Ugrás a tartalomra

Egyenlő esélyekkel

Létrehozva
Az országban elsőként Miskolcon jött létre fogyatékosságügyi szakmai műhely még 2002-ben. Az önkormányzat külső tanácsadó szerve a fogyatékkal élők helyzetére, a bennük rejlő lehetőségekre igyekszik felhívni a figyelmet.

A közlekedési mellett az infokommunikációs akadálymentesítés terén is történt már előrelépés a városban, de akad még tennivaló – mutatott rá érdeklődésünkre a Miskolc Városi Fogyatékossági Szakmai Műhely koordinátora. Barnóczki Gábor – aki egyben a Vakok és Gyengénlátók Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egyesületének elnöke is – részletezte: bővíthetnék például azon busz- és villamosmegállók számát, ahol hanggal is tájékoztatják az utasokat a járatok érkezéséről. A zebráknál szintén be lehetne vezetni ilyen „hangos” tájékoztatást. És az internetes honlapoknál is változásra van szükség.

– A város honlapjának, de a közszolgáltatást nyújtó cégek online felületeinek is teljesen akadálymentesnek kellene lennie, hogy egyenlő eséllyel férhessenek hozzá a fogyatékkal élő polgárok. Ugyanez igaz az ügyfélszolgálati rendszereknél. Mindig felhívjuk aztán a figyelmet a személyes segítségnyújtás fontosságára is az ügyek intézésénél – tette hozzá.

Barnóczki Gábor kiemelte továbbá: a szociális alapellátást biztosítani kell ebben a nehéz helyzetben is, ugyanúgy, mint minden más, társadalmilag hátrányt szenvedő csoport esetében. A foglalkoztatás előmozdítása szintén fontos feladat.

Kép
Tapintható tárlatvezetés a diósgyőri várban 2019 márciusában. | Fotó: Végh Csaba

A szakmai műhely éppen azzal a céllal jött létre, hogy ezeket a javaslatokat, elvárásokat megfogalmazza és közvetítse. Szeretnék felhívni a figyelmet a legfőbb problémákra, a fogyatékkal élők helyzetére, de a bennük rejlő lehetőségekre is. Teszik ezt szemléletformáló, érzékenyítő programjaikon, illetve a helyi Esélyegyenlőségi Tanács ülésein. Felülvizsgálati szakaszban jár az Esélyegyenlőségi program, az aktualizált dokumentum 2021 tavaszán kerülhet a közgyűlés elé – tudtuk meg a koordinátortól.

A szakmai műhely eddig havonta, kéthavonta ült össze, hogy az aktuális kérdéseket megvitassák. Idén összesen kettő ilyen megbeszélést tudtak tartani, de telefonon, e-mailben folyamatosan tartják a kapcsolatot az érintettek. Azt tervezik, hogy a járványhelyzetre való tekintettel „átköltöznek” az online térbe. – Nekünk ezt még szoknunk, tanulnunk kell, de persze reméljük, hogy hamarosan már személyes találkozásokkal tudjuk folytatni a munkát.

A munkában elsősorban a fogyatékosságügyben érdekelt, miskolci és környékbeli hatókörrel rendelkező civil és érdekvédelmi szervezetek, intézmények vesznek részt. Megbeszéléseiken az önkormányzat részéről a mindenkori civil és esélyegyenlőségi referens, a szociális osztály munkatársai, a Miskolci Egyetem fogyatékosságügyi koordinátora, a Civil Információs Centrum munkatársai, valamint a szakmai partnerek szoktak jelen lenni.

Közeledik december 3., a fogyatékos emberek világnapja. Az ENSZ célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a baleset, betegség, katasztrófa következtében fogyatékossá vált emberek problémáira. Korábban minden évben készültek valamilyen programmal Miskolcon is – ez most a világjárvány miatt elmarad, de a tervek szerint tavasszal pótolják.

Ez is érdekelhet

Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.
Képgaléria
Sokszor láthatatlanul, de annál elkötelezettebben dolgoznak Miskolcért
Miskolc
Tizennyolc köztisztviselőt tüntettek ki szerdán, a miskolci Városházán a köztisztviselők napja alkalmából.
Képgaléria
Perecesen folytatódott a zúzalékos utak javítása
Miskolc
A program még májusban indult el Miskolcon, az első ütem Perecesen zárul. A mintegy egy kilométer hosszúságú útszakaszon összesen 30 tonna zúzalékot terítettek el. A cél az, hogy az ott élők és a telektulajdonosok számára biztosított legyen a biztonságos és akadálymentes.