Arról, hogyan segíthetünk a növényeinknek és a helyes növénygondozásról a rendkívül száraz forróságban Czifrusz Natáliával Miskolc főkertészével beszélgettünk. A szakember rámutatott, ebben a kánikulában és tartós hőségben a kültéri, kertekben, parkokban és a város más részein lévő növények már a védekező mechanizmusaik végén járnak. Emberi segítség nélkül közülük sok megsínyli ezt az időszakot, egy részük jó eséllyel ki is pusztulhat.
- A növényeket is megviseli ez a tartós, száraz meleg, ezért a folyamatos és rendszeres öntözés mindenféleképpen szükséges. Minden növény számára, legyen az zöldség, palánta, virág, bármilyen díszcserje vagy akár kisebb-nagyobb fák az otthonunkban, a kertünkben, létfontosságú ebben az időben a megfelelő és rendszeres vízpótlás. Nem szabad hagyni, hogy kiszáradjanak – hangsúlyozta Czifrusz Natália.
Az öntözéshez az általa ajánlott legjobb módszer az, ha lehetőség szerint nagy vízadagokkal és korán reggel vagy késő este, már napnyugta környékén végezzük a locsolást. Ekkor kevésbé nagy a vízveszteség a párolgás miatt, és a felforrósodott leveleket sem éri sokkhatás a hidegebb víztől. Lényeges az is, hogy lassan próbáljunk öntözni, tehát hagyjunk időt arra, hogy a talajba be tudjon jutni, le tudjon szivárogni a víz minél mélyebbre, és ne szaladjon le, ne folyjon el a területről úgy, hogy nem jut el a gyökérzónához. Ha ágyásos növényeink vannak, akkor érdemes egy kicsit a talajt is lazítani. Nem kell nagyon kapálni, nem kell mélyen mozdítani, csak egy picit meglazítani, hogy a víz utat tudjon találni lefelé a gyökérzónába - tanácsolja a főkertész.
- Borzasztóan nagy az aszály, a talaj felső, akár ötven centiméteres rétege is ki lehet most már száradva, és a nagy probléma az, hogy nem csak a talaj van kiszáradva, hanem a légkörben sincs elég páratartalom, elegendő nedvesség. Ezt légköri aszálynak nevezzük, ami miatt tapasztaljuk azt, hogy akár már az idősebb növényeink is képesek fonnyadni, kókadni, vagy akár teljesen ki is pusztulni. És ezt a légnedvességet mi nem tudjuk pótolni, csak azáltal kompenzálni, hogy a talajban próbáljuk a megfelelő vízmennyiséget biztosítani ahhoz, hogy a növények párologtatni is tudjanak - közölte.
Kérdésre válaszolva elmondta, a folyamatos, lassú és nagyon gazdaságos öntözéshez kiváló eszköz a közelmúltban divatba jött öntözőzsák, amit ma már Miskolcon is használ a Városgazda a köztereken. Ezek az otthoni kertekben is remekül használhatóak, érdemes elgondolkodni a beszerzésükön.
- Az öntözőzsákot általában a facsemetékhez, fiatal fákhoz érdemes használni, mert rögzítést igényelnek, de vannak olyan kialakításúak is, amelyeket le lehet fektetni akár ágyások mellé is. Azt gondolom, hogy ez egy nagyon hatékony megoldás. A lakosság is beszerezheti nagyobb áruházláncokban pár ezer forintért. Ezek az öntözőzsákok több évig használhatóak. Akár 50-75 liter vizet képesek egyszerre befogadni, amit folyamatosan, szépen lassan, az alsó részükön lévő apró perforációkon keresztül juttatnak a talajba. Ez biztosítja azt, hogy a lassú tempóban a gyökerekhez leszivárgó víz akár több napra is ellássa a növényt elegendő nedvességgel. Az is előnye ennek a módszernek, hogy nem elfolyik a víz egy része a felszínen és elpárolog, hanem teljes egészében leszivárog a gyökérzónába – ismertette.
Felhívta a figyelmet arra, hogy mivel az öntözőzsákokat elegendő egy-két hetente vagy még ritkábban feltölteni, arra is alkalmasak, hogy a nyaralásunk idejét áthidaljuk velük.
- Ennél is környezetbarátabb és olcsóbb megoldás az olyan kertkialakítás és növénytelepítés, amivel árnyékolni tudjuk az udvarunkat, kertünket és az ingatlanunkat. Ez a többi növénynek is segítséget nyújthat, hogy ne a tűző napra kerüljenek, ha kaphatnak árnyékot más növényektől. A legnagyobb szabad felületek általában a füves részek, mindenképpen célszerű ilyenkor a gyepet békén hagyni, lehetőleg ne nyírjuk le, ha mégis szükséges, semmiképpen ne a 3-5 centis vágásmagasságot alkalmazzuk. Nagyon kevés a földben lévő nedvesség és a levegő páratartalma is, ami hajnalban lecsapódhatna. Ha kicsi a fűszálak felülete még ez a kevés nedvesség sem tud hol lecsapódni, elraktározódni. Ha rövidre nyírjuk a gyepet, akkor az első napsugarak reggel már ezt a kis nedvességet is rögtön elpárologtatják a növény, illetve a talaj felszínéről. Tehát célszerű egy 10-15, de akár 20 centiméteres magasságot is meghagynunk. Így a gyep nem csak a nedvességet képes jobban visszatartani, hanem a talajt és a benne élőket is védeni tudja a közvetlen napsugárzástól, kiszáradástól – látott el jótanácsokkal minket a főkertész.