Ugrás a tartalomra

Fotók egy háborús övezetből

Létrehozva
Ukrán katonák készítettek fényképeket telefonjaikkal mindennapjaikról – ezekből nyílt kiállítás a városháza aulájában hétfőn. Az apropója Ukrajna felszabadulásának harmincadik évfordulója volt. A tárlat november 6-áig látogatható.
Kép
Fotó: Parai Roland

1991-ben jött létre a független Ukrajna, ahol 2004-ben nyilvánították augusztus 23-át a nemzeti zászló napjává. Miskolcon ezeket a megemlékezéseket elhalasztották a pandémia miatt, de októberben is bőven van mit ünnepelni: Szent Mária Oltalmazó, a honvédség és a kozákság napja is ebben a hónapban van. 

Kép

A megemlékezésen egy érdekes kiállítást nyitottak meg, ahol magának a szervezőnek is számos fotója bekerült a tárlat anyagába. Ignácz Viktória elmondta, a vándorkiállítás Ukrajnából érkezett Magyarországra. – Ott A mieink címet viselte, itt pedig A függetlenség ára címet kapta. A pillanatképek arról beszélnek a jövő nemzedékének, hogy a katonák hogyan élték meg a harcokat – mondta az Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, aki hozzátette, Miskolcon több mint kétszáz ukrán él.

Kép

A kiállítást Szopkó Tibor nyitotta meg. – Valamennyi ország számára fontos, hogy önálló államként létezzen. Az ukránoknak a Szovjetunió felbomlását követően lett erre lehetőségük. Ma már meghatározó ország Európában, hét helyszínnel szerepel a világörökség listáján. Hagyományai, látnivalói programok széles körét kínálják. A Kárpátalja területén élő magyarság is fontos kapocs a két állam (Magyarország és Ukrajna) között. Lényeges, hogy jó szomszédi viszonyt ápoljunk egymással – mondta az alpolgármester, aki hozzátette, Miskolc értéke, hogy felekezetileg és nemzetiségileg is sokszínű. 

Kép

A megnyitó résztvevői a fényképek mellett mintegy száz éve hímzett, törülköző formájú visivánkákat is megnézhettek, amik a Magyaországi Ukrán Kulturális Egyesület kollekciójából voltak.

Kép

Ez is érdekelhet

Tiszta lappal
KultúraMiskolcBelföldBorsod-Abaúj-Zemplén
Adyt idézi egy újonnan induló folyóirat, amit szakmai lapként aposztrofált Filip-Kégl Ildikó. Az íróval, költővel, kritikussal és irodalomszervezővel beszélgettünk az Észak-fokról és a hetekben kapott díjairól.
Egész héten hangos
KultúraMiskolcOktatásBorsod-Abaúj-Zemplén
Tizenhárom koncertet tartott a Miskolci Szimfonikus Zenekar a Művészetek Házában március 16–20. között. A nézőtér miskolci iskolák tanulóival telt meg.
Miskolciak intik csendre a hatvaniakat
Kultúra
Lélekemelő zenei esttel készül a húsvéti időszakra a Polifónia Vegyeskar: a hatvani templomban megrendezett nagyböjti áhítat a klasszikus egyházzene eszközeivel kínál elmélyülést az érdeklődőknek.
Kórusmű-pályázatot írtak ki Assisi Szent Ferenc emlékére Miskolcon
KultúraMiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén
Zeneszerzőket várnak a IV. Miskolci Ars Sacra Fesztivál alkotói felhívására.