Ugrás a tartalomra

Márciustól látogatható a város legrégebbi épülete

Létrehozva
Kedden elkészült a miskolctapolcai ásatások helyszínén történő építkezés első szakasza. Az elkészült vázszerkezetre még OSB-lapok, illetve ponyva is kerül, hogy megóvja az időjárás viszontagságaitól a régészeti feltárást. Az új kiállítóhely már tavasszal várja majd az érdeklődőket, igaz még nem végleges formájában.
Mint arról már több alkalommal beszámoltunk, több szakaszban folytattak régészeti kutatásokat Miskolctapolcán, a Barlangfürdő előtti területen. Az ásatási munkák a tavalyi évben nagyon eredményesnek bizonyultak, feltárták a bencés apátságot, s előre nem várt eredményekről is beszámoltak a szakemberek.

tapolcai_asatas_befedes_130114ml_9.jpg

Pusztai Tamás, az ásatást vezető régész, a Herman Ottó Múzeum vezetője korábban a 12. századra datálta a legrégebbi leletet, ám a tavalyi esztendő végén még korábbi időszakban épült épületrészeket is találtak. – Korábban egy temetőkápolnának gondoltuk azt a részt, melyet most tártunk fel, de kiderült, hogy egy 11. századi rotunda, egy plébániatemplom, amit később a bencés apátsághoz építettek hozzá, így a plébániai jogok is átkerültek az apátsághoz. Ez egyebek mellett megmagyarázza azt is, miért volt keresztelőmedence az apátságban.
 
Ilyen szertartásokat ugyanis ott nem szoktak végezni, ez a korábbi plébániaépület, illetve annak az apátsághoz építése már megmagyarázza ez is – nyilatkozta korábban a minap.hu-nak Pusztai Tamás. A vezető régész kijelentette, a rotunda Miskolc legrégebbi épülete, amely közepén egy téglával falazott sír is található. Az időjárási körülmények nem tették lehetővé a további elmélyült kutatómunkát, a nagy területű leletet azonban meg kell óvni a hideg, csapadékos időtől, ezért egy ideiglenes kiállítóhelyet építenek a bencés apátságnál.

tapolcai_asatas_befedes_130114ml_8.jpg

– Éppen ma készült el a teljes vázszerkezet. Ezt követően az OSB-lapok és a ponyva is rákerül a szerkezetre, s így a múzeumnak egy külső kiállítási helye lesz Miskolctapolcán. Tervezzük a feltárás végleges bemutatásának módját, s keressük ehhez a forrásokat, ám addig sem szeretnénk elrejteni az érdeklődők elől az izgalmas leletet, ezért március közepétől be lehet majd menni az ásatás helyszínére – mondta Pusztai Tamás. Hozzátette, ez még nem a végső állapot lesz, ám mindenképp szeretnék, hogy amíg nem sikerül forrást találni, addig is láthassák a miskolciak a különleges helyszínt.

Pusztai Tamás elárulta, hogy az apátság végső megmutatására már készültek látványtervek.
– Rostás László rajzolt egy nagyon szép látványtervet. Az alapstruktúrájával egyet tudok érteni, nagyon szép rajz – tette hozzá a vezető régész.

Kiss J.
Fotó: Mocsári L.