Sokan nem figyelnek oda például arra, hogy ellenőrizzék az úti okmányok érvényességét utazás előtt, vagy éppen nem a személyi igazolványban szereplő teljes nevüket adják meg foglaláskor, ami később bonyodalmakat okozhat a repülőtéren. Mindenkinek azt tanácsolják, hogy kössön utasbiztosítást, valamint bankkártyát és készpénzt is vigyen magával.
Idén is sokan választják úticélul valamelyik külföldi országot a nyáron. A nyaralásra érdemes időben felkészülni: ellenőrizni, hogy érvényesek-e a személyi igazolványok, az útlevelek, a foglalásnál odafigyelni, hogy az útiokmányokon szereplő teljes nevet adjuk meg. Javasolt utasbiztosítást is kötni.
Horváth-Aczél Nóra, az Invia Utazási Iroda vezetője a Miskolc Televízió riporterének elmondta: tapasztalataik szerint az utóbbi időben az a jellemző, hogy az utasok zöme választ útlemondási és utasbiztosítást.
– Az előbbi fedezetet biztosít arra az esetre, ha valamilyen előre nem látható egészségügyi okból le kell mondaniuk az utazást. Ez a foglalás napjától az indulás napjáig él. Az utazás időtartamára pedig a betegség-, baleset-, poggyász- és felelősségbiztosítás az, amit meg tudnak kötni – sorolta.
Megkérdeztük a miskolciakat, ők mit tartanak a legfontosabbnak elintézni az utazás előtt. Az okmányok érvényességének ellenőrzése az első helyen szerepelt. Hornyák Evelin elárulta, éppen most újíttatta meg a személyi igazolványát.
– Persze előfordul, hogy az utolsó pillanatban csinálja meg valaki. Érdemes ezeket megnézni. Van egy mondás, amit még apukámtól tanultam: nyaralás előtt a legfontosabb, hogy a személyi, az útlevél meglegyen, és legyen nálad egy bankkártya meg készpénz. Azon kívül mindent meg tudsz oldani – mondta.
Van, aki szerint a legfontosabb a tervezés. A bőröndbe kerülő dolgokról is listát készít Klement Tibor.
– Vallom, hogy készítsünk egy listát azokról a fontos dolgokról, amiket magunkkal kell vinnünk. Sokszor szoktak itthon maradni apró dolgok; akár csak egy kisolló, vagy bármi egyéb, amire szükség lehet a nyaralás közben. És nagyon fontos, mindenkinek szívből ajánlom, hogy mindenképpen kössön biztosítást, mielőtt elindul, hiszen az ördög sosem alszik. Én leginkább azért szoktam biztosítást kötni, hogy elriasszam a bajt magamtól – tette hozzá.
Bár elterjedt a bankkártya-használat, érdemes némi készpénzt is magunkkal vinni – mondja az irodavezető. A helyi piacon, a tömegközlekedésben sokszor csak így tudunk fizetni, vagy borravalót is adhatunk. Európán kívül, például Egyiptomban vagy Tunéziában viszont csak készpénzzel tudunk vásárolni.