Láthatóvá válik a múlt – megújul a Grabovszki-ház
Teljesen megújul a Művészetek Házával szemközti épület, vagyis a Grabovszki-ház. A munka már november végén-december elején megkezdődött, és az elmúlt hetekben az épület nyugati, a szomszédos parkolóra néző homlokzata már el is készült. A Rákóczi Ferenc utca 14. szám alatti műemlék társasház bár kívülről romos, a felújítás azonban hosszabb ideje tart – mondta el a Miskolci Napló érdeklődésére az épület többségi tulajdonosa. Kis Attila kiemelte: a felújítás szívügye volt, mivel lassan két évtizede nagyon fontos számára az egész ház.
– Az első ingatlanunkat 2006-ban vásároltuk meg feleségemmel az épületben és első látásra erős érzelmi kötődés alakult ki bennünk a sok boltozatos helyiség, a kedves belsőudvar és úgy általában az egész, történelmi korokat idéző házzal kapcsolatban. A lakás felújítása akkor hatalmas kihívás volt, mert roppant lepusztult állapotú volt, azonban nagy fantáziát láttunk benne, így elkezdtünk újabb és újabb ingatlanokat vásárolni a házban, melyeket aztán hasonló módon újítottunk fel – kezdte Kis Attila.
Az évek során a lakásokon túl önerőből megújult a belsőudvar, a tető így mostanra a – talán legnagyobb munkának tűnő – külső homlokzat megújítása maradt, ami a többségi tulajdonos elmondása szerint hosszú, több éves tervezés és előkészítés után kezdődhetett meg 2024 végén.
A rekonstrukció terveit a Karcműhely építész iroda készítette. Szél Norbert építész érdeklődésünkre elmondta, ez a munka nagyon szép kihívás volt számukra. „Miután az épületegyüttes műemlék, először a terület szakértői állítottak össze egy értékleltárat, ami meghatározta azt, hogy mik azok az építészeti értékek, melyekre vigyázni kell, illetve javaslatot adott arra is, mit kellene eltávolítani róla. Ez a munka egy meglehetősen jó itiner volt számunkra, melyre támaszkodva elkészítettük a műszaki terveket, hozzátéve a mi gondolatainkat” – részletezte az építész hozzátéve: elkészült tervei pozitív elbírálást kaptak a műemléki tervtanácsnál, ez után készültek el a végleges tervek és indult meg az engedélyezés, majd kicsit később a munka is.
A Grabovszki-ház ugyan egyetlen házszám alatt áll, tulajdonképpen három külön épült házból áll, melyek az évtizedek, századok alatt összeépültek a középkori Miskolc észak-déli tengelyén, vagyis a Rákóczi Ferenc utcán.
– A tömb építését a 18. század végén kezdték el és gyakorlatilag folyamatosan épült ki a mai formára egészen a huszadik század közepéig. Az utolsó jelentős változás az észak-keleti sarkon álló épület emeletráépítése volt, melyre annak idején a városban jellemző lakáshiány miatt volt szükség. A viszonylag hosszú építési idő miatt a helyreállítás során nem az a cél, hogy egy konkrét időpontot bemutassunk az épületegyüttesnél, hanem az, hogy mindhárom épületet abban a korában láttassuk, ami a legjellegzetesebb, a leginkább bemutatható – részletezte az építész.
Szél Norbert szerint a műemlékek felújítása mindig izgalmas feladat, ugyanis tervezéskor még nem mindig lehet tudni, pontosan mit rejtenek a falak. Nem volt ez másképpen a Grabovszki-háznál sem. „Az észak-nyugati, földszintes épület nyugati homlokzatán találtunk például egy befalazott, kőkeretes, míves acélráccsal ellátott ablakot, amit most a felújítás után újból láthatóvá vált. Ugyanennek az épületnek az északi homlokzatán pedig előkerült a régi, eredeti kőlábazat, melyet szintén helyreállítunk” – sorolta.
A felújítás során megtisztítják a tömb homlokzatát azoktól a zavaró elemektől is – cégérek, bukolatok, kampók, már nem használt gépészeti elemek, stb. – melyek elsősorban a huszadik század során „nem műemlékekhez méltó körültekintéssel” kerültek a falakra. Emellett megújul az épület leromlott állapotú kapuja, mely felé a kikerül a ház neve és egy emléktábla is, mely a tömb történetét ismerteti majd meg az érdeklődőkkel. Végül, de nem utolsó sorban az ott működő üzletek cégére is egységes formában kerül vissza a homlokzatra.
Miskolc főépítésze szerint az egész belváros képének rendkívül jót tesz az, hogy a Grabovszki-ház megújul. „Erre az épületre már nagyon régóta ráfért a felújítás, egyrészt azért, mert egy nagyon szép tömbről van szó, másrészt, mert frekventált helyen fekszik, ezért aztán a rekonstrukció a városképet is javítja. De a legfontosabb, hogy ebben a felújításban az az igazán szép, hogy nem alakítja át, nem modernkedik, hanem a múltat teszi láthatóvá” – tette hozzá Szunyogh László.