Ugrás a tartalomra

Az '56-os egyetemisták a remény forradalmi harcosává váltak

Létrehozva
A Miskolci Egyetem évtizedek óta nagy tisztelettel emlékezik egykori hallgatóira, akik életük kockáztatásával vettek részt az 1956-os forradalom és szabadságharc miskolci történéseiben, és annak leverését követően évtizedeken át szenvedték el az elnyomó rendszer bosszúját.
Kép

Idén a Szalay-dombormű megkoszorúzásával kezdték meg a megemlékezést és tiszteletadást az egyetem vezetői. Az 1956-os forradalom emlékművét 1969-ben állították föl a Connecticut-beli Norwalkban (USA), a másolatot Györfi Sándor szobrászművész készítette 1994-ben, amit aztán a Miskolci Galéria Petró-házában, Szalay Lajos állandó tárlatán láthattak az érdeklődők. 2009 októberében az emlékművet a város a Miskolci Egyetemnek adományozta.

A koszorúzást követően az egyetem főépülete előtt egy kültéri installációval - egy Csepel honvédségi teherautóval és Kerékgyártó László, Mikó János, valamint Udvardi Géza képeiből összeállított fotómontázzsal - idézték fel az '56-os eseményeket.

Kép

Ünnepi beszédében Szűcs Péter általános és tudományos rektorhelyettes úgy fogalmazott, az egyetem "szellemi közösségként tevékeny résztvevője a sorsfordító történelmi pillanatoknak", 1956 októberében is az egyetemi hallgatóság - merész kiállásával - országos jelentőségű szerepet vállalt a kommunista diktatúra alapjainak megrendítésében.

Preview Image
Mocsári László képgalériája

Felidézte azonban, hogy ez véráldozattal járt, hiszen a miskolci egyetemisták közül két diák - Kiss Gábor elsőéves gépész és Kölber Gábor elsőéves bányamérnök - életét kioltották az ide vezényelt harckocsik lövedékei '56. november 4-ének hajnalán.

- Az egyetemi fiatalság bátor kiállása és felelősségérzete a társadalmi igazságosság kivívásáért a forradalom következményeinek ismeretében különösen tiszteletreméltó. A megtorlás és a megfélemlítés évei ugyanis sok tehetséges fiatal életét törték derékba, sokan elhagyni kényszerültek hazájukat - mutatott rá Szűcs Péter.

Kép

Miközben - tette hozzá - az államhatalom '56-ról hivatalosan ellenforradalomként beszélt, vagy éppen elhallgatta a tényeket. A felejtéspolitika a társadalomra ruházta át annak felelősségét, mit őriz meg 1956-ról.

- Felelősségünk, hogy 1956-ra a maga sokszínűségében emlékezzünk. Nem kell mindenütt hősöket keresni, a forradalomban is "csak" emberek vettek részt, a maguk tévedéseivel, kényszerű megalkuvásaival, hősies kockázatvállalásaikkal. A személyes történeteik viszont példát adnak arra, hogyan válhattak néhány napra a közös szabadságélmény és a remény forradalmi harcosává. Emlékezetük így is élő maradhat - zárta ünnepi beszédét a rektorhelyettes.

Ez is érdekelhet

Képgaléria
I. Miskolci Tartalékosok Családi Napja
"Vigyázz! Pihenj!" - családi napon kapcsolódtak ki a város tartalékosai
MiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén
A Miskolci Rendvédelmi Technikum Stromfeld Kollégiumának zöldterülete adott otthont a miskolci tartalékosok első családi napjának.
Magyarország legnagyobb curlingcsarnoka készülhet el Miskolcon
MiskolcSportSzabadidő
A város alpolgármestere közösségi oldalán osztott meg képeket a készülő beruházásról.
A képzőművészet nindzsája: díjazták a grafikust
MiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBelföldKultúra
A grafikusok a kultúra frontvonalán teljesítenek, a munkájukat azonban kevésszer ismerik el: a képzőművészet nindzsáiként nesztelenül, láthatatlanul dolgoznak.
Nem a pénteken érkezett hidegfront lett a megváltó
Miskolc
A címbeli állítás mind a hőmérsékleti, mind pedig a csapadékviszonyok szempontjából elmondható. Szombatra csak átmenetileg és csupán árnyalatnyit lesz visszafogottabb a meleg, vasárnap ismét melegszik az idő.