A zsidó származású, elismert fényképésznő Auschwitzba deportálásának 80. évfordulója alkalmából avatott emléktáblát a Miskolci Keresztyén Testvérgyülekezet, június 27-én, csütörtökön, 18 órakor a Városház tér 7. szám alatt. Az emléktáblát Veres Pál, Miskolc polgármestere leplezte le. Ezen a helyszínen volt az alapító műterme, ahol a miskolci gyülekezet is elindult, Roth Anni, Jászai Margit és Varjas Piroska gyülekezetszervező munkája nyomán.
Roth Anni barátnője, Varjas Piroska bizonyságtétele hatására tért meg, de mivel nem rendelkezett elegendő kikeresztelkedett felmenővel, ezért zsidóként kezelték. Bár ismertsége révén kapott menlevelet, mégis, az evangélium hirdetése érdekében vállalt sorsközösséget a zsidósággal és vonult be a helyi gettóba. 1944. június 12. és 15. között a miskolci téglagyárból Auschwitzba szállították egy marhavagonban, hetven szerencsétlenül járt társával együtt. Mivel csípőficammal élt, ezért valószínűleg azonnal gázkamrába küldték, az akkor 44 éves fotográfust.
Csolák Béla, a Miskolci Keresztyén Testvérgyülekezet jelenlegi igehirdetője közel másfél évtizede végez szerteágazó kutatómunkát, hogy feltárja a mártír alapító életútját és szellemi hagyatékát. Mostanra egy kiállításra való tárgyi emlék és dokumentum gyűlt össze. Ezek alapján könyvet készül írni és a későbbiekben a nagyközönség számára is látogathatóvá tennék a gyűjteményt. Ez most a Horváth Lajos utca 5. szám alatti gyülekezeti ház emeleti termében található.