valóság. Emlékeztetett, míg korábban 40 százalékot tett a közösségi közlekedés finanszírozásába, amiből mostanra kivonult a kormányzat. Úgy véli, ez a fő probléma.
Bajusz Gábor emlékeztette 2019-es vállalásokra az ellenzéket. Kijelenti: Miskolcon javul a tömegközlekedés, bármit állítsanak az ellenzékben.
Bartha György (MSZP) elfelejtett tényekre emlékeztetett. 2014-2019 között az MVK Holding hitelből működött, mert a városvezetés nem fizetett ki a cég számára 4 milliárd forintot. Az akkoriban beszerzett buszokra érkező alacsony kormányzati támogatást is felhozta. A járatkísérők kapcsán jelezte, még nem kapott válaszokat az előző ülésen feltett kérdéseire. A jegyző asszony emlékeztette: még három nap van erre a törvényességi határidőn belül.
Mokrai Mihály (DK-LMP-Nép Pártján frakcióvezető) szerint egy pénzügyi szakember annyit olvas ki az előterjesztésben, hogy nehéz a helyzet: amennyiben nem kap plusz likviditást az MVK, akkor nem lesz biztosítva a közlekedés.
Molnár Péter (KDNP-frakcióvezető: Soha nem mondtuk, hogy könnyű a helyzet. Ebben a nehéz helyzetben is sikerült biztosítani a szolgáltatás minőségének javítását.
Tóth-Szántai József lezárta a vitát és összegezte a téma legfőbb számait. - Rendszeresen használom a közösségi közlekedést, látom mi történt, azt is tudom, hová szeretnénk eljutni. Mindennek a végére fogunk érni, de mindenhez idő kell. Az előterjesztés arról szól, hogy javítjuk a közösségi közlekedést – mondta el a polgármester. Emlékeztetett 2019-ben 3,9 milliárd forint volt az az összeg, amit nem fizetett ki az önkormányzat az MVK-nak. Ez 2024-re meghaladta a 10 milliárd forintot. A járatseriffek rendszerét nagyon jó kezdeményezésnek tartja, emellett azt is eredményként kezeli, hogy több lett a sofőr a cégnél. Emellett már gyártják – 1,3 milliárd forint értékben – azokat az elektromos buszokat, amik segíteni fogják a közlekedést. A nulladik lépés az volt, hogy rendet tegyenek a buszokon. A második a mostani járatsűrítés, a harmadik a tanulói bérletek ingyenessé tétele lesz. - Kemény tárgyalásokon vagyunk túl az MVK szakszervezetével. Azt gondolom, olyan eredmény születik, amivel ők is elégedettek lehetnek majd.
13. Sürgősségi - Javaslat közétkeztetéssel kapcsolatos döntések meghozatalára.
Matiscsák Éva alpolgármester elmondta mennyiség és minőségbeli változás történt a közétkeztetésben: emlékeztetett, a gyerekeket is bevonták a „vizsgálatba”, gy kiderült, mit esznek szívesen és nem szívesen. - Célunk, hogy ne menjen haza a gyermek azért, mert nem megfelelő mennyiségú vagy minőségű az étel - hangsúlyozta. Matiscsák Éva jelezte, tovább folytatja a vizsgálatot.
Fodor Zoltán (MSZP) emlékeztetett: régen minden óvodának és iskolának saját konyhája volt. Ez a rendszer vezetéseken át ívelt. 2002-2010 között előírták a rozsdamentes eszközök használatát, ami több száz millió forintba került az önkormányzatoknak. Elmondta, megalakult a KEM Zrt., amit ő személyesen ellenőrzött. Az energiát és a vizet az önkormányzat fizeti, hiába nem önkormányzati cégről van szó.
Ezeket említi előzményként a mostani helyzet kialakulásához.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk) szerint pártállástól függetlenül jó, hogy a közétkeztetés területén sikerült előrelépni, emellett úgy gondolja, a KEM Zrt. a törvényi szabályozások miatt „nyeregben” van az önkormányzattal szemben. Jelzi: 2017 előtt az önkormányzat sokkal jobban tudta ellenőrizni az árakat és a minőséget. Kifejtette: a magyar mezőgazdaság korábbi szétverésének „levét isszuk most”.
Tarnóczi Attila (Mi Hazánk) emlékeztetett, az utóbbi időszakban sok kritika érte a gyermekétkeztetést. A KEM Zrt. 48 százalékkal emeli a fejadatokat az előterjesztés szerint, de jobban örült volna, ha az is le van írva, milyen alapanyagokból, milyen élelmiszerekből készítik, és minőségben milyen lesz az étel.
Mokrai Mihály (DK-LMP-Nép Pártján frakcióvezető) szerint felterjesztéssel kellene élni a közgyűlésnek a gyermekvédelmi törvény módosítására. Vizsgálni kellene, hogy ki jogosult az ingyen étkeztetésére. Az ellátási díj fizetését jövedelmi díj felmutatása után lehessen csak elengedni.
Bajusz Gábor (Fidesz-frakcióvezető) szerint nagyon fontos napirendről van szó, ami jelzi a városvezetés hozzáállását: első a gyermek. Elismerően beszél Matiscsák Éva alpolgármester munkájáról. Köszöni a munkát.
Szécsényi Marianna egyetért Mokrai Mihállyal. Az óvodákban 90, a bölcsődékben 75 százalékban nem fizetnek térítési díjat a szülők. Ez nem fedi le azoknak a körét, akik valóban rászorulnak az ingyenes étkeztetésre.
Mezei Attila (DK-LMP-Nép Pártján) szerint vissza kell adni a közétkeztetést a városnak, emellett egyes alapanyagokat is meg kellene termelni helyben.
Tóth-Szántai József kiemelte: a lényeg hogy a gyerekek megfelelő étkeztetést kapjanak. Emlékeztet az ellátás önkormányzati, kormánytól kapott és szülői hozzájárulásból tevődik össze. Elmondta, összességében 10-ből nyolc szülő nem fizet a gyermeke étkeztetéséért. Kifejtette: igazságossá kell tenni az ellátást. Reméli a 450 millió forint, amit az önkormányzat most ráfordít a gyermekétkeztetésre, a legjobb helyre megy.
Zárt ülés következik
9. Javaslat kizárólagos önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok ügyvezetőit érintő alapítói döntések meghozatalára.
Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
10. Sürgősségi - Javaslat tulajdonosi komfortlevél jóváhagyása tárgyában
Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
A zárt ülést, majd a közérdekű bejelentéseket követően a grémium szavazott a napirendekről. A közgyűlés minden előterjesztést elfogadott. A legtöbb ügy kapcsán tartózkodás és nem szavazat mellett, egyhangú igennel voksoltak a városatyák.