Ugrás a tartalomra

A jogász válaszol - élettársi vagyonközösség

dr. Strassburger Gyula ügyvéd
Utoljára módosítva
2023. november 12. vasárnap 09:10
Miskolci levélírónk öt évig élettársként élt együtt párjával, akitől gyermeke nem származott. Vagyont viszont szereztek az évek alatt, lakást és kocsit is vettek. Ezek a vagyontárgyak azonban volt élettársa nevén vannak, ő azonban nem akar olvasónknak semmilyen vagyont juttatni. Kérdezi levélírónk ezek után, hogy van-e esély arra, hogy a közösen szerzett javakból részesüljön.

Az élettársi kapcsolat vagyonjogi hatásait a Polgári törvénykönyv szabályozza. Az élettársak vagyonjogi viszonyaira alapvetően más szabályok vonatkoznak, mint a házasságban élőkre.

A törvény kimondja, hogy az élettársak az együttélés alatt önálló vagyonszerzők, vagyis a közreműködés arányában szereznek tulajdont.

Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását. Nem számítható a vagyonszaporulathoz az a vagyon, amely házastársak esetén különvagyonnak minősül, vagyis például az örökölt és az ajándékba kapott vagyontárgy.

Az élettársi vagyonközösség alatt közösen szerzett vagyonból, az élettársakat a szerzésben való közreműködés arányában illeti meg a részesedés.

Igen nehéz és bonyolult bizonyítási eljárást eredményezhet a fentiek szerinti elszámolás. Mindenképpen javasolt ezért élettársi vagyonjogi szerződést kötni az élettársi vagyonközösség kezdetekor. Ebben a szerződésben előre és egyértelműen rendezhetők a felek vagyoni viszonyai.

A törvény is ezen szerződéses rendezést részesíti előnyben, mert úgy rendelkezik, hogy az élettársak egymás közötti vagyoni viszonyaikat az élettársi együttélés idejére vagyonjogi szerződéssel rendezhetik.

A szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták. A szerződésben az élettársak bármilyen olyan vagyonjogi rendelkezést tehetnek, amely a házastársak között érvényesülhet.

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!