Ugrás a tartalomra

Robotok segítenek a szánkózó vidráknak

Létrehozva
Programozó és robotépítő készségeiket is bizonyították azok az általános iskolások, akik elindultak a SPIKEE REScute megmérettetésen, kedden. A Miskolci Egyetemen lebonyolított verseny az informatikai és mérnöki szakma népszerűsítése mellett a környezetvédelemre is ráirányította a figyelmet.

Napjainkban kiemelkedő fontosságú iparágak az informatika és a robotika, amelyek gyakran együtt járnak, hiszen a robotokat informatikai programok tanítják meg a kívánt cselekvésre.

Innen nézve csöppet sem meglepő, hogy általános iskolás gyerekek robotokat építenek és programoznak – még ha banálisnak tűnő feladatokra is. Az egyébként nem olyan egyszerű teljesítményt versenyeken is prezentálják a gyerekek. Ilyen az Észak-Magyarországi Informatikai Klaszter és az Agrárminisztérium közös megmérettetése, a SPIKEE REScute is.

Preview Image
Képgalériánk az eseményről; Fotók: Mocsári László

A szervezőktől megtudtuk, hogy a többéves hagyománnyal rendelkező versenyre idén 11 csapat jelentkezett. Közülük ketten betegség miatt nem tudtak elmenni kedden a Miskolci Egyetemre.

A házigazdák részéről Horváth Zita rektor köszöntőjében elmondta, hogy reméli, néhány év múlva hallgatóként látja viszont az általános iskolás versenyzőket. Kihangsúlyozta, hogy az egyetem könnyen tud azonosulni a SPIKEE REScute-tal az „okos és zöld egyetemváros” eszméje miatt. „A robotika az okos világot mutatja ma, a téma pedig a környezetvédelmet, a zöldítést” – fogalmazott a rektor.

A 9 és 14 éves kor közötti gyerekekből álló többi team a programozás és a robotépítés mellett olyan készségekről is bizonyságot tett, mint a csapatmunka vagy a kommunikáció. A feladatok – ahogy arra Horváth Zita is utalt – a környezetvédelemre koncentráltak. Az Agrárminisztérium egyrészt ezen elv mentén állt be támogatóként a verseny mögé.

Kép
Bárdosné Soós Viktória, Horváth Zita és Szinay Attila (b.-j.)

Szinay Attila, a minisztérium közigazgatási államtitkára arra emlékeztetett köszöntőjében, hogy a járvány ideje alatt a természet szerepe – mint a kiszabadulás helyszíne – felértékelődött, a versenyen pedig most a robotikával együtt jelenik meg. „Az agrárium számára ugyanilyen fontos, hogy egészséges élelmiszer kerüljön az asztalra. Ez egyre inkább elképzelhetetlen a modern technika – a robotika és a precíziós gazdálkodás – használata nélkül” – utalt arra, hogy az apparátus miért támogatja a versenyt.

A főszervező Észak-Magyarországi Informatikai Klaszter részéről Bárdosné Soós Viktória igazgató elmondta, a mostani, harmadik alkalommal megrendezett versenyt tavaly csupán virtuálisan tudták lebonyolítani, ezért külön öröm, hogy maszk nélküli, mosolygós gyerekarcokat láthat a teremben.

A SPIKEE REScute egyébként három részből áll, hiszen a diákok előzetesen kutatómunkát végeztek a vízgazdálkodás témakörében. Erről előadással készültek a keddi napra. Bárdosné Soós Viktória kihangsúlyozta, hogy a beérkezett pályamunkák „remekül sikerültek, igazán profi munkákat adtatok le”. Hozzátette: biztos benne, hogy ez a hozzáállás a keddi napon is visszaköszön.

Kép

A verseny egy másik része volt a robotkonstrukció, amely során bemutatták a megépített robotokat, illetve azok funkcióit. Emellett akcióban is ismertették, hogy milyen programot írtak a működtetéséhez.

A legösszetettebb kihívás a robotfutam volt. Egy adott pályán hét feladatot kellett elvégeznie a robotoknak. Olyanokat, mint mosógél-dobozok gyűjtése vagy szánkózó vidrák lecsúsztatása egy domboldalon. Környezetvédelem és robotika.

Kép

Az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskolából érkezett a versenyre Zsemkó Anna és csapata. Anna elmondta, hogy a felkészülés során igyekeztek a maximumot kihozni magukból. „Próbáltuk időre megcsinálni a feladatokat, kerestük a legjobb robotot, hogy minél gyorsabban meg tudjuk oldani a problémákat” – foglalta össze a felkészülési időszakot.

Annáék olyan jól teljesítettek, hogy végül Atomrobotok nevű csapatuk lett az első helyezett. Ugyanakkor minden induló teljesítményét ajándékkal ismerték el a szervezők. Az első három helyezett egyéb elismerések mellett megtarthatta a robotot, amelyet a Lego bocsátott a diákok rendelkezésére.

Ez is érdekelhet

A karnagy a zenekar élén – ilyen tervekkel folytatná a Miskolci Egyetem rektora
OktatásMiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBelföldVilágOktatás
A Miskolci Egyetem szenátusa, majd a fenntartó alapítvány kuratóriuma is egyhangú döntéssel Horváth Zitát, az intézmény jelenlegi rektorát javasolta a következő ötéves ciklus vezetőjének.
Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.