Ugrás a tartalomra

Fontos tudni: ki vagyok, és hová tartok

Létrehozva
Egy nagyon kedves fiatal, ambíciózus ismerősöm csattant fel a minap: „Nem akarok rossz ember lenni!” Először azt hittem, nem jól hallok. Beszélgetni kezdtünk erről, és kifejtette: mindig jó döntést szeretne hozni.

Mindig jót tenni. Mindig jól csinálni. Átbeszéltük, és végiggondolva ő is rájött, hogy ilyen nincs. Egyszerűen nem létezik, hiszen mindannyian annyira mások vagyunk, olyan sokfélék, és annyi helyről jövünk. Létezik valójában jó és rossz ember? Teljesen másként fogalmaznék: vannak döntések, amelyeknek a következményei eltérőek. Sőt, az értük vállalt felelősség is hatalmas kérdőjel számos emberben. Mégis, ha végiggondoljuk, teljesen egyértelmű jelei vannak annak, ha valaki máris jobb ember, mint ő maga egyáltalán (el)hiszi. Melyek ezek? Bátran dicsér, visszajelez, amikor elégedett. Legyen akármilyen apró a másik tette. Figyel másokra, és törődik velük úgy is, hogy örömének hangot is ad, ha a másik eredményeket ér el. Hálás a szeretteiért. A családjáért, a barátaiért és azokért, akik körülötte vannak rövidebb – hosszabb időre.

Tisztában van azzal, hogy általuk lehet az, aki. Udvarias és tisztelettudó, hiszen úgy viselkedik az emberekkel, ahogy szeretné, ha vele bánnának. Kedves és türelmes; igen – határokon belül. Nem akad fenn egy – egy vétségen, tud a jó dolgokra koncentrálni. Fontos, hogy tudja, ki ő, és hova tart. Igazat beszél, amikor beszél, semmi esetre sem azt, amit mások hallani szeretnének. Alapvetően optimista, a helyzetekből a legtöbbet hozza ki; a realitást azonban szem előtt tartja. Tudja, hogy semmi értelme a rengeteg panaszkodásnak vagy aggódásnak. A tettei beszélnek sokszor a szavai helyett. Nagylelkű? Igen, hiszen nem előnyt kovácsol a kapcsolataiból, hanem tisztelettel bánik velük és méltósággal. Felelősséget vállal azért, amit tesz. Amikor a dolgok komplikálttá válnak, nem elmenekül, hanem beleáll a helyzetbe. Befejezi, amit elkezd, a legjobb tudása és képességei szerint. Bölcs.

A bölcsesség számára azt jelenti, hogy használja mindazt az információt és tudást, amit megtanult és tapasztalt addigi élete során. Ezáltal teszi a saját életét - és mindazokét, akikkel kapcsolatba kerül - jobbá. Ezzel ellentétben nem süllyed önsajnálatba. Tudja, mert ráébredt, hogy az aztán sehova nem visz, semmi más, csak időpazarlás. Megbízható. Tartja magát a szavához, amennyiben ígér. Talán ígérnie sem szükséges. Mi a legfontosabb a mai világban? Az, hogy egyedi és eredeti. Nem akar más lenni, és nem is próbál meg másnak látszani, mint ami. Elfogadja magát olyannak, amilyen, minden hibájával együtt. Ha így tesz, akkor pedig máris jobb ember, mint aminek gondolja magát.

Ez is érdekelhet

Tíz festési technika
SzabadidőMiskolcKultúra
Ha eddig kérdéses volt, hogy milyen díszítése lesz a húsvéti tojásnak, akkor segítünk. Íme tízféle tojásfestési technika.
Sátorbontás és tavaszi karbantartás a Selyemréti Strandfürdőben
Szabadidő
A medencék visszatöltését várhatóan a jövő hét közepén kezdik meg.
Húsvéti Kavalkád a Szent István téren
SzabadidőMiskolc
Színes, egész napos programokkal várják a családokat húsvétvasárnap a miskolci Szent István téren. A Húsvéti Kavalkád Miskolcon keretében koncertek, gyermekműsorok és kézműves foglalkozások is helyet kapnak.
Oscar-eső Miskolcon: díjnyertes filmek az Uránia Art Moziban
SzabadidőMiskolcVilágKultúra
A CINE-MIS Nonprofit Kft. által üzemeltetett Művészetek Háza Uránia Art Mozitermében március 19. és 25. között különleges válogatást láthat a közönség az Egyesült Államok legrangosabb filmes eseményének, a március 16-án megrendezett 98. Oscar-gálának jelölt alkotásaiból.