Ugrás a tartalomra

Látványos kép készült a Jupiter viharairól

Létrehozva
Látványos kép készült a Jupiter viharairól a NASA Juno nevű űrszondája által készített három felvételből, amelyet a gázóriás mellett elhaladva rögzített.
Kép
Csodálatos viharfelhők a Jupiteren - fotó: NASA

A szonda színes kamerával van felszerelve, a csillagászok pedig arra bátorították a laikus kutatókat, hogy az adatok használatával készítsék el saját képeiket a Jupiterről. Az egyik legjobban sikerült képest Kevin M Gill készítette - írja a BBC.com. 

A NASA a Jupiter Marble (Jupiter-márvány) nevet adta a képnek, utalva a Földről korábban készített, Blue Marble (Kék márvány) címet kapó felvételekre.

A kép a Jupiterről készített felvételekből mozaikszerűen áll össze, a felvételek 26 900-95 400 kilométeres távolságból készültek. Remek rálátást nyújtanak a déli félgömb viharaira és a híres Nagy Vörös Foltra. 

Ez a látványos anticiklon, melynek már évszázadok óta ismert a létezése, lassan felfedi titkait a Juno-misszió előtt. Az űrszonda segítségével már megfigyelték, hogy központja 350 kilométeren nyúlik le a légkörbe. A kutatók remélik, hogy kutatásaikkal felfedhetik az anticiklont mozgató és feloszlását megakadályozó kulcsmechanizmusokat.

A Juno misszió nyers felvételeket készít, amelyek feldolgozásában egy erre létrehozott honlapon amatőr kutatók is részt vehetnek.

Ez is érdekelhet

Meghalt Michael Madsen
VilágKultúraSzabadidő
67 éves korában elhunyt Michal Madsen amerikai színész.
Halálos áldozata is van Spanyolország idei eddig legnagyobb erdőtüzének
VilágKörnyezetHavaria
Spanyolország idei eddig legkiterjedtebb erdőtüzében két ember vesztette életét a katalán Torrefeta i Florejacs település környékén – közölték a helyi hatóságok szerdán.
Tragédia az osztrák hegyekben, meghalt egy magyar hegymászó
VilágBaleset
Életét vesztette vasárnap egy 37 éves magyar hegymászó Ausztriában, a 2934 méter magas Niedere Dachstein csúcson – közölte az osztrák rendőrségre hivatkozva az MTI.
Sikerült a dokkolás, megérkezett Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomásra
VilágTudomány
A dokkolási folyamatot követően megkezdődik a küldetés tudományos szakasza.