Ugrás a tartalomra

ÁCIÓ – KÁCIÓ – MAKUKÁCIÓ: Szemléletformáló programokkal indult a nyár a MiReHu-nál

Létrehozva
A miskolci iskolások számára meghirdetett vetélkedőn rengeteg ügyességi és tudást próbáló feladat várta a gyerekeket.
Preview Image
Mocsári László képgalériája

Ötödször rendezte meg telephelyén szemléletformáló juniálisát a MiReHu Nonprofit Kft. A miskolci iskolások számára meghirdetett vetélkedőn rengeteg ügyességi és tudást próbáló feladat várta a gyerekeket. A mókát egy gyors nyitóesemény előzte meg, ahol Tóth Szántai József polgármester mellett Ladányi Roland, a MiReHu ügyvezetője és persze Muki, a cég kabalája köszöntötte a csapatokat. Muki egyébként maga is az újrahasznosítás példája: félig mókus, félig pedig hód.

A beszédekből kiderült: 149 éve kezdődött Miskolcon a rendszeres hulladékszállítás. Ennek állít emléket – immár ötödik éve a vakáció előtti utolsó héten – a MaKukáció hulladékgazdálkodási élménynap.

Miskolc polgármestere szerint ahhoz, hogy a jó szokások tovább éljenek – kiegészülve azzal a szemlélettel, amit a mai kor kíván az emberektől – a gyerekeket kell megtanítani a felelős hulladékgazdálkodásra.

– Mindez fontos része, gondolata a Bükk városa programnak is. 

Ahhoz, hogy meg tudjuk őrizni a minket körülvevő természeti értékeket, elengedhetetlen, hogy a gyerekek pontosan tudják, mit kell tenniük a környezet megóvásáért

– hangsúlyozta Tóth Szántai József.

Kép
MaKukáció - Hulladékgazdálkodási élménynap gyermekeknek
Tóth-Szántai József, Ladányi Róland és Muki köszöntötték a gyerekeket.

A Makukáció országosan is egyedülálló rendezvény: az egyetlen tematikus nap, ahol fenntarthatósággal, hulladékgazdálkodással foglalkozó jelentős szolgáltatók mind részt vesznek, bemutatkoznak.

– A legfontosabb, hogy ez a tudás, amit itt igyekszünk átadni, rutinná váljon a gyerekek számára: 

kérdés se merüljön fel bennük, hogyan kell szelektíven gyűjteni a hulladékot, vagy miként lehet minél kevesebb élelmiszert pazarolni

– fejtette ki Ladányi Roland.

Kép
MaKukáció - Hulladékgazdálkodási élménynap gyermekeknek
Sapka és napszemcsi is járt a versenyzőknek.

A Miskolci Kukások Napja – becenevén MaKuka – a város szemétszállítását legelőször meghatározó rendelethez kapcsolódik, amit 1876-ban vezettek be. Az ehhez kötődő rendezvényt az utolsó tanítási hétre időzítette a cég, amikor a gyerekeknek már nem kell az év végi jegyeken izgulniuk, de még nincsenek teljesen nyári üzemmódban sem.

A MaKukáción tehát minden adott ahhoz, hogy az iskolások magukba szívják a környezetvédelem és a fenntarthatóság legfontosabb szabályait. Ehhez számos feladaton vezetett idén is az út: logikai és készségfejlesztő játékok sora mellett, szelektív szemét csúzlival, rongy kosárlabdával, hulladék pecával és kvízzel várták az ifjú környezetvédőket.

Kép
MaKukáció - Hulladékgazdálkodási élménynap gyermekeknek
Különböző ügyességi feladatok is próbára tették a gyerekeket.

A Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kara is kitelepült: ők a mágnesességről, az alumínium dobozokról és az elektromosságról oktatták játékos formában a kisdiákokat. A gyerekeknek például kerékpáralkatrészekből épített targoncával kellett végigmenniük egy akadálypályán, mikroszkóp alatt tanulmányozhattak különböző ásványokat, vagy modern Mézga Aladárként, egy fixált biciklit tekerve termelhettek áramot, amivel diavetítőt vagy kagylós telefont hoztak üzembe.

Kapcsolódó cikkek

Ez is érdekelhet

Jégcsarnok
Pályaválasztói jogot cseréltek
MiskolcSport
Rövid időn belül immáron harmadszor változik a DVTK Jegesmedvék Erste ligás hokicsapata fellépésének helyszíne, vagy kezdési időpontja.
Eperjes Károly
A szent és szabad művészet lesz a vendég a TTH-ban
MiskolcKultúraSzabadidő
„Az igazat mondd, ne csak a valódit” című zenés irodalmi esttel vendégszerepel Eperjes Károly Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész és Négyessy Katalin gordonkaművész november harmadikán Miskolcon a Tudomány és Technika Háza színpadán.
Képgaléria
1956-os megemlékezés a Petőfi téren
Tóth-Szántai József: 1956 lángja nem aludhat ki!
Miskolc
Miskolc első embere október 23-ai beszédében, a Petőfi téren arra hívta fel a figyelmet, hogy 1956-ra emlékezve nemcsak a mártírokra, hanem az egész nemzet szenvedésére emlékezünk kell.
A modernkori festő ecsete az AI
MiskolcKultúraTudomány
Malejkó Benjámin miskolci alkotó két éve fedezte fel a mesterséges intelligencia művészi oldalát. Ma már több mint 159 ezren követik naponta, ahogy a digitális technológia és az emberi lélek találkozásából új képi világ születik.