Hogyan néz ki a lézeres szemműtét előtti alkalmassági vizsgálat?
Ahogy a modern lézeres szemműtétek, úgy az azokat megelőző alkalmassági vizsgálat is fájdalommentes, nem kell tartani tőle. Bár megszokhattuk, hogy bizonyos vizsgálatokra éhgyomorral kell érkeznünk, a lézeres látásjavítás előtti alkalmassági vizsgálatra nem, sőt a Focus Medical klinika kollégái kifejezetten fel is hívják a figyelmet arra, hogy nyugodtan reggelizzünk.
Körülbelül két órát vesz igénybe a teljes vizsgálat és pupillatágítással jár, ezért érdemes bekészíteni indulás előtt egy napszemüveget, hogy komfortosabb legyen a hazaút. Szintén a pupillatágítás miatt nemcsak fényérzékeny lehet a szem, hanem a látás is homályossá válhat, ezért nem tanácsos vezetni a vizsgálat napján, így jól jöhet egy sofőr vagy kísérő.
Aki lágy kontaktlencsét hord, az a vizsgálat előtt 7 napig nem viselheti, aki pedig kemény kontaktlencsét hord, annak legalább 6 hétig mellőznie kell a lencsét a vizsgálat előtt. És bár a reggelit nem szükséges kihagyni az alkalmassági vizsgálat előtt, a sminkelést igen.
Amit nem szabad otthon hagyni - a lelkesedésünkön kívül - az a korábbi szemészeti és belgyógyászati orvosi dokumentációnk, hisz a megelőző eredményeinkkel is tisztában kell lennie a szakorvosunknak.
Az alkalmassági vizsgálat esetében nagyon fontos, hogy pontos eredményeket kapjunk, ezért érdemes olyan klinikát választani, ahol kiváló minőségű, csúcsmodern eszközökkel dolgoznak. Ilyen klinika például a margitszigeti Focus Medical, ahol kitűnő Carl Zeiss, Oculus, Nidek és Schwind gyártmányú gépekkel végzik a vizsgálatokat.
Milyen lépésekből áll az alkalmassági vizsgálat?
Azt már tudjuk, hogyan ajánlott megérkezni egy alkalmassági vizsgálatra, most pedig az is kiderül, hogy milyen lépésekből áll.
Az orvosi papírjaink átbeszélése után következik a dioptriamérés, az elsődleges és másodlagos fénytörési hibák feltérképezése és a rejtett, magasabb rendű fénytörési hibák mérése.
Ezeket követi a szemnyomásmérés, hogy kiszűrhető legyen az esetleges zöldhályog (amely meggátolná a lézeres szemműtétet), majd megmérik a pupilla és a szaruhártya átmérőjét és ellenőrzik a stereo látást.
Szintén nagyon fontos lépés a szaruhártya vastagságának vizsgálata, ugyanis ha túl vékony, akkor bizonyos látásjavító eljárásokat sajnos ki kell zárni a választhatók köréből. Mindezek után meghatározzák a szaruhártya görbületét, amely kulcsfontosságú a vizsgálat megtervezésének szempontjából.
Nem maradhat ki az alkalmassági vizsgálatból a nagy szemészeti klasszikus, a betűk és számok tábláról való leolvasása, azaz a szubjektív korrekció meghatározása, majd a domináns szem felderítése sem.
Nem elhagyható a réslámpás vizsgálat sem, amely fényt deríthet az esetleges, szaruhártyát érintő betegségekre, és szintén fontos a szemfenékvizsgálat is, amely megmutatja a retina és a szemfenék állapotát. A sort pedig a pupillatágítással járó ellenőrző vizsgálatok zárják, hogy további adatokat gyűjtsenek a kezeléshez.
Aki szeretne jó kezekbe kerülni, és már az alkalmassági vizsgálaton megtapasztalni, hogy az orvosnak, az asszisztenseknek és a klinika összes dolgozójának csak az a fontos, hogy ő újra élesen lásson, az jelentkezzen be gyorsan a Focus Medicalhoz!