Egyre gyakoribb a medveészlelés
A legutóbbi, ami nagy port kavart, a Lillafüred környékéről, november elején megosztott fotó, amely medvenyomokat ábrázol. A téma kapcsán utánajártunk, hogy a gyakoribb észlelések, valóban több állatot jelentenek-e a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) területén.
„Az észlelések száma valóban növekszik, a barna medve példányai egyre gyakrabban jelennek meg hazánkban. Néhány egyed itt tartózkodása az éves időtartamot is meghaladja” – nyilatkozta szerkesztőségünknek Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Élővilágvédelmi Csoportjának gerinces zoológiai szakreferense.
Kiemelte, a nagyragadozókkal kapcsolatos hírek mindig az érdeklődés középpontjában állnak. Azonban rengeteg olyan médiában megjelenő hírrel is találkoznak, aminek semmilyen alapja nincs.
Messzire merészkednek
- Már 2008-ban több hónapon keresztül a Dél-Bükkben tartózkodott egy példány. Észak-Magyarországon több helyen észlelték a jelenlétét, jellegzetes lábnyomait többször megfigyelték, illetve kameracsapda segítségével felvétel is készült róla. Azóta szinte minden évben vannak megfigyelések a fajjal kapcsolatban – tudatta a szakember.
- Ahhoz, hogy megfelelően értékeljük a barna medve hazai jelenlétét, tudni kell, hogy a faj képviselői naponta jelentős távolságok megtételére képesek. Közel tíz évvel ezelőtt egy jeladós, „Iwo” névvel illetett példány bő egy hét alatt eljutott a szlovák-lengyel határ közeléből a magyar-szlovák határ közelébe. Majd körülbelül egy heti hazai tartózkodás után, újra útra kelt, és északkeleti irányba indult, majd szintén körülbelül egy hét után a szlovák-lengyel határig jutott – magyarázta.
– A lillafüredi esetet meg tudom erősíteni, bár a barna medvét magát nem észlelték, hanem csak a nyomairól érkezett hozzánk külső bejelentés, fotót is mellékelve, több alkalommal. Az állat nem a lakott területhez közel, hanem a Garadna-völgy fölött, az erdő mélyén járt – mondta el érdeklődésünkre Gombkötő Péter. – A kapott felvételek és információk alapján – mivel a képek alapján egyértelműen beazonosíthatók a helyszínek – természetvédelmi őreink további adatokat gyűjtöttek a faj előfordulásáról. Mostanra nem valószínű, hogy a kirándulók ezen a helyen találkoznak még az állattal – tette hozzá.
Nehéz megbecsülni
- A hazánkban egyszerre előforduló egyedek számát mozgásuk miatt nehéz megbecsülni. Vannak példányok, amelyek valószínűleg csak néhány napot, mások akár egy évet meghaladóan is hazánkban tartózkodnak. Magyarországon egyszerre előforduló egyedek száma, ideértve a tartósan és időszakosan előforduló egyedeket, nem haladhatja meg a tíz-húsz példányt. A faj hazai szaporodására vonatkozóan jelenleg semmilyen bizonyíték nem áll rendelkezésre – hangsúlyozta.
- A nálunk megjelenő medvék közt még nem volt konfliktust okozó példány. Véleményem szerint a medve-ember konfliktusok legfőbb forrása az lehet, hogy a medve hazai, természetes élőhelyein több ezer szórón folyik a vadállomány etetése, ami a medvét is csábítja. Ezáltal a barnamedve természetes, embertől való félelemérzete csökkenhet – tudatta a zoológiai szakreferens.
Barna medve, vagy medvenyom észlelése esetén a Bükki Nemzet Park Igazgatóság készenléti telefonszámán, a +36 30 861-3808 -on lehet bejelentést tenni munkanapokon 8-tól 16.30-ig, hétvégén 8 és 19 óra között, illetve a kapcsolat@bnpi.hu e-mail címen fotóval ellátva. A medvével való találkozás elkerüléséért mi is tehetünk, ezekről a viselkedési szabályokról a BNPI honlapján lehet olvasni, illetve lapunk is beszámolt már róla korábban.