Ugrás a tartalomra

Levonulóban az árhullám a Sajón, a Bódván és a Hernádon

Létrehozva
Az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (ÉMVIZIG) működési területén jelenleg a Sajó folyón I. fokú árvízvédelmi, a Bódva-patakon pedig helyi vízkár-elhárítási készültség van érvényben.
Kép
Sajókaza, bekötő út árvíz miatt lezárva
Levonulóban az árhullám. Fotó: ÉMVIZIG

Az ÉMVIZIG munkatársai nappali figyelő- és őrszolgálatot látnak el a védvonalakon közel 78 kilométeren - közölte a vállalat. Tájékoztattak minket, hogy az elmúlt 24 órában működési területükön, valamint a folyóink külföldi vízgyűjtőin csapadékszegény időjárás volt a jellemző, és csapadék a mai napon sem várható. Ezért a Sajó folyón a hét közepén kialakult árhullám levonulóban van.

A folyó hazai felső szakaszán már ütemesebb, a középső szakaszán még lassabb apadás tapasztalható. Az alsó szakaszon tovább árad a vízfolyás. Sajószentpéternél péntek délelőtt tetőzött a folyó 333 cm-es vízállással, az apadás ütemét figyelembe véve az esti órákban előre láthatólag az I. fokú készültségi szint alá süllyednek itt is a vízállások.

Videó összeállítás: Bátor Laca.

Felsőzsolca térségében az éjszakai órákban tetőzött a folyó II. fokú készültségi szintet megközelítő vízállással, azóta már 10 centiméter apadás tapasztalható. Az apadás ütemét figyelembe véve Felsőzsolcánál a késő esti órákban ismételten az I. fokú készültségi szint alatti vízállások kialakulására lehet számítani.

A Bódva felső és középső szakaszán is apadás tapasztalható, az árhullám jelenleg Borsodszirák térségében tetőzik, a szombat délutáni órákra már ebben a szelvényben is megindult az apadás.

A Hernádon kialakult árhullám a vártnál jelentősebb ellapulást mutat. Hidasnémetinél pénteken a késő esti órákban az I. fokú készültségi szint alatti, 162 centiméteres vízállással tetőzött a folyó. Az apadás ütemes, ma reggelre már 39 centiméterrel csökkent a vízszint. Az árhullám tetőzése jelenleg Gibárt térségében tart, Gesztelynél holnap várható.

A Sajó áradása miatti időszakos útlezárásokat mostanra mindenhol feloldotta a Magyar Közút Zrt.

A Bodrog folyón is kisebb, készültségi szint alatti árhullám vonul le, amely lehetőséget ad a Felsőberecki-főcsatornán keresztül a Karcsai-Karcsa-holtág gravitációs vízpótlására. Szintén friss vízzel lehet pótolni Sárospataknál a Berek-holtágat, illetve a Takta vízfolyásból a Tiszalúci Holt-Tisza vízpótlása már folyamatban van, és ma a Taktaharkányi-holtág vízpótlása is megkezdődött.

 

Preview Image

A Tiszalöki Vízlépcső által biztosított duzzasztás lehetővé teszi, hogy Tokaj térségében a jobb parti töltésben elhelyezkedő beeresztő műtárgyon keresztül gravitációs vízkivezetés, vízpótlás történjen a Taktaközi-öntöző-főcsatornába, és ezáltal a Taktaközi öblözet csatornáiba. 
A Sajó-völgyben összefüggő árvízvédelmi töltésrendszer nem épült ki, azaz a védett területek és a nyílt árterek váltakozása jellemzi a folyóvölgyet. Emiatt az árhullámmal érkező víz több helyen is elöntötte a nyílt ártereket - tájékoztatta lapunkat az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság szombat délután.

Ez is érdekelhet

Eltűnhet Észak-Magyarországról az eurázsiai hiúz
Borsod-Abaúj-ZemplénKörnyezet
A hazánkkal szomszédos Szlovák-karszt Nemzeti Parkban is már csak két kifejlett hiúz él, míg a hazai oldalon Aggtelek és a Bükk térségében nyomát sem találták az elmúlt három évben.
Narancssárga lett egész Borsod: erre kell készülni szombaton
Borsod-Abaúj-ZemplénMiskolcBelföld
Tombol a kánikula. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye területén másodfokú, narancssárga riasztás van érvényben.
Kitüntetéseket adtak át a Vármegye Napján
Borsod-Abaúj-ZemplénKultúraGasztro
Értékdíjakkal, szakmai elismerésekkel és köztisztviselői kitüntetésekkel ismerték el mindazokat, akik munkájukkal hozzájárulnak Borsod-Abaúj-Zemplén fejlődéséhez.
A gyógyítás szolgálatában álló szakembereket díjazták
Borsod-Abaúj-ZemplénEgészség
A vármegye egészségügyének kiemelkedő szereplőit ismerték el a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye Önkormányzata által adományozott Szent Erzsébet és Kossuth Zsuzsanna díjak átadásán. A kitüntetésekkel azokat a szakembereket jutalmazzák, akik hosszú éveken át magas színvonalú munkájukkal, elhivatottságukkal és emberségükkel szolgálták a térség lakosságát.