Ugrás a tartalomra

A fűnyírás és kaszálás szüneteltetésének okai száraz meleg időjárás esetén

Létrehozva
A Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. a szárazságra való tekintettel szünetelteti a kaszálást a közterületeken, amíg a fű számára kedvező időjárás vissza nem tér. A tűzveszélyes, invazív fajokkal fertőzött, valamint a belógó, közlekedés szempontjából a beláthatóságot akadályozó területeken a kaszálás a meleg ellenére is folyamatos.

A melegebb időjárás 26 °C -ig segíti a fű növekedését, de a jelenlegi extrém meleg és UV sugárzás a növényzetet kiégeti, a talaj kiszárad. A magasabbra hagyott fű a reggeli párát (ha van ilyen) megfogja és némi nedvességhez jut. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a magasabb növényzet jobban hűti a környezetét.

Kép
Fotók: Horváth Csongor

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kérésére a Miskolci Városgazda évek óta egy természetvédelmi szempontból előnyös kaszálási módszert végez a Szinva-, Hejő-, és Pereces-patak mentén. Minden évben a patakmedrek két oldalán legalább 1,5 méter szélességben szükséges a növényzetet meghagyni augusztus végéig, ugyanis a vízfolyások medrei élőlényeknek adnak otthont. 

Ezek ökológiai folyosóként is funkcionálnak, az élőlények ez alapján tájékozódnak. Fontos szerepet töltenek be a halak, hüllők és kétéltűek mozgásában, táplálkozásában egész életükben. A vízfolyások partjain a növények között megjelennek a rovarok, melyek táplálékot nyújtanak a madaraknak, továbbá búvó és táplálkozó területnek használják. A Szinva-patakon rendszeresen megjelenik -táplálkozás céljából- a fokozottan védett fekete gólya, de a vadkacsa állomány is folyamatosan nő.

A fent felsoroltakat figyelembe véve az elmúlt évek bevált szokásait alkalmazzák a Miskolc Holding tagvállalataként működő Városgazda munkavállalói. A természetes élőhelyek megőrzése érdekében a fűkaszálási munkálatokat a madarak költési időszaka után végzik el a patakmedrekben is.

Mindkét esetben az eljárás némi esztétikai értékvesztéssel jár, de Társaságunk igyekszik ezzel is elősegíteni a szárazságot követően a növényzet regenerálódását.

Ez is érdekelhet

Személyi változás a miskolci Bosch vezetésében
MiskolcBelföldVilágGazdaság
A miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-nél 2026 júliusától Frank Meyer váltja pozíciójában Roland Ahlt.
Harang-hírek – ételszentelés húsvétvasárnap, tizenkét órás dicsőítés
MiskolcEgyház
A Miskolc Televízió HívőSzó című műsorában április 5-én, húsvétvasárnap 16 órától az avasi református templom 10:30-as ünnepi istentiszteletét közvetítik. Az istentiszteleten szolgálatot végeznek: Hangó István és Hangóné Birtha Melinda avasi református lelkipásztorok és Fórizs István avasi református lelkész, vallástanár.
Húsvéti Családi Nap a Baráthegyi Majorságban
Nyuszisimogatóval várták a családokat
MiskolcSzabadidőKörnyezet
Nagypénteken húsvéti hangulat és családi programok töltötték meg a Baráthegyi Majorság területét, ahol a Szimbiózis Alapítvány Nyuszisimogató & Húsvéti Élmény Napot szervezett kicsiknek és nagyoknak.
Még a tősgyökeres miskolciak is meglepődnek
MiskolcKultúraSzabadidőTudomány
Új könyvben olvashatnak Miskolcról az érdeklődők. Írója, Darázs Richárd a témáról csütörtökön a könyvtárban beszélt, ahol kiderült, hogy mit jelent az Avas szó, és hogy milyen kedvezményt kapott a MÁV-tól egy vasgyári dolgozó.