Ugrás a tartalomra

Életrevalók - a fogyatékossággal élő személy választhat asszisztenst maga mellé egy programnak köszönhetően

Létrehozva
A Szimbiózis Alapítvány egy nyertes pályázatnak köszönhetően a személyi asszisztencia lehetőségét hozza el a miskolci fogyatékossággal élőknek - jelentették be szerdán a Baráthegyi Panzióban.
Kép
Fotók: Horváth Csongor

A Szimbiózis Alapítvány által működtetett, fogyatékossággal élőket foglalkoztató Baráthegyi Majorságban megtartott sajtótájékoztatón Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára kiemelte, a személyi asszisztencia bevezetésével "új színt hoznak a gondoskodáspolitika palettájára", amit siker esetén akár meg is honosíthatnak a magyar ellátórendszerben.

Az államtitkár úgy fogalmazott, a fogyatékos ügy "korábban nagyon terhelt terület volt", sokáig nem képezte tárgyát a közbeszédnek, az intézményi ellátás pedig arról szólt a rendszerváltás előtt, hogy több százan "eldugva" élnek egy intézményben.

- Ez meggátolta, hogy a mindennapokban találkozzunk velük, és átérezhessük, milyen az ő életük. A helyzet sokat változott, de rengeteg tennivaló van még, az új szolgáltatási forma azonban felgyorsíthatja az együttgondolkodást - mutatott rá.

Kép
Fülöp Attila

Miskolc mellett Mezőcsáton, Nyíradonyban és Szombathelyen pályáztak sikeresen, ezeken a településeken indulhatott el az összesen mintegy 343 millió forintos program.

- Kiszámíthatatlan körülöttünk a világ, tele van veszélyekkel és alkalmazkodási kényszerrel, a kormány azonban elkötelezett abban, hogy a szociális biztonságot megerősítse, ennek egy része a program - húzta alá Fülöp Attila.

Az államtitkár hangsúlyozta, a program nemcsak a nemzetközi egyezményekkel van összhangban, hanem az Európai Bizottság szakmai ajánlásaival is.

Tíz hónapon keresztül 16 főnek lesz lehetősége a támogatásra Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, a programra a Szimbiózis Alapítvány pályázott, és nyert el 81 millió forint támogatást. Jakubinyi László kuratóriumi elnök elmondta, a több mint 3 ezer taggal rendelkező Mozgássérültek és Barátaik Miskolc Városi Egyesületét kérték meg arra, hogy segítsenek a résztvevők kiválasztásban.

Kép

A fogyatékossággal élő személy a személyi asszisztenciával nem kizárólag ápolási segítséget vesz igénybe, hanem az alapítvány finanszírozásában maga választhatja ki, kik lesznek azok az asszisztensek, akiket szeretne alkalmazni, és ő is igazolja majd le az elvégzett munkát. Minden résztvevőnek maximum négy személyi asszisztense lesz, így biztosított a folyamatos, akár 24 órás szolgálat. Nem professzionális segítőkről van szó, hanem olyanokról, akik a mindennapi életben tudnak segíteni.

- A legfontosabb társadalmi üzenet: a fogyatékkal élők is teljesértékű emberek, és mi hiszünk abban, hogy a fogyatékosság a normalitás egy variánsa - fogalmazott Jakubinyi László.

A fogyatékossággal élő ember is vágyik az önálló életre. Arra, hogy ne csak az önfenntartás legyen a cél, hanem egy teljes élet. A személyi asszisztencia rendszere ehhez nyújt segítséget: visszaadja a fogyatékossággal élő ember méltóságát és önrendelkezési jogát. Nem lesz kiszolgáltatott többé, munkáltatóként fogalmazhatja meg igényeit, így olyan formában kap támogatást, ahogyan arra a leginkább szüksége van.

Kép

„Nem attól lesz egy fogyatékossággal élő boldog, ha önállóvá válik – hiszen önálló nem is lehetek soha, én például a sérülésemből adódóan sosem leszek az – hanem attól, ha önrendelkező lehet” – idézi Csángó Dánielt a Szimbiózis Alapítvány által kiadott közlemény, aki egy autóbaleset miatt 20 évesen kerekesszékbe került, mind a négy végtagja sérült.

Hosszú önismereti munka után ma már nemcsak a saját élete felett rendelkezik önállóan, hanem másokat is edukál abban, hogyan élhetnének teljes(ebb) életet. Ezért alapította meg a Freekey nevű mozgalmat, ami a személyi asszisztencia rendszerét szeretné itthon bevezetni, és személyes tapasztalataival segíti a Szimbiózis Alapítvány programját.

A személyi asszisztencia nemcsak az egyén életében hoz változást, társadalmi hatása is jelentős. Ha valakinek – aki most például szülei segítségére szorul– lesz egy asszisztense, akkor az ő ápolását végzőknek felszabadul az idejük, így akár újra munkába tudnak állni. Ezt a gazdasági modellt már több európai országban is tesztelték, és összehasonlítva az intézményi rendszer fenntartásának költségeivel kiderült, hogy jóval kevesebbe is kerül.

Ez is érdekelhet

Ezekben az utcákban különösen óvatosan vezessenek
Miskolc
Közlekedési információk kedd reggel.
Jól halad a galambgyérítés a belvárosban
Miskolc
Csaknem ezerötszáz galambot fogtak be az elmúlt három hónapban Miskolcon.
Budapesten egyengette Miskolc jövőjét Tóth-Szántai József
MiskolcGazdaság
Nagy Márton és Gulyás Gergely miniszterekkel is egyeztetett hétfőn Miskolc polgármestere.
Két hetet bírtak rongálás nélkül a kötött fatakarók Miskolcon
MiskolcKultúraÉletmódSzabadidőKörnyezet
Nem „fazokni” és nem „Pride jelkép”. A hőtakarók olyan street-art alkotások, amelyek klímatudatosságra buzdítanak, de a fákat is óvják.