Miért is fontos a mesélés a gyermekeknek és valójában kinek is ajánlhatók a mesefoglalkozások? – tehetnénk fel a kérdést. A válasz pedig, hogy minden szülőnek fontos kellene, hogy legyen, hiszen ez nagyban fejleszti a gyermeke érzelmi intelligenciáját, amit az életképesség, vagy a szív intelligenciájának is neveznek, hiszen ez határozza meg, hogy képes-e valaki felismerni és kezelni saját érzelmeit és mennyire képes másokkal jó kapcsolatot kialakítani.
A gyerekek alapvetően érzelmi lények. Meg kell tanulniuk eligazodni az érzelmeik összetett világában, fel kell tudni ismerniük, s el is kell tudniuk fogadni azokat. A fejlesztéséhez pedig nem kell más, mint egy jó mese, amin együtt lehet nevetni, amit együtt át lehet élni, amivel érzelmeket adhatnak egymásnak.
– A foglalkozásokat vezető pedagógus szakember a mesék és játékok válogatása során arra törekszik, hogy az adott korosztály szintjének megfelelően megismerje önmagát, erősségeit, gyenge pontjait, megtapasztalják, hogyan lehet kordában tartani érzelmeiket és önmagukat egy megismert helyzetben – tájékoztatta lapunkat a szervező Miskolci Kulturális Központ.
Közleményükben rámutattak: a mesepedagógiai foglalkozás ajánlható azoknak a gyerekeknek, akik szeretnének kicsit megpihenni a sok intézményi kötelezettség, az ovis és iskolai programok, feladatok, és elvárások között, akik örömmel lennének tagjai egy mese- és játékkedvelő csapatnak, akik szeretnek mesét hallgatni, és akik szeretnek játszani – tehát valójában minden gyereknek.
Minden egyes mesefoglalkozáson van egy konkrét történet, amit szakember segítségével feldolgoznak, és ehhez kapcsolódóan vannak játékos, mozgásos feladatok, tehát a mesehallgatás mellett a drámapedagógia és a mozgásfejlesztés kis szeletébe is belekóstolhatnak az ifjak.
Ami pedig szinte észrevehetetlenül, de a leghangsúlyosabb része a foglalkozásoknak: a mesepedagógia érzelmi intelligenciára gyakorolt hatása, az érzelmi nevelés, a gyerekeknek az egyes érzésekhez való viszonya, hogy mennyire tudják ezeket megnevezni, mennyire tudnak hozzájuk kapcsolódni, és a nehezebb érzelmekkel hogyan tudnak megküzdeni.
A részvételhez előzetes regisztráció szükséges, de a szülők ezt megtalálják a Miskolci Kulturális Központ közösségi média felületein vagy az Ifjúsági Ház weboldalán.