Ugrás a tartalomra

A gombára könnyebb rálelni, mint a vizsgálójára

Létrehozva
A Búza téri piacon szerdán, pénteken és szombaton is elérhető a gombavizsgálat hét és tizenkettő óra között. Utánajártunk, miért csak e szűkre szabott intervallumban találjuk nyitva a város egyetlen gombavizsgálóját.
Kép
Fotó: minap.hu

Néhány évtizeddel ezelőtt a Búza térin kívül a Vasgyári piacon, Miskolctapolcán, a „Bükk kapujában” és egy időben Lillafüreden is bevizsgáltathattuk kosarunk tartalmát. Ezek megszűnésével a gombagyűjtők száma azonban nem csökkent, sőt, szakértői beszámolók szerint térségünkben az utóbbi időben jelentősen meg is nőtt. A vizsgálóhelyek hiányával kapcsolatos panaszok megszaporodásának pedig kellő táptalajt biztosít az a tény is, hogy gombából időnként rendkívül sok terem, így csúcstermés idején a vizsgálók is túlterheltek.

Gombá(s)zni nem holmi „nyelvi” játék

Nem kell messzire vándorolnunk a témában, hogy belássuk: ha szűkülő keresztmetszetben vizsgálunk át nagyobb mennyiséget, akkor növekszik a lakossági mérgezés veszélye. A végzetes kimenetelű kóstolást volna hivatott kiváltani a gomba-szakellenőri vagy korábban szerzett középfokú gombaismerői végzettség, és persze a megfelelő gyakorlat, melyre elviekben bármelyikünk szert tehet.

Kép

Hazánkban a Magyar Mikológiai Társaság mellett számos akkreditált szervezet és magánvállalkozás indíthat tanfolyamot. Nemrég Miskolcon is tartottak ehhez hasonló egyéves kurzust. Ezeken oktatják az árusítható gombák aktuális listáját, a védett fajokat, az árusításhoz szükséges vizsgálati bizonylatokat és azok alkalmazási szabályait is. Egyúttal a mérgező és védett gombák találásakor követendő eljárásról és a gombagyűjtés szakmai-törvényi előírásairól is hallhatunk.
A helyi ismeretterjesztésben élen járó Miskolci Gombász Egyesületet felkeresve megtudtuk, hogy alapvetően nem a gombavizsgálathoz szükséges végzettségűek száma csökkent le – hovatovább, a folyamatos képzés révén évről évre növekszik is. A problémát az affinitás hiányában, a gyakorlatlanságban és a juttatások színvonalában kell kutatni szerintük.

Valahogy csak kivizsgálják – de kik vizsgálják?

– Sokan pusztán tudásvágyból és saját költségeiken végzik el a képzést, de egyébként más területen dolgoznak. Az idősebb generáció tagjai kiöregednek, egészségügyi problémáik vannak, családi feladatokat látnak el, így nem vállalják már a gombavizsgálattal járó felelősséget és kényelmetlenséget – vélekedett lapunknak Béres János, az egyesület elnöke.
Nem meglepő tehát, hogy a szakemberhiány régóta fennálló kihívást képez a Búza téri Vásárcsarnokban is. Pláne úgy, hogy a munkavállalók feladatkörébe a gombavizsgálaton túl további teendők is beletartoznak: nyilvántartásokat vezetnek, elszámoltatási feladatokat látnak el – jóllehet, a lakossági ellenőrzés mindvégig prioritást élvez náluk is. Az üzemeltető mindeközben igyekszik kielégíteni az árusítók igényeit is. Így döntöttek a közelmúltban a heti háromnapos nyitvatartási idő mellett, amit reményeik szerint nemsoká a kieső napokra is kiterjeszthetnek majd.

Kép

– Szerencsés helyzetben vagyunk, mert évek óta egy hűséges gombavizsgálónk van, aki ha visszatér betegszabadságáról, akkor a helyettesítő szakellenőrünkkel immár együtt fognak dolgozni – osztotta meg velünk a Búza téri piacot üzemeltető Miskolci Piac Zrt. részéről Kurucz Péter csarnokvezető, hozzátéve: mindezzel együtt is várják a gomba-szakellenőri vizsgával rendelkező személyek jelentkezését.

Ez is érdekelhet

Elektrógerkedés Lillafüreden
MiskolcSzabadidő
A nyár kedvenc szabadtéri RAVE buliját tartották meg szombat este az erdő szélén, Lillafüreden, a Medvetalp Bistróban.
Mutatjuk, hol nem lesz víz vasárnap Miskolcon
Miskolc
Miskolc több pontján hibaelhárítási munkálatokat végeznek az ÉRV Zrt. munkatársai vasárnap, ezért az érintett helyszíneken lajtos kocsikkal biztosítják az ivóvizet.
Képgaléria
Avasi Kvaterka
Élettel telt meg a Mélyvölgyi pincesor az Avasi Kvaterkán
MiskolcGasztroSzabadidő
Nyitott pincékkel, borokkal, zenével és nyári találkozásokkal telt meg szombaton az Avasi Kvaterka. A július 11-i programnak ezúttal a Mélyvölgyi pincesor adott otthont, ahol délután öt órától egészen hajnali kettőig várták a látogatókat.
Képgaléria
DVTK - Újpest FC 2-2 (1-0)
Döntetlent értek el a piros-fehérek
MiskolcSport
Labdarúgás: negyedik felkészülési találkozóját hazai környezetben játszotta a diósgyőriek NB II-es csapata.