Ugrás a tartalomra

A Baráthegyi Majorságba látogatott a norvég nagykövet

Balogh Csilla
Utoljára módosítva
2024. április 05. péntek 16:42
A Baráthegyi Majorságba látogatott Rine Skymoen, Norvégia budapesti nagykövete pénteken, hogy megtekintse a Magyarországon elsőként létrehozott szociális farmot.
A nagykövet az alapítvány munkájával ismerkedik /Fotó: Osztie Tibor

A csaknem 25 éve működő miskolci Szimbiózis Alapítvány Baráthegyi Majorsága az első szociális farm hazánkban, amely több mint 20 éve jött létre. Az alapítvány a Magyar Szociális Farm Szövetséggel 15 éve folytat lobbi tevékenységet annak érdekében, hogy az országban máshol is létrejöhessenek hasonló megoldások, amit eddig a jogi szabályozás nem tett lehetővé. A folyamatot az lendítette előre, hogy 2014-ben a Szimbiózis Alapítvány közel 56 ezer euro támogatást kapott „A szociális farmok létrehozása Magyarországon” című projektre a Norvég Civil Alaptól.

Az alapítvány jelenleg már több mint száz főnek biztosít munkát, akik közül 82 fő fogyatékos vagy megváltozott munkaképességű személy. Ők a kertészetben, konyhán, az állattartó telepi részen, a sajtüzemben, a gyümölcsfeldolgozóban, az asztalos-, fazekas- és kézműves műhelyekben, vagy a vendégváró-turisztikai egységekben dolgoznak.

– A szociális farm egy vidékfejlesztési eszköz, a vidéken maradásnak, a vidéki életnek és fennmaradásnak a nagyon fontos támogatási rendszere, amelynek egyik lényeges eleme, hogy újragondolja a szociális ellátást. Azáltal, hogy az itt élők szabad levegőn vannak, állatokról gondoskodnak, részt vesznek a növények gondozásában egészségesebbek is lesznek, hiszen ezeknek a tevékenységeknek bizonyítottan gyógyító hatása van – fejtette ki Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány kuratóriumi elnöke.
 

Nagy jelentősége van annak is – tette hozzá –, hogy a fogyatékos személyek a majorságban manufaktúrában dolgoznak, ami képessé teszi őket arra, hogy a látogatóknak megtanítsák a különböző mesterségeket, ami nagyon fontos az önértékelésük növelése szempontjából. A majorságban a látogatók azt tapasztalják meg, hogy a fogyatékosok is képesek értékteremtő munkára és tudnak teljes értékű életet élni, amihez az is hozzájárul, hogy rendes munkaszerződéssel dolgoznak.

Rine Skymoen, Norvégia budapesti nagykövete örömének adott hangot, miután megtekintette a majorságot. Nagyon fontosnak nevezte, hogy az itt élők tartalommal tudják megtölteni az életüket. Örül annak is, hogy a Norvég Civil Alap támogatásának segítségével mindez létrejöhetett. Különösen fontosnak nevezte, hogy a fogyatékos személyek által megtermelt termékek eladása bevételt hoz az alapítványnak.
 

Veres Pál, Miskolc polgármestere arra mutatott rá, hogy a Szimbiózis Alapítvány már csaknem 25 éve orvosol egy olyan megoldatlan problémát nagy-nagy minőségben, amely a magyar társadalomban általánosan még terjedt el. Ez pedig a fogyatékkal élő fiatalokról, és felnőttekről való olyan szintű és jellegű gondoskodás, amely képessé teszi őket arra, hogy teljes értékű emberekké válhassanak a társadalomban és értelmes életet élhessenek ebben a közösségben, ami Jakubinyi László elszánt és kitartó munkájának köszönhetően a Baráthegyi Majorságban megvalósult.

Veres Pál hangsúlyozta, hogy ez közösségi összefogás nélkül nem jöhetett volna létre. Éppen ezért nagyon fontos ezeknek a közösségeknek a támogatása. A városvezető hozzátette, az olyan közösségek munkája, mint a Szimbiózis Alapítvány Baráthegyi Majorsága elengedhetetlenek a mai világban, hiszen az alapítvány lehetőséget nyújt azoknak a fogyatékos és megváltozott munkaképességű embereknek, akik számára a hagyományos munkaerőpiac nem elérhető. Végül a polgármester a szociális farmok létrehozására biztatta a helyi önkormányzatokat és a civil szervezeteket, hiszen véleménye szerint nagy szükség van rájuk.
 

A lehetőség már adott, hiszen a tizenöt éves lobbi tevékenység eredményeképp tavaly november közepén megjelent a szociális farmok könnyített létrehozását és működését szabályozó miniszteri rendelet. Idén pedig a „Vidékfejlesztési együttműködés a társadalmi vállalkozások fejlesztéséért” pályázati felhívás keretében több mint másfél milliárd forintot osztanak szét szociális farmok létrehozására és támogatására, projektenként várhatóan negyven millió forint értékben.

További hírek

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!