Ugrás a tartalomra

Idegen nyelvi tehermentesítőkkel erősítettek a rendészek

Létrehozva
A Herman Ottó Gimnázium növendékeivel karöltve járőrözik a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MIÖR) júliusban. 
Kép
Fotók: Horváth Csongor

Teszik mindezt azért, hogy idegen nyelvi ismeretükkel támaszt nyújtsanak a MIÖR munkatársainak az idelátogató külföldi turisták eligazításában. S tehetik mindezt azért, mert 2011 végén az Országgyűlés meghozta azon törvényét, melynek értelmében az érettségizendő diákoknak ötvenórányi közösségi szolgálatot kell teljesíteniük.

Kép

Minderre a Miskolci Német Nemzetiségi Önkormányzat – mint azt annak elnökétől, Lange Lászlótól megtudtuk – először 2014-ben csatlakozott rá: akkor indított kezdeményezésükkel, a Student Police programmal éveken át csalogatták be a fiatalokat a rendvédelmisek és rendészetisek világába. Eleinte kifejezetten a németül beszélő diákoknak nyújtottak efféle lehetőséget, később nyitottak az egyéb nyelvek ismerőinek irányába is – mindez olyan jól sikerült, hogy idén például már egy kínaiul tanuló tizenéves is csatlakozott az idegen szókészletekkel és grammatikákkal elbánó speciális osztaghoz.

Kép

A forró nyári hetekben a kamaszok komoly felkészítésen vettek részt: a MIÖR munkatársai mellett elsajátítható rendfenntartói praktikákon felül a MIDMAR Kft. által biztosított idegenforgalmi ismereteket is kitanulhatták. Amennyiben ezek együttesen sem bizonyultak elegendőnek a fonetikai akciók során, úgy előkerülhettek a konszenzusos nemzetközi jelzések... 

Miközben a kezdeti években akár az ötvenfős létszámot is elérték a miskolci jelentkezők, addig a világjárvány után az idei volt az első alkalom, amikor a nemzetiségi önkormányzat ismét neki tudott veselkedni a toborzásnak. Így a most a MIÖR mellé szegülő nyolc hermanos gimnazistára is úgy tekintenek, mint egy újra felfutó program közreműködőire.

Kép

– A MIÖR-nek korábban is gyakorlata volt, hogy az idegen nyelveket magas szinten beszélő diákok részt vegyenek a rendészek járőrszolgálatán – idézte fel Vincze Csaba. A MIÖR igazgatója szerint a középiskolások a belvárosban, Tapolcán, a Diósgyőri vár környékén, Lillafüreden és a város számos turisztikailag frekventált pontján is nagy hasznára lehetnek az épp külföldi állampolgárokat útbaigazító kollégáinak.

A június végén indult program jövő hétvégén véget ér. 2023-ban azonban visszavárják a vakációs szolgálatra kész tinédzsereket. 

Kapcsolódó cikkek

Ez is érdekelhet

Cigit kért, de fülhallgatóval távozott
BűnügyMiskolc
Egy fiatalkorú férfi ellen rablás miatt vádat emelt a Miskolci Járási Ügyészség. A vádlott az utcán leszólított kiskorú fiút ököllel az arcán megütötte, és elvette fülhallgatóit.
néhány fonál jelzi csak, hogy volt valami a fákon
Letépték a kötött fatakarókat: a rendőrség fejti majd vissza a fonalat
BűnügyMiskolc
Úgy tűnik, Miskolc fejben még messze van attól, hogy olyan street art alkotások díszítsék a közterületeit, amelyek nincsenek lebetonozva.
Okostelefonok okosba' – százmilliós feketepiaci fogás
BűnügyBorsod-Abaúj-ZemplénBelföld
Csaknem 100 millió forint értékű iPhone és Samsung Galaxy készüléket próbált elrejteni autójában egy 62 éves ukrán férfi, amikor a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei félreállították az M3-as autópályán.
Követte a nénit, majd a nyílt utcán vette el a fülbevalóját Miskolcon
BűnügyMiskolc
Az idős nő kiabálni kezdett, majd azonnal hívta a 112-es segélyhívót.