Gyorskorcsolya aranyérem ötszáz méteren
A 26 éves szegedi versenyző a nők között az első magyar egyéni kontinensbajnoki címet szerezte meg, ugyanis korábban csak a női váltó tudott diadalmaskodni még 2009-ben. Ez a magyar küldöttség harmadik dobogós helyezése Drezdában: a vegyes váltóval olimpiai bronzérmes Jászapáti szombaton 1000 méteren és a női váltó tagjaként ezüstérmesként zárt.
Az első elődöntőben Bácskai Sára Luca a bravúros negyeddöntős előzése után az előnytelen négyes pozícióból rajtolva ezúttal nem tudott beleszólni a továbbjutásért zajló küzdelembe, így negyedikként a kisdöntőbe kvalifikálta magát. A második futamban viszont a legjobb, legbelső pályáról rajtolva Jászapáti Petra újabb bravúros rajt-cél győzelmet aratott, sőt egyszer a vegyes váltóban hozzá hasonlóan ötkarikás bronzérmes Kónya Zsófia is megpróbált feljönni a második, biztos továbbjutást érő helyre, de az olasz Chiara Betti visszaverte a támadását, harmadikként pedig kevés volt az időeredménye a fináléhoz.
A döntőben a legjobb magyar rövidpályás gyorskorcsolyázó a lassabb elődöntős időeredménye miatt csak a négyes pozícióból indult. Viszont remekül kapta el a rajtot, megelőzte az olasz Arianna Sighelt, így üldözőbe vehette a két nagy favoritot, az olimpiai, világ- és Európa-bajnok olasz Arianna Fontanát és a holland Michelle Velzeboert. Mivel előbbi előzési kísérleténél a két versenyző összeakadt és kicsúszott, így Jászapáti ölébe hullott az éllovas pozíció, amelyet nem is engedett ki a kezéből. Miután elsőként ért be a célba, boldogan tett tiszteletkört a magyar zászlóval a Joynext Arénában. Fontanát a kirívó szabálytalansága miatt sárga lappal büntették, azaz nem a futam, hanem az egész mezőny utolsó helyére sorolták.
A kisdöntőben Kónya lerajtolta Bácskait, de így is két magyar vezette a futamot. A hátulról élre törő Natalia Maliszewska egyértelműen kilökte Bácskait, majd Kónyát is megelőzte, ráadásul utóbbi az utolsó kanyar kijáratánál magától elesett a második helyen haladva. A zsűri a lengyel versenyzőt kizárta, így Kónya összesítésben hetedik, míg Bácskai nyolcadik lett.
Az 500 méteren győztes Jászapáti Petra nem pusztán az aranyéremnek örül, hanem az egész napos teljesítményének, melynek köszönhetően megszerezte a magyar rövidpályás gyorskorcsolyázás első női egyéni aranyérmét a drezdai Európa-bajnokságon.
"Nagyon húzós nap volt, félóránként mentem egy futamot, öt volt összesen. Kettő 1500 méteren, aztán három 500-on. Futamról futamra haladtam, mindig csak a következőre figyeltem. Ez kifizetődött a végére" - kezdte az MTI-nek adott értékelését a 26 éves versenyző. "Kiegyensúlyozottan hoztam az időket, várható volt, hogy gyorsabb nem lesz az elődöntő sem, mert sok volt már a lábamban. Az volt a cél, hogy megnyerjem az elődöntőt. Amikor kiderült, ez csak a négyes rajtpozícióra elég a fináléban, akkor az volt a terv, hogy harmadikként forduljak az első kanyarba, utána tapadjak az első kettőre, hátha történik valami, amikor csatáznak".
A szegedi gyorskorcsolyázó kifejtette, az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Arianna Fontana már az ütközés előtti egyenesben is próbálkozott, az nem jött össze. Jászapáti saját bevallása szerint gondolta, hogy az olasz újra megpróbálja megelőzni a holland Michelle Velzeboert, ezért amikor látta, hogy az újabb kísérletnél meginognak, akkor arra rákészült, hogy ha nem esnek, akkor is megpróbál belülről elmenni.
"Amikor elestek, már csak abban bíztam, hogy nem fújják vissza a futamot" - idézte fel a finálé döntő pillanatát a vegyes váltóval olimpiai bronzérmes Jászapáti Petra. "Célba érkezés után boldog voltam, mert hosszú másfél év van mögöttem. A tavalyi Eb kimaradt a vírusos betegség miatt, az azelőtti Eb-n sikerült az éremszerzés egyéniben és a váltóval is, úgyhogy ez nagyon szép folytatása a két évvel korábbi kontinensviadalnak".
A történtek után a vegyes zónában több alkalommal is sűrűn elnézést kért Velzeboertől a sportág egyik legnagyobb alakjának tartott Fontana, akit sárga lapos büntetéssel sújtottak a sorsdöntő szabálytalansága miatt, azaz nemcsak a futam, hanem az egész mezőny utolsó helyére sorolták.
A friss Európa-bajnok nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy a neve Huszár Erika, Heidum Bernadett, Keszler Andrea és Darázs Rózsa, azaz a 2009-es Eb-n győztes magyar váltó tagjai mellé került az.
"Mentálisan nagyon sok támogatást kapok tőlük, ami önbizalmat ad. Meghallgatnak, támogatnak, és úgy tűnik, ez működik. Remélem, ez kitart a folytatásban is, mert a mostani szezonban nyújtott versenyzésemet szeretném folytatni" - mondta a női válogatott irányítását 2022-ben átvevő Nicky Gooch és segítője, az olimpiai bajnok Knoch Viktor párosáról Jászapáti.
Az aranyérmes sportoló elárulta, a versenyzők körében sem egyértelmű, hogy melyik a sportág királyszáma, sokan a sebesség miatt éppen az 500-at tartják annak, de ő személy szerint az 1000-t, mert ahhoz egyszerre kell a sebesség és az állóképesség.
Az 500 méteren hetedik Kónya Zsófia bosszankodott, amiért a sprinttáv B döntőjének utolsó kanyarjában bójára lépett és kicsúszott, mert akár ötödik is lehetett volna. Kiemelte ugyanakkor, Jászapáti Petra sikere az egész női csapatnak nagy önbizalmat adhat, hogy képesek lehetnek ilyen eredményt elérni. A nyolcadik Bácskai Sára Luca viszont nem bosszankodott, pedig őt lengyel riválisa kilökte a kisdöntőben. Úgy vélte, ez nem változtat azon, hogy jó úton jár, és ez a legfontosabb a számára.
A magyar válogatott egy arany- és két ezüstéremmel zárta a drezdai kontinensviadalt, így folytatta a 2006-ban kezdődött medálszerző sorozatát az Eb-ken.