A Herman Ottó lehet az év hazai múzeuma
Ahogy arról olvasóink is értesülhettek: az idén százhuszonöt éves intézményben számos fejlesztés zajlott az elmúlt esztendőben. Nemsoká átadják például a Képtárat.
De ugyancsak ismeretes: az intézmény Tímármalom utcai épületében idén januárban megnyílt az a Régészeti Látványtár, ami egyedülálló tárlatával és múzeumpedagógiai foglalkozásaival rengeteg látogatót vonz azóta is.
Egészen különleges a kiállításnak a kibontása és a tartalma: több mint kétezer tárggyal mutatják be a rézkortól a kora újkorig terjedő időszakot, az érdeklődők a megye régészetét tekinthetik át – idézte fel a Miskolc Televízió stábjának a múzeum igazgatója.
Így csodálhatjuk hát meg éppenséggel Móra Ferenc decis üvegpoharát, amelyből miskolci barátai társaságában borozgatott az Avason – vagy a kora újkori Magyarország egyik legfurmányosabb maffiabűnügyének leleteit, az ötszáz éves múltra visszatekintő csorbakői pénzhamisító műhely pénzérméit.
Az Év Múzeuma díjat minden évben kiosztják az ország múzeumai között. A Herman Ottó Múzeum utoljára 2000-ben nyerte el az elismerést.
Szolyák Péter a tárolókban egymás mellett sorakozó értékes leletek kapcsán kifejtette: a kiállítás arra a kérdésre ad választ, hogy miként kerül egy műtárgy a földből a vitrinbe.
Az elmúlt év fejlesztései tehát – húzta alá a múzeumigazgató – így jó esélyt adnak arra, hogy ismét a szakmai élvonalba kerüljön a miskolci intézmény. Hozzátette: a múzeum úgy döntött, a tárlatot idén az Év Kiállítása Díjra is benevezik.
A pályázat zsűrije a miskolci intézményt az elkövetkező három hétben személyesen is felkeresi majd. A díjat május 25-én a Múzeumok Majálisán, a Magyar Nemzeti Múzeumban vehetik át a kategóriák győztesei.