Ugrás a tartalomra

Felrobbant egy fekete lyuk az Ophiuchus galaxishalmazban

Létrehozva
Felrobbant egy fekete lyuk az Ophiuchus galaxishalmazban, a detonáció a Földtől több százmillió fényévre következett be.
Kép

A kutatók szerint a korábbi rekorder esethez képest ötször nagyobb volt a robbanás mértéke. Az elmúlt 25 évben a röntgentcsillagászat jelentős fejlődésen ment keresztül, ezek a távcsövek a hőt érzékelik, nem a fényt. Az új megfigyelések során kiderült, hogy a galaxisok közötti teret kitölti a nagyon ritka, de forró gázplazma, amely röntgenben sugároz - közölte Kiss László csillagász.  

Hozzátette, az aktuális vizsgálat arról szól, hogy az Ophiuchus, más néven Kígyótartó csillagképben található galaxishalmazban kimutattak egy olyan szabályos eltorzulást a röntgensugárzó anyag eloszlásában, amely arra utal, hogy ott egy nagy, hirtelen energiafelszabadulás történt, ami röntgensugárzó plazmában található nagy lyukkal hozható összefüggésbe. A jelenséget a tejútrendszerek magjában található, nagyon kicsi helyre összezsúfolt, nagy tömegű, szupermasszív fekete lyuk képes végre hajtani. Az esemény időskálája nagyon hosszú, körülbelül 1 millió év.

A tudósok körülbelül 100 éve tudják, hogy a csillagok a teret nem egyenletesen töltik ki a világűrben, hanem hatalmas csillagvárosokat, úgynevezett galaxisokat alkotnak - hangzott el a műsorban.

Ez is érdekelhet

Halálos áldozata is van Spanyolország idei eddig legnagyobb erdőtüzének
VilágKörnyezetHavaria
Spanyolország idei eddig legkiterjedtebb erdőtüzében két ember vesztette életét a katalán Torrefeta i Florejacs település környékén – közölték a helyi hatóságok szerdán.
Tragédia az osztrák hegyekben, meghalt egy magyar hegymászó
VilágBaleset
Életét vesztette vasárnap egy 37 éves magyar hegymászó Ausztriában, a 2934 méter magas Niedere Dachstein csúcson – közölte az osztrák rendőrségre hivatkozva az MTI.
Sikerült a dokkolás, megérkezett Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomásra
VilágTudomány
A dokkolási folyamatot követően megkezdődik a küldetés tudományos szakasza.
Készül a második magyar űrhajós. Fotó: NASA
Újabb üzenetet küldött az űrből Kapu Tibor
VilágTudomány
Az Axiom 4 misszió várhatóan délután egy óra körül kapcsolódik majd magyar idő szerint az űrállomáshoz.