A Tisza-tó egyedülálló állat- és növényvilágát bemutató ökocentrum valósul meg az Új Magyarország Fejlesztési Terv Keretében a Heves megyei Poroszlón, mintegy 2,2 milliárd forint beruházásával - jelentette be az Észak-magyarországi Fejlesztési Tanács társelnöke Egerben. A többi között egy 600 ezer literes akvárium-rendszert is magában foglaló beruházás indul 2008 októberében, amit 2010 szeptemberétől látogathat a nagyközönség - közölte Sós Tamás. A beruházási összeg 87,5 százaléka az uniós és költségvetési támogatás, a fennmaradó összeg a település önereje - tette hozzá.Sós Tamás azt is elmondta, hogy az vízi élővilágot bemutató akváriumcentrumon túl helyet kap a létesítményben egy háromdimenziós filmek bemutatására alkalmas vetítőtér, a Tisza-tóra kilátást biztosító panorámatorony, illetve olyan vízi, gyalogos és kerékpáros túraútvonalak indulnak a centrumtól, amelyeken a tájékozódást GPS-rendszer segíti.
Ugyanakkor mozgássérültek számára is használható akadálymentesített horgászhelyeket és madármegfigyelő tornyokat alakítanak ki, illetve a fejlesztés kapcsolódik a poroszlói vízi tanösvényhez és a csónakkikötőhöz is. Mindennek nyomán évi 200 ezer látogatóra számítanak évente, a beruházás új munkahelyeket is jelent a térségben.
Godó Lajos, a Tisza-tavi Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke arról szólt, hogy a világörökség részét képező 7500 hektáros terület központjában kialakításra kerülő ökocentrumot az Alföld egyik kiemelkedő, példaértékű beruházásának szánja a kormányzat. Hangsúlyozta, hogy a halfajtákon kívül, 280 madárfaj élő- és átvonulási körzete a Tisza-tó és a többi között különleges növényeknek, tavirózsáknak és sulyomfajtáknak ad otthont.