Ugrás a tartalomra

Városfejlesztés közösségi tervezéssel Miskolcon 

Bacsó István
Utoljára módosítva
2022. október 25. kedd 15:18

A miskolci önkormányzat nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a civileket, a lakosságot is mind jobban bevonja a közösséget érintő tervezésekbe és döntésekbe. A Részvételi Program keretében több témában már zajló Közösségi Tervezés folyamatához hasonlóan igyekszenek bevonni az embereket a „Miskolc érted fejlődik” projektbe is, amely a városrészi központok szépítését tűzte ki célul.
A Dísz tér az évek óta nem üzemelő szökőkút maradványaival. Fotó: kozterkep.hu

A városrészi központok fejlesztésére vonatkozó közösségi tervezési megoldások közül a helyszíni beszélgetések kerülnek előtérbe a következő hetekben, első állomás a Belváros, Dísztér (Szent István–Hunyadi–Malomszög utcák, „Szökőkút”) lesz, október 27.-én csütörtökön 15 órától a Dísztéren, ahol a választókerület önkormányzati képviselője Simon Gábor a Velünk a Város frakcióvezetője várja egy tartalmas beszélgetésre a miskolciakat.

- Az előző városvezetés a társadalmi egyeztetéseket folyamatosan elmulasztotta a döntések előkészítésekor. Néhány esetben ebből komoly problémák és konfliktusok származtak. A jelenlegi városvezetés ezzel a gyakorlattal szakítani akar, ezért minden olyan jelentősebb fejlesztést, amely a város egészét vagy egyes részeit érinti, mint a városközpont, vagy városrészek központjai, szoros társadalmi egyeztetés mellett kíván megvalósítani. Számos ilyen törekvésünk van, gondolok itt a partnerségi egyeztetésekre, a Közösségi Költségvetésre vagy a Részvételi Programra és másokra. Konkrétan a Dísztér esetében – amelynek én vagyok az önkormányzati képviselője -, azt látjuk, hogy rendkívül elhanyagolt állapotban van, így örököltük az előző városvezetéstől. Korábban még működött a szökőkút is, de aztán csak pusztult ez a terület. Ezért elhatároztuk, hogy a teret felújítjuk, sőt, átépítjük. Szeretnénk azt is, hogy új funkciókkal gazdagodjon, egy olyan élő tér legyen, ahol a Miskolciak jól érzik magukat – ismertette a képviselő az elképzeléseket.



Kiemelte: „Fontos célközönség lenne például a diákság is, hiszen két nagy intézmény is működik itt, a Herman Ottó Gimnázium és a Zrínyi Ilona Gimnázium. Első lépcsőként hirdettük meg a csütörtöki fórumot, a közösségi tervezés jegyében, ahol ismertetésre kerülnek majd az alapelképzelések és lehetőségek, és ehhez várjuk a lakossági véleményeket, javaslatokat, ötleteket ott a helyszínen. Ez az első lépés, amelynek lesznek további állomásai és elindul a tervezési folyamat.”

Simon Gábortól megtudtuk azt is, hogy a Dísztér átépítése Miskolc városfejlesztési stratégiájában szerepel, a szükséges forrás a TOP Plusz pályázati rendszerből származna. A gond az, hogy ezek a források egyelőre nem állnak rendelkezésre a magyar kormány és az EU közötti viták miatt, amelyekre hivatkozva Brüsszel visszatartja a pályázatok fedezetét szolgáló összegeket. Ez azonban nem lehet akadálya a tervezésnek és a társadalmi egyeztetéseknek, hiszen ez egyrészt hosszas előkészítő munka, másrészt szeretnének a források megnyílásakor készen állni, hogy mielőbb elindulhassanak ezek a fejlesztések.

- Szeretnénk elérni azt, hogy mire a TOP Plusz források meg tudnak érkezni, addigra a tér tervezése és az engedélyek beszerzése megtörténjen. Hogy onnantól időveszteség nélkül a kivitelezés szakaszába tudjunk lépni, ne az történjen, hogy majd akkor kezdünk még csak el a tervezést – tette hozzá az önkormányzati képviselő, aki hangsúlyozta, hogy ma még nincsenek kész tervek, csak egy tájépítész és építész csapat által kidolgozott koncepció, amit ismertetni fognak a Főépítészi Kabinettel együtt, azoknak, akik a csütörtöki beszélgetésen részt vesznek. De fontos, hogy a lakosságnak még nagy mozgástere van a beleszólásra, a javaslatok megtételére. Még külalak vagy funkciók tekintetében sincsen végleges terv, az embereknek érdemi beleszólási lehetősége van.

- Egy tér akkor tér, ha vannak rajta emberek. Ezért is hangsúlyozom a lehetséges funkcióknak a kiválasztását – mondta Simon Gábor.



Közösségi egyeztetések
Tervek szerint jelenleg öt fejlesztésre váró terület van kijelölve, ahol a közösségi egyeztetéseket megvalósítják a következő hetekben:
- Belváros, Dísztér (Szent István–Hunyadi–Malomszög utcák, „Szökőkút”) – október 27., csütörtök 15 óra, Dísztér.
- Diósgyőr, Honfoglalás park (Berekalja, Fényesvölgyi–János–Havas utcák) – október 29., szombat 10 óra, Honfoglalás park.
- Martinkertváros, Alföldy utca melletti tér – november 4., péntek 16.30, a Polgármesteri Hivatal kihelyezett ügyfélszolgálata, Kisfaludy u. 39-43.
- Szirma, Szent András tér (Miskolci–Nagy László–Fáskert–Kaptár utcák) – november 8., kedd 16:30, a postahivatal különterme, Erkel u. 47.
- Észak-Kilián, Szinyei Merse Pál utca 10. és Munkás utca 1. közötti tér – november 19., szombat 10:00, árkádsor (a tér dél-keleti sarkán).

 

További hírek

Olvasnivaló