Ugrás a tartalomra

Az Euro zóna pro és kontra

Létrehozva
Mi lesz veled, Euro zóna? Az euró bevezetésével kapcsolatban tartott előadást a MAB Székházban Pelczné Gáll Ildikó. Az Európai Számvevőszék tagja pro és kontra érveket sorakoztatott fel a pénzváltással kapcsolatban.
Kép
Fotó: Végh Csaba

A szakember szerint a dél-európai országok számára nem hozott jó eredményeket a csatlakozás, de ennek a legfőbb oka, hogy nem voltak kellően felkészülve. Ellenpéldaként hozta fel Szlovákiát, aminek vezetése javított a versenyképességén, olyan politikai intézkedéseket hozott, amik jó előre felkészítették az országot a váltásra. Ezért lehetett sikeres az euró bevezetése 2009-ben, egy nagyon rossz világgazdasági időszakban.

Pelczné Gáll Ildikó szerint az euró bizonyos értelemben sokkal több, mint fizetőeszköz, az európai identitás része is egyben. – Tizenkilenc olyan ország van jelenleg, ahol euróban lehet fizetni és négy másikban is, ahol még nem vezették be, illetve két olyan tagállam is van, ahol rögzítették az euro árfolyamát. Itt kezdődik a dilemma, hogy szabad volt-e ezt a fizetőeszközt bevezetni gazdaságpolitikai koordináció vagy gazdasági mechanizmusok nélkül, vagy éppen nem lett volna szabad. Nyilván amikor egy tagállam csatlakozik, vállalja, hogy konvergálni fog, vagyis valamikor eurót fog használni. Amikor mi csatlakoztunk, mi is vállaltuk ezt a kritériumot, csak egyáltalán nem mindegy, hogy milyen feltételek mellett lehet ezt a bevezetést megtenni.

Kép

- Amikor egy ilyen értékelést teszünk, akkor több szempontból is érdemes megvizsgálni ezt a kérdést. Egyrészt azt, hogy a reálgazdaságnak és a pénzügyi ciklusoknak milyen az összhangja. Tudjuk, hogy a legutóbbi válság idején ezzel is volt probléma, elcsúsztak egymáshoz képest. Jelenleg jó a helyzet, de nem tudhatjuk, hogy ha egy következő válság betoppan, akkor rendelkezésre állnak-e olyan mechanizmusok, amelyek segítségével fel tudunk lépni a negatív hatások ellen. Egyet tudunk, felkészültebbek vagyunk, mint korábban - mondta az Európai Számvevőszék tagja.

Ez is érdekelhet

Parkoló és komfortpont Lillafüreden
MiskolcSzabadidő
A kedvelt turisztikai övezetben jelentett be fejlesztést Hollósy András alpolgármester.
Jól képzett, motivált fiatalokkal dolgozik együtt az új Bosch-igazgató Miskolcon
MiskolcGazdaság
Miskolcot ma már nem csupán hagyományos iparvárosként tartják számon, hanem egyre inkább olyan helyszínként, ahol a magas hozzáadott értékű gyártás, a mérnöki szaktudás és a korszerű technológiák új távlatokat nyitnak – fogalmazott lapunknak Tim Krause, a miskolci Robert Bosch Power Tool Kft. ügyvezető igazgatója. Interjú.
A Vologda és a Szentpáli utca is érintett ma a nagy volumenű kátyúmentesítésben
Miskolc
Közlekedési információk Miskolcról péntek reggel.
A magyar költészet napja – Lillafüred
MiskolcKultúraSzabadidőBulvár
Miskolcon több évtizedes hagyománya van a költészetnapi ünnepségeknek, különböző módokon és formában tisztelgett már a város a magyar líra előtt.
Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanács Támogatási Program
A Miskolc Televízió médiaszolgáltatási tevékenységét a Médiatanács a Médiatanács Támogatási Program keretében támogatja.