Ugrás a tartalomra

Május 1. - nosztalgiázás és új élmények gyűjtése a Majális parkban

Létrehozva
Óvatos becslések szerint is több ezren ragadtak plédet, fogták meg a gyerek, az unoka kezét, ültek be az autóba, vagy szálltak fel az MVK ingyenes járataira, hogy együtt töltsék a május 1-jét a nosztalgiamajálison a Csanyikban, ahol gasztronómiai és kézműves vásár, vidámpark, ugrálóvár, koncertek és közös főzések várták a családokat.
Preview Image
Horváth Csongor képgalériája

Stábunk délelőtt 11 óra magasságában igyekezett kifelé a Majális parkba, azonban sokan gondolhatták úgy, hogy már 10 óra körül elindulnak otthonról, így egyre komolyabb forgalmi dugó alakult ki Diósgyőrben. A rendőrség délben már arról tájékoztatta lapunkat, hogy a Hegyalja utcánál lévő körforgalomnál tovább nem engedik fel csak azokat az autókat, akik mennek tovább Lillafüred, Eger felé. Információink szerint ez a korlátozás mostanra megszűnt.

Sokan tehát a buszoktól gyalog, vagy előre gondolkodva, már eleve biciklivel mentek fel a parkba, ahol sátrak sora, nagyszínpad, vidámpark és büfék várták őket. A hömpölygő tömegben szólítottuk meg a Tiszalúcról érkezett Bertalant és párját, Máriát. A nyugdíjas házaspár nosztalgiázva mesélt arról, milyen volt a '80-as, '90-es évek miskolci majálisa. Majd elmondták, milyen a mostani visszatérés.

Kép

- Jó itt lenni, jó a régi emlékeket visszaidézni. Korábban a nekünk munkát adó gyárral, a kollégáinkkal jártunk itt, annak azért más hangulata volt, kicsit hiányoljuk is. Nagyon összetartó közösségek voltak akkor - idézték fel.

István és Ivett két fiúgyermekükkel látogattak ki. Azt mondták, főleg a kísérőprogramok érdeklik őket, de a koncertekbe is belehallgatnak majd, ameddig a gyerekek bírják. Hozzátették, a szüleiktől sok történetet hallottak a korábbi majálisokról, most már saját élményeket gyűjtenek.

Veres Pál: Miskolc él, Miskolc működik

A polgármester délután 1 órakor köszöntötte a majálisozókat, de már ekkor úgy vélekedett, hogy sikerült a tavalyi programot túlszárnyalni látogatószámban. Azt mondta, a program az élet igenlését közvetíti mindenki felé - ahogy Miskolc is él, a város működik a korábbi nehézségek ellenére is.

- Világjárvány, háború, energiaválság, sosem látott áremelkedések és a rezsidíj robbanása - innen szép nyerni, mondhatnánk, de Miskolc jó teljesített, hiszen a város működik, a szemetet elviszik, a színház nem zárt be, működnek a bölcsődék, a szociális és az idősellátás. Nem minden város tudja ezt elmondani magáról - tette hozzá Veres Pál.

Kép

A polgármester szólt a nehézségekről, de a tervekről is.

- A miskolciak képesek voltak összefogni, és megóvták a várost. De van még min javítani, és szeretnénk is, ilyen például a közösségi közlekedés. Jó lett volna a folyamatos, kényszerű válságkezelés helyett végigvinni a terveket, amikkel 2019-ben belevágtunk. Békeidő nekem eddig nem adatott meg, ezért döntöttem úgy, hogy 2024-ben újra indulok a polgármesteri címért, bízva abban, hogy nem jön újabb csapás, és lehetősége lesz Miskolcnak megmutatni végre, mire vagyunk képesek szorgalommal, alázattal, tiszta szívvel, összefogással szolgálva a várost - fogalmazott Veres Pál.

Ünnepelt a Velünk a Város is

A várost vezető politikai pártok sátraknál fogadták szimpatizánsaikat. A nagyszínpadtól kellő távolságban, nyugodtan lehetett közügyekről beszélgetni velük, miközben készült a gulyásleves.

Borkuti László (DK) rámutatott, a tavalyi május 1. volt a mostani „próbája”, hiszen több év kihagyás után tért vissza a program a Majális parkba.

- Többen jelezték, hogy jobb ez így, és mi is úgy gondoljuk, hogy mindennek megvan a maga helye. Ha pedig május 1., akkor Majális park - mondta, megemlítve, hogy az évtizedekkel ezelőtti hagyományt is fel kellene támasztani, amikor vállalatok is kitelepültek a munkatársakkal. - Jó lenne, ha a cégek is felfedeznék ebben a programban a lehetőséget.

Kép

Simon Gábor (MSZP), a Velünk a Város frakcióvezetője kiemelte: számukra mindig fontos volt, hogy a hagyományt ápolják, és a május 1. egy olyan nemzeti ünnep, amikor nem a méltóságteljes ünneplésen, hanem a kikapcsolódáson van a hangsúly.

- Erre pedig alkalmas ez a helyszín, örülök, hogy sok ezren eljöttek. A szervezés a közlekedési nehézségek ellenére magas színvonalú, így minden adott ahhoz, hogy valaki kellemes időben találkozzon régi ismerőseivel, volt kollégáival, barátaival - tette hozzá.

Kép

Szarka Dénes (Jobbik), a Velünk a Város frakcióvezető-helyettese örömét fejezte ki, hogy több ezren választották a Majális parkot, aminek kitűnő adottságai vannak egy ilyen program megrendezéséhez.

- Ez egy igazi miskolci sajátosság. Csodálatos környezetben, jó időben és kitűnő társaságban ünnepelhetünk. Egyébként amondó vagyok, hogy minden ilyen parknak, például a Népkertnek is, meg kell találni a funkcióját, Ezt szolgálja a közösségi tervezés - mutatott rá.

Kép

 

A Demokratikus Koalíció miskolci országgyűlési képviselője is kinn volt a Majális parkban. Hegedűs Andrea elismerően szólt az örömteli és kötetlen hangulatról - azt mondta, nagy szüksége van erre az embereknek, hiszen sok családban okozott feszültséget a járvány, majd a megélhetési válság, az elszabadult árakkal.

- Ünnepelni jöttünk a munka napját, és tisztelgünk a dolgozó emberek előtt. Ennek történelmi hagyományai vannak, és szeretnénk, hogy generációkat kössön össze a mai nap - mondta.

Kép

Varga László, az MSZP megyei elnöke, országos elnökhelyettese rámutatott: Miskolcon mély gyökerekkel bír az ünnep, és visszatért eredeti helyére, hiszen a miskolciak hagyományosan a Csanyikban ünnepeltek.

- Volt egy olyan időszak a 2010-es évek elején, amikor ezt a hagyományt el akarták törölni, de azt látom, hogy a miskolciak eldöntötték: ha május 1., akkor Csanyik - fogalmazott.

Bazin Levente (MSZP) azt mondta, a kikapcsolódásra is időt kell szánni, és erre május 1. kitűnő alkalom. A közlekedési nehézségekre utalva hozzátette, legközelebb érdemes lesz még jobban felhívni a figyelmet a közösségi közlekedés, vagy éppen a kerékpár, roller használatára, hogy a forgalmi dugók elkerülhetők legyenek.

A szocialista politikus hangsúlyozta a szolidaritás fontosságát is: az MSZP szolidaritást vállal a pedagógusokkal és az egészségügyi dolgozókkal, akiknek a bérét sürgősen rendezni kell.

Kép

Programok

A nap során számos koncert várta az érdeklődőket. Fellépett mások mellett a Miskolci Mazsorett Együttes, voltak gólyalábasok, Kalamajka Bábszínház is szórakoztatta a legkisebbeket. És koncertet adott a Kék és Narancssárga zenekar, a Bíborszél, az Irigy Hónaljmirigy, majd Zoltán Erika is.

Lehetett íjászkodni, kitelepült egy környezetvédelmi játszóház, a gyerekek interaktív foglalkozásokon vehettek részt. Ezek mellett gasztronómiai és kézműves vásár, vidámpark, ugrálóvár, lézerharc várta az érdeklődőket a Majális parkban.

Ez is érdekelhet

Gyerekként ő is vonattal utazott a Balatonhoz
SzabadidőMiskolcVilág
Nyári élményeiről mesélt Bánhidi Lilla, aki Miskolcon töltötte gyerekkorát, majd felnőttként elköltözött, később pedig megírta a Sorsod Borsodot. A könyv Margó-díjat nyert, ami minden évben a legjobb első prózakötetes szerzőnek jár.
Meseszerű élményben volt része
SzabadidőMiskolcVilágKultúra
Molnár Judit, miskolci származású operaénekessel készítettünk interjút arról, hogyan nyaralt gyerekkorában. Arról is beszélt, hogy nagymamája éppen abban az épületben él most, ahol ő nyaralt.
Lányi Lala szerint a világ bármely pontjára eljuthat a magyar Depeche Mode Special Tribute
SzabadidőMiskolcBelföldVilágKultúra
Berlin, Franciaország, Olaszország – és talán egyszer a tengerentúl. Alig egy év alatt nemzetközi érdeklődést váltott ki a 101 Hang, az a különleges magyar produkció, amely a Depeche Mode dalait értelmezi újra szimfonikus zenekarral, férfikarral és népszerű hazai előadókkal. A decemberi, Budapesten tartandó koncertjük kapcsán a vidéki rajongókról sem feledkeznek meg a szervezők.
Több mint 60 állatfajra veszélyesek Magyarországon az elhagyott horgászeszközök
SzabadidőBelföldTudományKörnyezet
Magyarországon legalább 64 állatfajt fenyeget a járulékos fogásnak nevezett jelenség, amikor olyan állatból lesz zsákmány, amely nem célpontja a horgászatnak.