Ugrás a tartalomra

140 éve egymásért – évfordulót ünnepel a Magyar Vöröskereszt

Létrehozva
Hazánk legnagyobb humanitárius szervezete 2021. május 16-án ünnepli fennállásának 140. évfordulóját. 1881-ben ezen a napon alakult meg a Magyar Nemzeti Múzeumban a Vörös-kereszt Férfiegylete, ami másnap a Magyar Országos Segélyező Nőegylettel egyesülve megalapította a Magyar Vöröskereszt elődjét.

Az elmúlt 140 év alatt a Magyar Vöröskereszt hazai viszonylatban az egyik legjelentősebb humanitárius és karitatív mozgalommá nőtte ki magát. Jelen volt közel másfél évszázad legfontosabb történelmi eseményeinél, többször tevékenyen szerepet vállalt az országot sújtó háborúk, környezeti katasztrófák és válságok hatásainak enyhítésében.

Napjainkban a szervezet legfontosabb feladatai közé tartozik a véradásszervezés, az elsősegélynyújtó tanfolyamok és vizsgák szervezése, valamint egy komplex szociális ellátó és intézmény rendszer működtetése, mellyel a legkülönfélébb hátterű embereknek képesek segíteni, legyen szó hajléktalanokról, nélkülözőkről, vagy erőszak elszenvedőiről. Különleges egészségnevelő és katasztrófa-készenléti programjaikkal évente több ezer embert érnek el.

A koronavírus-járvány megjelenése óta a Magyar Vöröskereszt is közreműködik a pandémia elleni küzdelemben: a folyamatos lakossági segélyezés mellett önkéntesei a legváltozatosabb helyszíneken segítettek a mintavételi pontoktól kezdve a telefonos diszpécserszolgálatokig.

„Ünneplésre ad alkalmat az a tény, hogy szervezetünk 1881 óta jelen van a Magyarországon, és képes lehetőségein túl tagjai, önkéntesei és munkatársai segítségével mozgósítani az emberek jóakaratát, és alapelveivel képviselni olyan értékeket, melyekkel mindenki azonosulni tud. Elődeink helytállását és az általuk meghozott áldozatokat szemlélve a legnehezebbnek tűnő helyzetekben is erőt meríthetünk a folytatáshoz!” – hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében Dr. Göndöcs Zsigmond, a Magyar Vöröskereszt elnöke.

A szervezet ifjúsági tagozata, a közel 25 ezer tagot számláló Magyar Ifjúsági Vöröskereszt 2021. február 9-én ünnepelte fennállásának 100. évfordulóját. Az idei kerek évfordulókra több jubileumi kezdeményezés is felhívja a figyelmet. A Magyar Vöröskereszt egész évben azt az ünnepi emblémát használja, melynek megtervezésére tavaly pályázatot írtak ki. Juhász Zsolt grafikus első helyezett műve jelképezi az idei év jelmondatát is: „140 éve egymásért!” 

Májusban, országszerte 163 helyszínen látható a „Plakátsorsok” című közterületi plakátkampány, mely a szervezet segítő tevékenységeire hívja fel a figyelmet, a fővárosban élők pedig további érdekességet tudhatnak meg a Vöröskeresztről, ha megtalálják a Budapest különböző pontjain elrejtett, tematikus, „geoládákat”, egy egyedülálló kihívás keretében.

Az évfordulóhoz köthető programokról részletesebben a www.voroskereszt.hu oldalon lehet tájékozódni.

Ez is érdekelhet

A természetes élővilágra veszélyes hatást mutattak ki a Szinva egy részén
MiskolcKörnyezetHavaria
Határértéket meghaladó szennyeződést mutattak ki az elszíneződött Szinva-patak egy rövidebb szakaszán – közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal.
Színes 62. évadot zárt a Miskolci Szimfonikus Zenekar
MiskolcKultúraSzabadidő
Közel 30 ezer néző, ebből mintegy 14 ezer 18 év alatti, 104 hangverseny. Olaszországi turné, határon túli koncertek, több mint 50 ifjúsági program. Közel 800 eladott bérlet és 16 ezer jegy. Számos állótaps, teltházas koncert és új helyszín – így néz ki a Miskolci Szimfonikus Zenekar 2025/2026-ös évada számokban.
Diplomát kaptak az Állam- és Jogtudományi Kar végzősei
MiskolcBelföldOktatásBorsod-Abaúj-Zemplén
Ünnepélyes diplomaátadó keretében vehették át okleveleiket a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának végzett hallgatói. Az eseményen több száz alap-, mester- és szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató munkáját ismerték el.
A miniszterelnök után a miskolci polgármester is home office-t rendelt el
MiskolcEgészségSzabadidőKörnyezet
Az előttünk álló napokban extrém hőségre kell felkészülnünk. Ilyenkor a legfontosabb az emberek egészsége – hangsúlyozta Miskolc polgármestere.