Ugrás a tartalomra

Szárnyaló élmény: madarakat figyeltek Miskolcon

Létrehozva
Az őszi madárvonulás látványát élhették át a miskolciak az Európai Madármegfigyelő Napok keretében, amelyhez idén is csatlakozott a város.
Kép
europai_madermegfigyelo_nap_20251004-ot_10.jpg
Lesték és számolták is a madarakat. Fotó: Osztie Tibor

Az Újmassai Őskohó környékén kicsik és nagyok együtt lesték a vonuló fajokat, és testközelből ismerkedtek meg a madárvilággal. Az Európai Madármegfigyelő Napokat (EMN) a BirdLife International indította 1993-ban, időpontja hagyományosan október első hétvégéje, amikor a kontinensen egyszerre százezrek figyelik és számolják a madarakat. A programhoz Magyarország is évről évre csatlakozik, és rendre az élmezőnyben végez: tavaly 30 ország 1722 helyszínén csaknem 6 millió madarat regisztráltak, Magyarország két kategóriában is dobogós lett.

Kép
europai_madermegfigyelo_nap_20251004-ot_04.jpg

A miskolci eseményen már kora reggel kifeszítették a madárfogásra alkalmas függönyhálókat. 
– Sikerült is egy gyűrűs barátcinegét fognunk, amit úgy hívunk: visszafogás – mondta Somoskői Péter, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület bükki helyi csoportjának alelnöke. Hozzátette: – A madárgyűrűzés fő célja a vonuláskutatás. A gyűrűk olyanok a madaraknak, mint nekünk a rendszám: segítségükkel nyomon követhetjük mozgásukat, vándorlásukat.

A programhoz az Erdei Iskola is csatlakozott. 
– Társasjátékokat, memóriajátékokat, erdei szerencsekereket hoztunk, emellett bemutattuk az erdei élőlények világát a gombáktól a nagyvadakig – mondta Molnár Nikolett, a Csanyiki Erdőház Erdészeti Erdei Iskola vezetője. Elárulta, hogy 10–12 éve visszajáró vendégei az eseménynek. 
– Fontos számunkra, hogy találkozzunk az ismerős arcokkal, de ugyanilyen lényeges, hogy új gyerekeket és családokat vonzzunk be az erdei iskolánkba – tette hozzá.

Kép
europai_madermegfigyelo_nap_20251004-ot_02.jpg

A nap során távcsöves madármegfigyelés és terepi séta is várta a résztvevőket. A megfigyeléseket minden helyszínen rögzítik, majd az adatokat vasárnap estig összesítik. Így lesz teljes a „szárnyaló statisztika”, amelyhez bárki hozzájárulhat: otthonról is számolhatunk cinegéket, rigókat, vörösbegyeket, és az adatokat online űrlapon beküldhetjük.

Az esemény idén egyszerre kötődött az Európai Madármegfigyelő Napokhoz, a Múzeumok Őszi Fesztiváljához és az Állatok Világnapjához. A szervezők szerint mindez remek alkalom volt arra, hogy a természetvédelem, az élmény és a közösség találkozzon.
A miskolci madárles idén is bebizonyította, hogy a természet figyelése nemcsak tudomány, hanem közös élmény is – amelyben minden rigó és cinege közelebb hozza egymáshoz az embereket.

Címkék

Ez is érdekelhet

Folytatódik a TÉR program: Miskolcon két bérlakásra pályázhatnak fogyatékossággal élő emberek és hozzátartozóik
MiskolcBelföldÉletmód
Országszerte húsz társasházi lakás, illetve lakóház kedvezményes bérleti jogára pályázhatnak fogyatékossággal élő emberek és közvetlen hozzátartozóik.
Drámaiság és hősiesség – sokszínű koncertet dirigál újra Lorenzo Castriota
MiskolcKultúraSzabadidőBulvár
Április 13-án újra Miskolcra érkezik Lorenzo Castriota Skanderbeg. A Miskolci Szimfonikus Zenekar visszatérő vendégkarmestere emlékezetes miskolci és környékbeli operagálák, valamint bérletes estek dirigense.
Egy állomás az olimpia felé vezető úton
MiskolcSport
Tizennégy tagú magyar válogatott vesz részt a Grúziában jövő csütörtökön kezdődő és április 19-én záruló cselgáncs Európa-bajnokságon.
Járatseriffek helyett kalauzokat – vallja dr. Mokrai Mihály országgyűlési képviselőjelölt
MiskolcVélemény
Szerkesztőségünk beszélgetésre hívta a miskolci országgyűlési képviselőjelölteket, akiknek sztenderd kérdéseket tettünk fel a városunkkal és a terveikkel kapcsolatban, hogy megtudjuk, milyen elképzeléseket képviselnének megválasztásuk esetén a magyar parlamentben.
Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanács Támogatási Program
A Miskolc Televízió médiaszolgáltatási tevékenységét a Médiatanács a Médiatanács Támogatási Program keretében támogatja.