Ugrás a tartalomra

A miskolci az egyik legmodernebb rendészet a gyöngyösiek szerint

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2025. február 21. péntek 19:05
A két rendészet egyeztetésén szó esett a „koldus maffiáról”, az illegális hulladéklerakókról, a tiltott prostitúcióról és a közbiztonságról is.
Kovács László Csaba, a MIÖR igazgatója köszöntötte a jelenlévőket. Fotók: Mocsári László

A közelmúltban a közbiztonsággal kapcsolatos lehetséges együttműködésről tárgyalt Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere Szókovács Péterrel, Gyöngyös polgármesterével. Ebből az apropóból találkoztak szakmai egyeztetés, tapasztalatcsere céljából február 21-én, péntek reggel a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MIÖR), valamint a városüzemeltetés képviselői, a Gyöngyösi Városrendészet, továbbá a Magyar Rendészettudományi Társaság Településbiztonsági Tagozatának képviseletével, a MIÖR székhelyén. A beszélgetést Kovács László Csaba, a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MIÖR) igazgatója moderálta. 

Jó gyakorlatokért jöttek

„Társaságunk Településbiztonsági Tagozata nagy autonómiát élvező olyan kutató műhely, amely az országban működő önkormányzati rendészeteknek a legjobb gyakorlatait vizsgálja. Élen járunk abban, hogy kidolgozzunk olyan koncepcióterveket, amivel új lendületet kaphat ma Magyarországon az önkormányzatok rendészeti aktivitása” – ismertette Hermann Gábor, a Magyar Rendészettudományi Társaság Településbiztonsági Tagozatának elnökhelyettese, kiemelve, hogy a MIÖR az ország egyik legkorszerűbb és legjobban felszerelt önkormányzati rendészete. 

Hermann Gábor a településbiztonság és a településüzemeltetés kapcsolatáról beszélt. 

„A rendészeti bizottság a városban véleményezési joggal működik. Előkészítjük a megfelelő döntéseket, amelyeket a város és az önkormányzati cégek felé közvetítünk és tárgyal róluk a közgyűlés. Azon vagyunk, hogy önállóan is meg tudjuk oldani a feladatokat. Ugyanakkor a MIÖR-ön kívül jó együttműködést alakítottunk ki a Városgazdával, a rendőrséggel és a polgárőrséggel is” - mondta Barta Gábor önkormányzati képviselő, a miskolci önkormányzat rendészeti bizottságának elnöke, hozzátéve, hogy a rendőrség működésében fehér foltként mutatkozó területekre fókuszálnak. 

Fontos együttműködések

Hermann Gábor hangsúlyozta, hogy a településbiztonság, nem pedig pusztán a közbiztonság, az a jó hívószó, amiről érdemes a település vezetésével beszélgetni. A településbiztonság egyik meghatározó lába a településüzemeltetési biztonság. Éppen ezért lényeges, hogy a településüzemeltetés és a településbiztonság kart karba öltve működjön. 

„Nagyon fontos a rendészet közterületi jelenléte és térközfigyelő kamerarendszere, viszont a megfelelő városkép a Miskolci Városgazda rendkívül feszített munkája nélkül nem lenne biztosítható. A MIÖR napi szinten átadja a közterületi tapasztalatait a Városgazdának” – reflektált az előtte szólóra Kovács László Csaba, a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MIÖR) igazgatója. 

Kovács László Csaba a MIÖR és a Városgazda jó együttműködését emelte ki.

„A városüzemeltetés alrendszerei szorosan kötődnek a közbiztonsághoz, amelynek a szerepe fajsúlyos. Éppen ezért a MIÖR és a Városgazda együttműködése nagyon hasznos, ahogy az ezen a területen felmerülő innovációk is” – fűzte hozzá Csordás László, a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. ügyvezetője. 

A rendőrség tehermentesítése

Ferenczy Dániel, a Gyöngyösi Városrendészet igazgatója rákérdezett, hogy melyek a legfőbb rendészeti problémák Miskolcon. Majd a gyöngyösi rendőrhiányt hozta fel, ahol a rendőrség tehermentesítésére is használják a rendészetet, ami így létszámát tekintve egyre duzzad. 

Több égető problémát – szlömösödés, illegális hulladéklerakó helyek – említett Csordás László, amelyek kezelésére már történtek hatékonynak bizonyuló kísérletek. A Tetemváron például a szemétszedés után rendészeti jelenlétet biztosítottak. A Városgazda által üzemeltetett piacokon szintén igénybe veszik a biztonsági őrök mellett a rendészet segítségét is. 

Lényeges a rendészeti jelenlét

Barta Gábor önkormányzati képviselő a Bábonyibérc helyzetével példálózott, ahol nagy hagyománya van a borászkodásnak és némely pince régen óvóhelyként is szolgált. Napjainkban azonban az elhagyatott borospicékbe beköltöznek a hajléktalanok és rombolják azokat, ami a város számára megoldandó feladat. Továbbá, hogy bizonyos városrészeken – például Újgyőri főtér, belváros, Selyemrét - és közlekedési csomópontokon különösen szívesen látják a közbiztonsági járőröket. 

Barta Gábor önkormányzati képviselő a borospincék helyzetéről is szólt.

Feltárta, hogy a rendészet tud abban segíteni, hogy jelezze a lecsúszott elemek, vagy akár a tiltott prostitúció jelenlétét egy adott városrészen. Gyakran a "koldus maffia" szervezettnek tűnik. Így a városvezetésnek annyi a feladata, hogy szabályozza az információáramlást a meglévő, jól kialakult kommunikációs csatornákon keresztül. Felhívta rá a figyelmet, hogy a Városgazdának szerepe van abban, hogyha rendezetté teszi a környezetet, akkor az ott élő emberek is jobban vigyáznak rá. Emiatt is kezdeményezték az őszi nagytakarítást, aminek tavasszal lesz folytatása. 
 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!